Přehled tříd využívajících zdravotně úsporné technologie.  Shrnutí lekce pomocí zdravotně úsporných technologií

Přehled tříd využívajících zdravotně úsporné technologie. Shrnutí lekce pomocí zdravotně úsporných technologií „návštěva slunce“

Shrnutí otevřené integrované lekce o rozvoji řeči s využitím zdravotně nezávadných technologií v přípravné skupině

Téma: „Cesta do království zdraví“

Pedagog: Ilyenko E.V.

Obec Čertkovo 2012

Cíle lekce:

Učte děti pečovat o své zdraví a vypěstujte si návyk na zdravý životní styl.

úkoly:

- tvorba neřečového dýchání;
- zlepšení artikulační motoriky;
- rozšíření aktivního slovníku;
- rozvoj pozornosti, myšlení, paměti;
- rozvoj obecné a jemné motoriky.

Rozvinuté dovednosti:

- odpovědět na otázku;
- řešit hádanky;
- upevnění základních druhů pohybů: chůze, udržování rovnováhy, koordinace pohybů.

Materiály a vybavení:
Počítačová prezentace „Hádej to“,
Magnetická tabule, model stromu, zubní kartáčky, mýdlo, hřebeny, zubní pasta, ručníky, Kutalkův domeček, sněhové koule, „potok“, most – masážní stezka, obruče, atrapy ovoce a zeleniny, červené a bílé stopy.

Přípravné práce:

Sledování karikatur:

„Mitya and the Microbus“ studia Sojuzmultfilm, scénárista E. Agranovich, režisér M. Kamenetsky.
Animovaný seriál „Smeshariki“: „Ruce“, „ORZ“, „Ježek a zdraví“.
Animovaný seriál "Luntik": "Neviditelná špína".

konverzace:

Odkud se berou nemoci?
Jak porazit rýmu.
Proč cvičit?
Jak se stát silným.
Proč si čistit zuby?
Proč mýdlo štípe?
O výhodách vitamínů.

Průběh lekce:

Děti vstupují do sálu a vítají hosty.

vychovatel: Děti, podívejte se, jaký je dnes krásný den! Máme mnoho hostů a všichni jsou v dobré, radostné náladě. Všichni jsou veselí a zdraví. Ale naše Valera byla zajata Queen Cold a cítí se velmi špatně a smutně.

Dítě čte báseň „Chřipka“ od S. Mikhalkova.

vypadám smutně -

Bolí mě hlava

Kýchám, chraptím.

Co se stalo?

A ta hnusná chřipka v nose!

Za pět minut mě svlékli,

Všem kolem to začalo být líto.

Ležím ve své posteli -

Prý jsem nemocná.

Teplota stoupla,

Ležím tam a nestěžuji si.

Piju slané léky,

Kloktám kyselem.

Jeden den lžu, druhý den,

Za třetí, nechodím do školy.

A nepouštějí dovnitř přátele,

Říkají, že tě nakazím!

vychovatel: Chcete pomoci Valerovi a zachránit ho ze zajetí Queen Cold?

Děti: Ano.

vychovatel: Chcete být stateční, zdraví, silní a neonemocnět?

Děti: Ano. Chceme.

vychovatel: Pak vás zvu na velmi zajímavou cestu do Země zdraví.

Jak zábavné, jak zábavné

Jděte s přáteli

Na tajemné cestě

Pojďte s námi!

Učitel a děti se blíží k cestě. Má na sobě bílé a červené znaky.

vychovatel: co to je?

Děti: Stopy. Bílý. Červené.

vychovatel:Čí jsou podle vás žhavé skladby?

Děti: Toto zanechalo nachlazení. Tento teplo.

vychovatel: Kdy nastává vysoká teplota?

Děti: Když tě bolí hlava. Když je člověk nemocný. Nakazil jsem se a nastydl. Když nejsou vytvrzené.

vychovatel: To je správně. A když je člověk nemocný, má špatnou náladu a nemá sílu. Chcete být veselí a veselí? Pak si všichni společně zacvičíme.

Tělesná výchova minuta

Brzy ráno jdeme jeden po druhém na mýtinu (Chůze s vysoko zdviženýma nohama)

A začněme cvičení společně v pořadí.

Jednou – vstaňte, protáhněte se. (Postavte se na špičky, zvedněte ruce)

Dva – ohnout se, narovnat se. (Nakloňte se, vstaňte - paže do stran)

Tři až tři tlesknutí rukama. (Tleskat)

Tři kývnutí hlavy. (Naklonění hlavy)

O čtyři – vaše paže jsou širší. (Ruce na stranu)

Pět - mávněte rukama. (mává rukama)

Šest – stát tiše na místě. (Vraťte se do výchozí pozice)

vychovatel: A tyto bílé znaky jsou známkami zdraví. Jaké stopy budeme vy a já sledovat na naší cestě? Samozřejmě na bílém!

Děti sledují bílé stopy různým tempem.

vychovatel: Ach! Kde jsme to skončili? Co je to za boudu? Kdo v něm bydlí? Zaklepeme.

Prstová gymnastika

Poklepejte prsty hlasitěji (zatněte ruce v pěst)

Ťuk ťuk. (Klepněte ukazováčkem)

Pěsti jim pomáhají (klepejte pevně zaťatými pěstmi)

Tady, tam, tady.

Vychází Kutálka.

Kutálka: Ahoj hoši! Ach! Jak je tady zima. Já jsem Kutalka! Vždy se teple oblékám, ale z nějakého důvodu je mi neustále špatně a je mi zima. Co myslíte: proč?

Děti: Jste velmi teple oblečeni. Jste Hot. Cítíte se nepříjemně při chůzi. Je potřeba se oblékat podle počasí. Kutálka: Prosím, naučte mě, jak se správně oblékat.

Učitelka doporučuje dětem, aby se oblékaly přiměřeně počasí. Děti svlékají Kutalku a svlékají jí teplé zimní oblečení.

Kutálka: Díky hoši. Teď už vím, jak se oblékat, abych neonemocněl. vychovatel: Ano, Kutalko, obleč se podle počasí a nebuď nemocný. A ty a já půjdeme dál. Nezapomeňte: šlápnout se dá jen na bílé stopy!

Učitel a děti přistoupí k „kouzelnému“ stromu. Na stromě visí zubní kartáčky, mýdlo, hřebeny, zubní pasta, ručník.

vychovatel: Kluci, co je to za strom? Co na něm roste?

Děti: Kartáčky na zuby. Mýdlo. Hřebeny. Ručník.

vychovatel: K čemu se používá mýdlo?

Děti: K mytí rukou.

vychovatel: Kdy byste si měli umýt ruce?

Děti: Před jídlem. Po procházce. Po toaletě. Po kreslení a vyřezávání. vychovatel: K čemu je ručník?

Děti: K vysušení rukou po umytí.

vychovatel: K čemu je hřeben?

Děti: K česání vlasů. Buď krásný. Buď opatrný.

vychovatel: K čemu jsou zubní pasty a kartáčky?

Děti: Vyčistit si zuby. Aby vaše zuby byly čisté a zdravé. Dobře žvýkat.

vychovatel: Podívej, kam jsme se dostali, tohle je les! Je zde čerstvý a čistý vzduch. Kdo to běží směrem k nám? Zní veselá hudba. Objeví se Velký muž.

Velký chlap: Ahoj hoši! Jsem zdravá! Jsem silný, pohyblivý, zdravý. Vím, jak správně cvičit jazyk. Chcete to udělat společně?

Děti provádějí artikulační gymnastiku.

Artikulační gymnastika

Naše děti vstávaly brzy (úsměv)

Běželi jsme si vyčistit zuby („vyčistěte“ horní a dolní zuby jazykem 4-5krát),

Vpravo - vlevo, vpravo - vlevo.

Šikovně si čistíme zuby!

Vypláchneme ti ústa s tebou. (imitace vyplachování úst)

Náš Vladík vzal hřeben (Ukousni si jazyk zuby)

A začal si česat vlasy. (Pohybujte jazykem tam a zpět)

Nezůstáváme za ním: Vše ukážeme jazykem.

Začněte fotbalový zápas! (Ústa jsou zavřená. Jazyk spočívá s napětím na jedné nebo druhé tváři)

Nyní je čas na snídani:

Kuchař nám ​​upekl palačinku,

Rychle si olízněte ústa. (Olízněte si spodní ret a horní ret jeden za druhým)

Velký chlap:

Třicet dva legračních zubů

Přitiskli se k sobě.

Spěchají nahoru a dolů,

Ohlodávají chleba, hlodají ořechy.

Kluci, usmějte se na sebe.

vychovatel: Děkuji! Podívejte se, jak silné jsou zuby našich dětí. Usmívejte se na sebe. Jak jsi krásná, když se usmíváš.

Vychovatel: A také , děti! Abyste byli silní, silní a neonemocněli, musíte správně dýchat. Nech mě tě to naučit.

Akupresurní masáž s prvky dechových cvičení

Zahřejeme si ruce (přiložíme dlaně k sobě, třeme je, dokud se nezahřejí)

Zahřejeme špičku nosu. (mírně zatahejte špičkou nosu)

Tenký nos. (mírně zatáhněte za nos ukazováčkem)

Zahřejeme si uši. (Přejíždějte ukazováčkem a palcem po boltci shora dolů)

Labutí krk. (Hlaďte si krk rukou od hrudníku k bradě)

Nos, dýchej! (Nadechněte se pravou nosní dírkou, vydechněte levou a pak naopak)

Odfoukneme sněhovou vločku. (Nádech nosem, výdech ústy (2-3x))

Učitel a děti Big Guyovi poděkují a pozvou ho na výlet s nimi. Princ Apchhi k němu přichází a hlasitě kýchá.

vychovatel: Podívejte, děti, princ Apchhi nás chce nakazit. Poslal na nás celý oblak bakterií.

Venkovní hra "Mikroby"

Princ Apchhi hází „bacilům“ (hrudkám) na děti. Kdo dostane ránu, měl by začít kýchat a vypadnout ze hry.

Vychovatel: Ach. Jací jste skvělí kamarádi, jak jste chytří a stateční. Chlapi, co bychom měli dělat, abychom se nenakazili?

Děti

Sportovní hra "Překážka"

1) „Přejděte přes stream“ Děti šlápnou vedle z humna do humna. 2) „Nenamočte si nohy“ Chůze po masážní dráze (prevence plochých nohou). vychovatel: Jaký jsi skvělý chlap!

vychovatel: Kluci, podívejte, na cestě je kouzelná truhla, chce si s námi hrát.

Podívejte se na prezentaci „Hádej to“ (hádanky o ovoci a zelenině)

vychovatel: Výborně! Všechny druhy ovoce a zeleniny obsahují mnoho vitamínů.

Natalya Mulik
Shrnutí GCD pomocí zdravotně úsporných technologií „Cesta do zimního lesa“

Integrace oblastí: tělesný vývoj, vývoj řeči, sociální a komunikativní rozvoj.

Věková skupina: přípravná skupina do školy.

cílová: rozvíjet hudební a Kreativní dovednosti děti v různé typy hudební činnost, pomocí zdravotně úsporných technologií.

Úkoly:

Vzdělávací:

1. obohacovat hudební zážitky dětí, formovat hudební vkus, rozvíjet hudební paměť;

2. tvoří u dětí návyk na zdravý životní styl;

3. upevnit schopnost kolektivního zpěvu, s hudebním doprovodem.

Vývojový:

1. podporovat rozvoj tvořivé činnosti dětí v hudbě provádění činností(hra v orchestru, zpěv, taneční pohyby

2. rozvíjet obecnou a jemnou motoriku, smysl pro rytmus;

3. rozvíjet artikulační aparát, řeč dýchání;

4. rozvíjet u dětí schopnost zprostředkovat elementární herní obrazy, jejich charakter a pohyb.

Vzdělávací:

1. formovat kognitivní zájem dětí o různé druhy hudebních aktivit,

zlepšit a rozvíjet komunikační dovednosti dítěte, schopnost komunikovat prostřednictvím písní a tance;

2. rozvíjet u dětí pozitivní hodnocení reality, názorů, vkusu, s přihlédnutím k výrazným individuálním psychofyzickým vlastnostem.

Wellness:

1. pomocí zdravotně úsporné technologie posílit fyzické i psychické zdraví, zvýšit adaptační schopnosti dětského těla (aktivují ochranné vlastnosti, odolnost vůči chorobám);

2. stabilizovat emoční stav poslechem vážné hudby;

3. podporovat rozvoj jemné motoriky, synchronizaci mozkových hemisfér, formovat dobrovolnou pozornost a paměť.

Zařízení:

Multimediální instalace, obrazovka, počítač, stereo systém, hudba nástroje: zvonky, tónové bloky, maracas, látky, čepice Santa Claus.

Obrazový materiál:

prezentace s obrázkem Zimní období.

Hudební materiál:

Píseň valeologického chorálu "Dobré ráno";

Píseň "Zasněžená zima" L. Olifirová;

Taneční kompozice "Hurá! Zima přišla!";

L. Mozart. "sáňkování";

Tanec "Sněžný valčík";

Hudba pro relaxaci. 1

Přípravné práce:

Pozorování v přírodě. Při pohledu na obrazy zobrazující přírodu v zimě. Rozhovory o zimě, oh zimní radovánky použitím informace a komunikace technologií. Poslech hudby z cyklu "roční období", hry ruských a zahraničních skladatelů. Učení písní. Používání v hodinách prstové gymnastiky, valeologických zpěvů, psychogymnastiky, artikulační gymnastika. Příprava prezentace. Použité technologie:

Muzikoterapie.

Prstová gymnastika.

Znějící gesta.

Dynamické cvičení.

Dechová cvičení.

Artikulační gymnastika.

Logorytmika.

Herní masáž rukou.

Průběh přímé výchovné činnosti.

Část 1.

Děti vstupují do sálu.

Valeologická píseň - chorál "Dobré ráno".

Dobré ráno!

Usmívejte se brzy!

A dnes celý den

Bude to větší zábava

Pohladíme tě po čele

Nos a tváře

Budeme krásní

Jako květiny na zahradě!

Promneme si dlaně o sebe

Silnější, silnější!

Teď si zatleskáme

Odvážnější, odvážnější!

Teď si natřeme uši

A Zachraňme své zdraví,

Pojďme se znovu usmát.

Buď vším zdravý!

Hudební režisér. Dostal jsi mou dobrou náladu? (Odpověď dětí). A dnes mám poetickou náladu. Poslouchat...

Ach, jaká krása, 2

Zima k nám opět dorazila!

Vedla nad námi

Sněhové rukávy.

A padaly sněhové vločky

Na stromech a domech...

Budeme mít sněhovou koulovačku

Milujeme sjíždění hory,

A proto jsme velmi

Opravdu rád…

Děti. Zima!

Hudební režisér. Strašně ráda chodím v zimě do lesa. A protože jsme všichni v dobré náladě, navrhuji, abychom šli všichni společně zimní les. Souhlasíš? Jdeme lyžovat do lesa.

Část 2.

Dynamické cvičení "Jedeme lyžovat" (model V. Kovalko).

Lyžujeme, děti chodí v kruhu a jakoby mávají rukama

Stoupáme do kopce. práce s lyžařskými hůlkami.

Hůlky nám pomohou chodit,

Cesta pro nás bude snadná.

Najednou se zvedl silný vítr a otočil tělo doprava, doleva.

Kroutí a obrací stromy

A mezi větvemi je hluk.

Sníh letí, letí, letí.

Dražší, na silnici. Děti skáčou pravou nohou.

Skáčeme na pravou nohu.

A po stejné cestě děti skáčou na levou nohu.

Skáčeme na levou nohu.

Běžíme po cestě a běžíme na místě.

Vyběhneme na trávník.

Na trávníku, na trávníku

Budeme skákat jako zajíčci. Skákání na místě.

Natáhli se nahoru, natáhli se nahoru.

Všichni se usmáli.

Hudební režisér. Tady jsme v lese! Všude kolem je sníh a mráz třeští. Kluci, všimli jste si, jak je tu čerstvý vzduch, pojďme ho dýchat (nádech a výdech vzduchu nosem). jsi zmrzlý? Pojďme se zahřát!

Dechové cvičení "Pojďme se zahřát".

Silný mráz nám zmrazil nos. Nádech nosem, hlučný výdech

Zahřejme nos a dýchejme do dlaně, která nám zakrývá obličej.

Nos byl zahřátý, ale brada byla zmrzlá. Zhluboka se nadechněte nosem, vtáhněte spodní

ret pod horním.

Zahřejme si dlaně - dýcháme veseleji, vydechneme do dlaní a vyslovíme slabiku "F".

Nohy máme studené - pojďme si vesele zatancovat! Dřepy na slabiku "uh".

Hudební režisér. Najednou přišel vánek – hravý kluk. Posadíme se na pařez a protáhneme rty a jazyk. (Děti sedí na židlích - "pahýly").

Artikulační gymnastika "Chumelenice".

Vytáhněte rty dopředu trubicí a vyslovujte zvuk při výdechu po dlouhou dobu "y".

Fonopedické cvičení V. V. Emeljanova "Vítr".

Vyslovujte poetický text v režimu hrudníku a falzetu spolu s foukáním vzduchu ( "Foukat na svíčku").

Vítr bloudí po silnicích: "A jé!"

Zametá závěje: "A jé!"

Zpívá svou vlastní píseň: "A jé!"

Vítr kvílí v potrubí: "A jé!"

Dechové cvičení "Vánek".

Jsem silný vítr, letím,

Létám, kam chci. Ruce dolů, nohy mírně od sebe, nádech nosem.

Chci pískat doleva. Otočte hlavu doleva, stočte rty a foukejte.

Můžu foukat doprava. Hlava rovně, nádech, hlava vpravo, rty v trubici, výdech.

Mohu nahoru, hlavu rovně, nádech nosem, výdech rty brčkem, nádech.

A skloň hlavu do mraků, dotkni se hrudníku bradou,

vydechněte klidně ústy.

No, zatím rozháním mraky krouživými pohyby rukama.

Hudební režisér.

Jaký zázrak - zimní les,

Kolik úžasných zázraků!

V této pohádce jsme les,

Je to přede mnou sen nebo realita?

Vítr je mrak - mlýn

Točí se plnou rychlostí.

A plíží se k zemi

Chmýří bílého sněhu.

Jdeme, chlapi, uvidíme, jak sněží. (Děti vstávají ze židlí, jdou ven, stojí rozházené).

Logorytmika "Sněžilo" (autor A. Usachev).

Sněžilo, sněžilo, sněžilo... Děti chodily a běhaly na všechny strany a dělaly

Jemně pohybujte rukama nahoru a dolů.

Je tu závěj, zastaví se a zvednou ruce,

Vysoký jako mrakodrap. Spojte je nad hlavou.

Lehněte si na chvíli - Pobíhají do všech stran.

Sníh padal, padal, padal... Chodí a dělají plynulé pohyby rukama.

A přišel do lesa: 4

Houpání na větvích, Houpání se zdviženýma rukama nad hlavou.

Potkal jsem lišku. Ohnou se a posunou ruce dozadu.

Dělal závěje v houští Dělejte jemné pohyby rukama doleva a doprava

Hudební režisér.

Točí se a směje se

Blizzard na Silvestra.

Sníh chce padat

Ale vítr nedává.

A stromy se baví

A každý keř,

Sněhové vločky jsou jako chmýří,

Tančí za běhu.

Relaxace "sněhové vločky" (Hudba pro relaxaci).

Hudební režisér.

Ať je vše pokryto sněhem, ať je zima krutá,

Zima děti nikdy nezmrazí, nikdy je nevyděsí!

Náš zima les pro vás vymyslel hudební hádanku – poslechněte si intro k písni a odpovězte, jak se písnička jmenuje.

Zní úvod písně "Zasněžená zima" L. Olifirová.

Píseň "Zasněžená zima" L. Olifirová.

Hudební režisér. Je to čerstvé, ale mráz sílí! (Nasadí dítěti čepici Frost). My se ho ale nebojíme a stojíme kolem Frosta.

Hudební hra se znějícími gesty "Ty, mráz" (ruská lidová melodie).

Jsi mráz, mráz, mráz Chodí v kruhu a třesou prsty.

Neukazuj nos! Ukažte dvěma rukama "nos".

Jděte rychle domů, dlaněmi "odjet" zmrazení.

Vezměte si s sebou chlad. Točí se dupavým krokem.

A vezmeme saně Běží po sobě a tře si dlaně.

A jdeme ven.

Dolů z kopce Zastaví se a zvednou ruce.

Padli, prudce si přidřepli a spustili ruce.

Utekl před mrazem! Utečou pryč "zmrazení" (jedno z dětí) dohání.

Hudební režisér. Mráz třeští a neříká, abych stál. Zahřejeme si ruce. Posaďte se na pařezy. (Děti sedí na židlích).

Herní masáž rukou « Zimní rozcvička» .

Pokud máte studené ruce, děti si pomalu třít jednu dlaň

Začneme je třít. O tom druhém. 5

Rychle zvládneme své ruce,

Stejně jako na sporáku ho rozpalte.

Nejprve si je dlaně tře stále rychleji.

Stejně jako led,

Ale kousek po kousku

Dlaně se zahřály.

Opravdu hoří

A ne pro zábavu.

Hořím jako z ohně, Natahují své otevřené dlaně dopředu.

Tady, dotkni se mě!

Hudební režisér. A mráz sílí, navrhuji, abyste se ještě zahřál.

Mráz přišel a dal nám pohádku,

Nejen, že to řekneme,

Ukážeme to rukama.

Prstová gymnastika "zmrazení".

Vítr je oblačný mlýn

Točí na plné obrátky Kroutíme rukama jako mlýn.

A plíží se k zemi

Bílo-bílé chmýří Protřepejte dlaněmi.

Zavřete okna, položte dlaně paralelně k sobě.

Zavřete dveře, spojte dlaně.

Zavři uši, zavři uši.

Zakryjte si nos. Zavři nos.

Procházky a toulky po silnicích

Starý dědeček Mráz Kráčíme s ukazováčkem a prostředníčkem na kolenou.

Píchá tě to v uších, štípe tě to v nose,

Santa Claus se štípne do tváří. Pojmenované části těla zaštípneme.

A budeme si třít tváře.

Pojďme teď tančit! Ruce natažené dopředu.

Hudební režisér. Vyjděte na mýtinu, chlapi! (Děti vstávají rozházené).

Taneční kompozice "Hurá! Zima přišla!"

Hudební režisér. Na hudbu se dá nejen zpívat a tančit zimní les. Stále můžete přehrávat hudbu. Zavede nás do nádherné země magických zvuků, ve které se můžeme radovat a cítit se šťastní. A na hudební nástroje zahrajeme krásnou hudbu Leopolda Mozarta "sáňkování"

Děti berou hudební nástroje A provést fragment díla

L. Mozart "sáňkování".

Hudební režisér. Není nic krásnějšího než jiskřivý, duhový sníh, po kterém se prohánějí sáně s rolničkami. Co když se proměníme v tento sníh ležící na širých ruských prostranstvích. Dívky, vezměte sněhové pokrývky a tancujte pro nás "Sněžný valčík".

Sněžný valčík (s plátny).

3. díl.

Hudební režisér. Děkuji, vraťte své atributy a přijďte za mnou, prosím. Náš úžasný čas skončil cesta, je čas, abychom se vrátili mateřská školka. Líbilo se vám to v zimní les? Co jsi měl rád (Odpovědi dětí). A teď odcházíme zima, zasněžený les. Co můžete použít k odchodu?

Děti. Sáňkování, bruslení, lyžování.

Hudební režisér. Navrhuji, abychom jeli domů na saních. Postavte se vedle sebe ve dvojicích. Jít! (Děti jdou "sáně" jeden kruh).

Hudební režisér. Je dobré být doma, protože jsme všichni spolu a s námi naše oblíbená hudba, díky které je náš život laskavější a radostnější. Takže naše setkání skončilo. A než odejdeme, chci ti říct tajemství. Všechno, co jsme dnes udělali, nám pomohlo posílit zdraví a přeji ti, abys byla krásná, zdravý a šťastný! Děkuji vám za pochopení, kreativitu, radost z komunikace, brzy se uvidíme! Nyní pojďme v klidu ke skupině.

Shrnutí GCD v mladší skupina předškolní vzdělávací instituce

Cílová: seznamování dětí se zdravým životním stylem pomocí zdravotně nezávadných technologií.
úkoly:
- zlepšit motorické dovednosti a fyzické vlastnosti dětí;
-vytvářet představy dětí o zvláštnostech životního stylu veverky na podzim;
-rozvíjet jemné motorické dovednosti prstů, hmatové vjemy, řečové dýchání;
- pěstovat lásku a opatrný postoj k přírodě, vyvolat emocionální odezvu z provedených akcí.
Metody: arteterapie, problematické problémy,
zdravotně úsporné technologie: prstové hry, sebemasáž, dechová hra, psychogymnastika,
Vybavení: hračka veverka, umělé vánoční stromky, šišky v košíku, lískové ořechy, kbelíky s obrázky veverek, piktogramy emocí, model slunce, kolíčky na prádlo, deštník, metalofon,
nestandardní tělovýchovné vybavení: houby, desky, humna;
světlý stůl, krupice žlutá barva, plastové lahve.
Práce se slovníkem: malá veverka, zataženo, deštivé počasí, masáž, metalofon, jemné, zářivé slunce.
Průběh lekce:
Organizační čas:
Jsou tu všichni?
Jsou všichni zdraví?
Jste připraveni běhat a hrát?
Tak se vytáhni
Nezívejte ani nebuďte líní.

- Kluci, jaké je roční období? (podzim)
-Jaké je venku počasí? (chladno, zataženo, vítr, prší)
-Chceš jít dnes na procházku? (Ano)
-Kluci, zavolejme slunce, aby bylo tepleji a zábavnější.
Vědro slunce
Podívej se z okna
Zahřejte, zahřejte
Telata, jehňata
Více malých kluků.

- Slunce neslyší. Zavolejme mu znovu. Opět žádný výsledek.
-Chceš jít navštívit slunce? (Ano)
-Žije za lesem, za bažinou. Cestou budeme provádět různá cvičení, která nám pomohou zlepšit naše zdraví. Souhlasíš? (Ano)
-Pojďme po cestě. Podívejte, chlapi, je tam tolik hub! Překročíme je (překročíme houby)
-Pojďme se projít po mostě přes řeku. Choďte opatrně, abyste nezakopli. Ruce na stranu, držte záda rovná (chůze po cestě)
-A teď přes bažinu přes humna (skákání z humna na humno)
-Tak jsme dorazili do lesa. V našem podzimním lese padá listí. Listí padá a točí se. Pomozme vánku hrát si s listím.
Dechová cvičení „Foukání na podzimní listí“
-Podívejte, chlapi, někdo se schovává pod vánočním stromečkem. Chcete vědět, kdo to je? (Ano)
-Tak se pojďme podívat.
/chlapi potkají malou veverku/
- Kluci, zjistili jste, co je to za zvíře? (malá veverka)
-Pozdravíme ho a zjistíme, proč je malá veverka tak smutná
/Řekni Ahoj/
-Co se stalo, malá veverko? Proč jsi smutný?
Malá veverka
-Moji veverčí bratři a já čekáme na naši matku. Byla nám velká zima a hlad.
- Kluci, co máme dělat, jak můžeme pomoci veverkám? (hrajte si s nimi, abyste je zahřáli, nakrmte je)
-Je potřeba něco vymyslet. Podívejte se, pod vánočním stromkem jsou šišky. Jak naučit veverčí mládě zahřívat si tlapky pomocí šišek? (dopřejte si masáž)
Samomasáž pomocí kuželů
/děti vezmou šišku a začnou s ní pohybovat mezi dlaněmi tam a zpět, pak s ní krouživým pohybem rotují a nakonec jednou rukou vezmou šišku a začnou se rytmickými pohyby dotýkat druhé dlaně/
-No, máte horké ruce a co tlapky malé veverky? Dotkněte se dlaní svých tváří. Jaké dlaně? (teplý)
- Takže je to pořádek.
- Kluci, teď musíme nakrmit veverky. Co jedí? (ořechy, houby)
-Pojďme krmit veverky ořechy.
Hra pro rozvoj jemné motoriky „Nakrmte veverky“
/na stole jsou kbelíky s obrázky veverek a lískových oříšků. Děti berou ořechy jeden po druhém a dávají je veverkám do úst/


Malá veverka
-Díky hoši. Kam jdeš? (hledáme slunce)
-Na co to potřebuješ? (slunce je potřeba, aby bylo teplo a světlo)
-Kluci, nakreslíme sluníčko pro malou veverku.
Kresba krupicovou kaší na světelný stůl „Radiant Sun“
-Jakou barvu má slunce? (žlutá)
-Jaký tvar? (kolo)
/děti hrabou krupici hranami dlaní na hromádku, čímž získá kulatý tvar


na úrovni dlaní/


-Jaké paprsky by tam měly být? (rovný a dlouhý)
-Každý z vás nakreslí paprsek
/plastové lahve s otvorem v korku, plněné krupicí, slouží jako pomůcka na kreslení paprsků/


- Podívej, veverko, jaké zářivé slunce se ukázalo.


-Kluci, když jsme se vy a já procházeli lesem, na obloze vyšlo slunce. Ukázalo se, že se schovával za mraky
/učitelka ukazuje dětem slunce bez paprsků/
-Kluci, děje se něco se sluncem? Všimli jste si chyby? (nemá žádné paprsky)
-Jak to můžeme opravit? (dělat paprsky)
-Z čeho můžeme dělat paprsky? (z kolíčků na prádlo)
-Jaké barevné kolíčky na prádlo použijeme? (žlutá)
/děti připínají kolíčky na prádlo/


-Tady vychází slunce. Pojďme dělat oční cvičení společně se sluncem. A malou veverku naučíme.
Gymnastika pro oči: "Slunce"
Slunce vycházelo, slunce počítalo mraky.
Podíval se nahoru, podíval se dolů,
Vpravo, vlevo, mrkal oči
A zavřel jsem oči, nechci, aby se slunce probudilo!
Ale musíte se probudit.
Slunce se probudilo a dotklo se mých tváří.
(Děti se hladí po tvářích).
Hladil a hladil a hladil paprsky.
(Děti se plácají po hlavě).

-Chceš si hrát se sluncem? (Ano)
Venkovní hra „Slunce a déšť“ (2krát)
Slunce se dívá z okna,
Svítí do našeho pokoje
/děti chodí v kruhu a drží se za ruce/
Tleskali jsme rukama
Velká radost ze slunce
/tleskat/

/dítě na metalofonu mlátí kladívkem do desky, děti slyší zvuky deště, utíkají pod deštník/
-Kluci, musíme se vrátit z procházky. Pojďme se rozloučit s malou veverkou (sbohem)
- Líbila se vám procházka? (Ano)
-Připomeňme si, koho jsme dnes navštívili (na slunce)
-Komu jsi na cestě pomáhal? (pro veverky)
-Jak jsme jim pomohli? (nakrmil a pomohl zahřát)
-Jakou jsme měli náladu, když slunce nebylo na obloze? (smutný)
/děti zvednou piktogram s emocí smutku/
-A když na obloze svítilo slunce, jak se změnila naše nálada? (byli jsme veselí)
/děti ukazují piktogram radosti/
-Na co nejraději vzpomínáš? /děti sdílejí své dojmy/
-Výborně chlapci. Při procházce jsme načerpali energii, dobrou náladu a dokonce i zlepšení zdraví.
Téma: "Kouzelná země - zdraví"

Obsah programu:

  1. Dát dětem obecnou představu o zdraví jako o hodnotě, o kterou je třeba neustále pečovat. Naučte se rozpoznat příznaky zdravého člověka.

2. Rozvíjejte touhu pečovat o své zdraví a udržovat si ho odlišné typyčinnosti. Dostat pozitivní emoce z činností, pochopení významu dobré nálady pro zdraví člověka. Rozvíjejte paměť, logické myšlení, vyvodit závěry.

3. Posílit elementární typ masáže, prvky dechových cvičení.

4. Rozvíjejte schopnost uvažovat, logicky vyjadřovat své myšlenky a úsudky. Trénovat děti ve schopnosti používat jednoduché i složité věty.

5. Rozvíjet duševní procesy: pozornost, paměť, myšlení.

Materiál: Obrázky zobrazující 2 skřítky: jeden skřítek je veselý, zdravý, druhý skřítek je smutný, nedbalý; kouzelná truhla, seznam otázek ke slovní hře v obrázcích, jablko puzzle s příslovími, zrcadlo, hudba.

Metodické techniky:konverzace, čas na hraní, otázky pro děti, využití obrazového materiálu, wellness moment

Předchozí práce: vštěpování hygienických dovedností dětem, povídání s dětmi o výhodách cvičení, čtení beletrie a naučné literatury na dané téma, prohlížení ilustrací, sledování videí.

Práce se slovní zásobou: zdraví, velký muž, zřídka nemocný, Bungler, vitamíny, denní režim

Samostatná práce: S Oksanou G, Matvey M. – pomozte správně nadechnout při dechových cvičeních; s Marinou G., Egorem P. - procvičte si schopnost skládat části do celku.

Průběh lekce: Dobrý den, milí hosté!

Přeji vám i vám hodně zdraví!

Jste zdraví, drazí přátelé? Ano.

Jsem moc ráda, že je u vás vše v pořádku!!

Zvu vás na cestu do kouzelné země Zdraví, kde žije vám všem známý hrdina.

„Všechny uzdraví, uzdraví

…….Kdo je to? (Aibolit)

Ale dostat se do kouzelné země Zdraví není snadné.

Nejprve si promluvme o velmi důležitém tématu.

Jak si myslíte, že. co je zdraví? (dětské soudy)

Zdraví je štěstí!

To je, když jste veselí a všechno vám vychází.

Zdraví potřebuje každý – děti, dospělí, dokonce i zvířata.

Pedagog: Co je podle vás potřeba udělat, abyste byli zdraví? (odpovědi dětí)

Musíte chtít a umět se o své zdraví starat. Pokud se nebudete starat o své zdraví, můžete o něj přijít.

Je třeba dodržovat denní režim.

Ano, děti, chápete, co je zdraví.

A co by bylo lepší vědět: "Co je zdraví?" Dva moji přátelé mi pomohou odpovědět na tuto otázku. To jsou gnómové. Jeden se jmenuje Big Man a druhý se jmenuje Nemotorný. Pomohou nám dostat se do kouzelné země „Zdraví“.

Kluci, co myslíte, který z nich je Velký muž a který Nepořádek? (odpovědi dětí).

Proč si to myslíš? Kdo bude sdílet svůj názor? (dětské úsudky) Dokažte svými příklady.

Ano, souhlasím s vaším názorem.

Silné, silné děti, které zřídka onemocní, se nazývají zdravé.

Podívejte se na pleť našeho velkého muže.

Odpovědi dětí: Má růžové tváře,

Silná štíhlá postava

Myslím, že sportuje

Chodí hodně na čerstvý vzduch

dodržuje pravidla chování na ulici,

Nejí nemyté ovoce a zeleninu, nezapomíná na cvičení.

A samozřejmě ví, co je užitečné. A co je zdraví škodlivé.

Kluci, souhlasím s vámi, řekli jste toho hodně o Big Manovi.

Co myslíte, vede Clutzer stejný životní styl nebo ne?

A proč? (odpovědi dětí)

Je to tak, je z něj jasné, že je to Clutzer.

Kluci, Clutzer s námi nemůže jít do kouzelné země Zdraví, protože tam žijí silní, silní a zdraví lidé. Pomozme mu stát se jako Velký muž. Začínáme tedy Clutzerovi pomáhat, ale především mu musíme sami jít příkladem a pak se s námi bude moci vydat na cestu i on.

Ale nejdřív to musíte udělat

Masáž magických bodů uší. (zvuky hudby)

Masáž těchto bodů je užitečná pro zlepšení funkce dýchacího systému a ochranu těla před nachlazením.

"Pojďme si hrát s ušima"

"Zatleskejme ušima"

Dítě si dá dlaně za uši a ohne je dopředu, nejprve malíčkem a poté všemi ostatními prsty. Přitiskl uši k hlavě a prudce je sklopil. V tomto případě by dítě mělo cítit bavlnu.

· „Natáhněte uši“

Miminko uchopí konečky palce a ukazováčku oba ušní lalůčky, silou je stáhne dolů a pak je spustí.

· „Otočme kozlík“

Dítě vstoupí palec do zevního sluchového otvoru a ukazováčkem tlačí tragus - výběžek boltce vpředu. Poté, co uchopil tragus, zmáčkne a otáčí ho všemi směry po dobu 20-30 sekund.

· "Zahřejme si uši"

Dítě si přiloží dlaně k uším a opatrně jimi tře celou mušli.

3. Závěrečný bod

Děti relaxují a poslouchají ticho.

Pedagog: Výborně, kluci, myslím, že jsme posílili uši a Clutzer bude chtít také dělat tato cvičení.

Pedagog: Pojďme děti ještě jednou zjistit, jakému člověku říkáme zdravý?

Odpovědi dětí: sportuje, posiluje, jí zdravé jídlo

Pokud je člověk nemocný. Necítí se dobře, jak vypadá?

Odpovědi dětí: je letargický, bledý, nic ho nezajímá

Jací jste skvělí kluci!

Myslím, že si Clutzer pamatoval, co dělat, aby byl krásný, silný, chytrý, zdravý.

Takže teď s gnómem víme, že zdraví je síla a inteligence. To zdraví je kouzelná země, to je krása, to je ono. To, co musí být vždy chráněno, je největší bohatství každého člověka. Zdraví je, když jste veselí, když vám všechno klape, když nemáte horečku a můžete chodit do školky, chodit na čerstvý vzduch, sjíždět, když vás nic nebolí. Zdraví potřebuje každý – děti, dospělí, dokonce i zvířata. Souhlasíš se mnou? Ano. Potom odpověz

Slovní hra "Já začnu, ty pokračuj!"

1. Zdravý člověk je... (který se věnuje sportu)

2. Moje zdraví...(být silný mi pomáhá)

3. Někdy onemocním, protože...(mám slabý imunitní systém,

4. Když jsem nemocný, pomáhají mi vitamíny

5. Když člověka něco bolí, tak ho... (jde k lékaři)

6.Když myslím na své zdraví, chci... (Cvičit!

vychovatel:

Naučme Klutzerova dechová cvičení, protože jsou tak zdraví prospěšná.

2 Komplex dechových cvičení.
  1. "Hodiny - ve stoje, nohy mírně od sebe, ruce spuštěné. Kýváním rovných paží vpřed (nádech) - vzad (výdech) řekněte: 'Tik - ťuk.' (10-12krát).
  2. "Trumpetista - sedí na židli, ruce zaťaté v pěst a zvednuté před ústy. Pomalý výdech s hlasitou výslovností zvuku:" F-f-f. (4-5krát).
  3. „Lyžař – stojící, nohy napůl pokrčené a na šířku chodidel Napodobujeme lyžování nosem a vyslovujeme zvuk: „Mmm-mm. (1-2 min).
  4. "Zvětšíme se: nohy od sebe na šířku ramen, ruce podél těla zvedněte - nadechněte se, spusťte dolů - pomalu vydechněte s výslovností slova: "Uh-h-h." (5-6krát).
  5. Pedagog: Myslím, že Clutzer to určitě udělá.

Zábavné pohyby Užitečné pohyby Ti, kteří je dělají, si zaslouží respekt a ti, kteří je nedělají, onemocní.

Vzdělávací hra: "Jablkové puzzle pro zdraví!"

Děti pomáhají Clutzerovi sestavit z hádanek obrázek s vysvětlením přísloví.

"Zdraví je cennější než bohatství." Žádní lékaři nevrátí promarněné zdraví, bez ohledu na to, kolik zaplatíte

. "Zdraví si nekoupíte." Zdraví je nám dáno od přírody, pokud ho člověk ztratí, pak ho bude velmi těžké získat zpět, budete muset podstoupit spoustu léčení.

"Nemoc nedělá člověka krásným." Nemocný člověk vždy vypadá špatně, stává se podrážděným a náladovým.

"Pokud jsi zdravý, dosáhneš všeho." Zdravý člověk dosáhne všeho a vyrovná se se všemi záležitostmi.

„Pro zdravého člověka je všechno skvělé“ Zdravý člověk je spokojený se vším, vidí kolem sebe jen dobré věci.

« Zde je zralé jablko se zdravotními tipy a radami. Držte se rad a zůstaňte zdraví!”

Pedagog: Děti, ukažme Clutzerovi, co je pro člověka dobré a co škodlivé. Pokud je to užitečné, tleskáme, pokud je to škodlivé, dupeme. Buď opatrný!

Hra "Zdravý životní styl"

Potřeba pracovat

Pohybuj se trochu

Udržuj to čisté

Uklidněte se

Být líný

Cvičit

Existuje spousta sladkostí

Užívat si život

Usměj se

Onemocnět

Dělejte tělesnou výchovu

být smutný

Hodně chodit

Poslouchat rodiče

Zřídka si umyjte obličej

Obleč se teple

Kamarádit se

Pedagog: Tady jsme v kouzelné zemi Zdraví a Zrcadlo duše nás potkává.

Kluci, zrcadlo může pomoci vašemu zdraví.

Hra "Mirror of the Soul"

Nebuď smutný, ale usmívej se, Dívej se na věci veseleji, A neschovávej se přede mnou, Se mnou jsi vtipnější i zdravější...

vychovatel: Jděte k zrcadlu, usmívejte se na sebe i na sebe a sdílejte zdravý úsměv se svým okolím, aby všichni mohli být zdraví. (zní píseň „From a Smile“)

Usmívejte se každý den - aby den nebyl prožíván nadarmo.

Pedagog: Někdospěchá k nám na návštěvu

Dobrý... doktore Aibolite!

Aibolit: Ahoj lidi!

Jsem rád, že vás poznávám v kouzelné zemi Zdraví!

Jsi šťastný? Ano.

Být zdravý a silný

Musíte brát vitamíny

Vitamínové jídlo

Velmi plné vápníku

Je tam fosfor, je tam železo

Je tolik zeleniny

Pamatuj si mě taky

Dám vám pár užitečných rad

Časně ráno

Jezte ovesné vločky společně

Umyjte se, otužujte se

Sportujte spolu

přeji vám přátelé

Buďte vždy zdraví.

Aibolit: Tady je kouzelná truhla

Je v něm spousta vitamínů

Budu vás všechny léčit, přátelé

Tady na dobré skutky!!

Pedagog: Abychom všem popřál zdraví a štěstí, zahrajme si hru s názvem „Hands of Love“. (zvuky hudby)

Didaktické cvičení „Ruce lásky“

Aibolit:

Hlaďte se na rukou, tváři, hrudi, nohách. Pamatujte, jak se při hlazení cítíte.
Pak se podívejte na své ruce a představte si, že to nejsou vaše ruce, ale ruce toho, kdo vás má moc rád (máma, táta, dědeček, babička). Tyto s milujícíma rukama pohlaďte se znovu, obejměte se.
A teď si pamatujte, pokud vás někdo urazil nebo vám způsobil bolest, pomocí „Ruce lásky“, laskavě a něžně odstraňte tuto bolest, zášť, odložte ji.
Přistupujte k našim hostům „Hands of Love“, dotýkejte se jich a přejte jim zdraví.

Pedagog: Kluci, dotkněme se Clutzera a popřejme mu zdraví.

Pedagog: Kluci, naše cesta skončila, ale musíme se vrátit do školky, zavřeme oči a „ruce lásky“ nás zavedou do školky. Otevřete oči, tady jsme ve školce.

Děti, kde jste byly?

co bylo zajímavé? Co je neobvyklé?

Výborně kluci, byli jste dobří pomocníci.

Poznámky k lekci

pomocí zdravotně nezávadné technologie s prvky masáží a dechových cvičení

v seniorské skupině

MDOU "Kombinovaná mateřská škola č. 2 "Mašenka"

Eršov, Saratovská oblast

Téma: „Magická země – zdraví“

Logach R.A.

Odpovídá skutečnosti: Vedoucí mateřské školy------- / I.V.


Fishová Světlana
Integrovaná lekce s využitím zdravotně nezávadných technologií

Abstraktní integrovaná lekce: "Poznání", "Sdělení", S využívání zdravotně úsporných technologií ve střední skupině

"Pět klíčů"

cílová: formovat matematické, konstruktivní schopnosti, komunikační dovednosti, rozšiřovat aktivní slovní zásobu dětí.

Úkoly:

Vzdělávací:

Upevnit znalosti o částech dne;

Pokračujte v rozvoji konstruktivních dovedností (skládat rozstříhané obrázky podle pohádek);

Posílit znalosti počítání od 1 do 5;

Upevnit znalosti o geometrických tvarech.

Vývojový:

Rozvíjet pozornost a paměť, pozorování, logické myšlení.

Posílit schopnost správně používat zobecňující pojmy (klasifikace).

Vzdělávací:

Pěstovat u dětí dobrou vůli při komunikaci s vrstevníky a dospělými, poskytovat pomoc.

Zdravotně nezávadné: rozvíjet jemné motorické dovednosti prstů, hmatové vjemy, řečové dýchání; prevence a náprava plochých nohou, rozvoj smyslu pro rovnováhu a koordinaci pohybů, zachování a posílení zdraví dětí, utváření návyku na zdravý životní styl.

Metodické techniky:

Herní situace, vyjádření problému, rozhovor-dialog, řečové hry, konstruktivní činnost, experimentování s vodou ve sklenici, cvičení zdravotně úsporná orientace. Tajný experiment s vodou. Aby se po čisté vodě objevila ve sklenici barevná voda, musíte na víčko sklenice nanést hustý kvaš. Poté, co uzavřenou sklenicí zatřesete nebo zatřepete, objeví se v ní barevná voda.

Demo materiál: audio nahrávka, hrboly, masážní podložka, obruč, 5 ryb, obrázky zvířat, 5 klíčů, truhla, sklenice s vodou, hadr

Leták: různobarevné diagramy pro každé dítě, rozstříhané obrázky.

Průběh lekce:

Vychovatel: Kluci tady třída dnes jsou hosté, pojďme s nimi řekněme ahoj.

Děti: Ahoj.

V: Jsi pořád nějak ospalý. Neprobudili jsme se úplně. Teď uděláme malou rozcvičku, abyste se konečně probudili. Nejprve probudíme prsty.

1. Gymnastika s míčem "Ježek"

Vezmeme to do svých rukou "Ježek" (vezměte si masážní míček)

A lehce to otřete, (míč držíme v jedné rukojeti a podáváme ji spolu s druhou)

Podívejme se na jeho jehličí, (vyměňte rukojeť, udělejte totéž)

Promasírujeme boky. (kutálení mezi dlaněmi)

"Ježek" Točím se ve svých rukou, (otočíme míč prsty)

Chci si s ním hrát. (hodit míč)

Postavím dům ve svých dlaních - (schováme míč v dlaních)

Kočka ho nedostane. (přitiskneme dlaně k sobě)

Nyní zkontrolujeme, zda jsou naše oči vzhůru. (oční cvičení)

2. Cvičení "Motýl"

V: Podívejte se, jaký krásný motýl k nám přiletěl.

Sledujme její let jen očima

Motýl letěl, letěl

A sedla si na květinu.

Prsty se probudily, oči se probudily, zbývá jen zkontrolovat, zda jsou naše nohy a uši vzhůru.

3. Cvičení "Tichý-hlasitý"

Stojíme v kruhu. Když hraje hudba hlasitý:

Chodíme v kruzích a dupeme nohama,

když začne hudba klid:

Stojíme na špičkách a chodíme velmi tiše v kruhu.

V: Výborně kluci, teď jste se konečně probudili a jste připraveni mě poslouchat. Když jsem dnes přišel do školky, našel jsem pod našimi dveřmi obálku s diskem. Pojďme si to poslechnout a zjistit, od koho to je.

(zapněte nahrávání zvuku)

"Ahoj hoši. Doktor Aibolit se na vás obrací o pomoc. Zavolali mi z Afriky a požádali mě, abych naléhavě přijel. Všechna zvířata v Africe onemocněla. Vzal jsem si kouzelný elixír zdraví a již Chystal jsem se vyrazit, ale zlí piráti mi ho vzali, zamkli do truhly a klíč hodili do hlubokého jezera. Pomozte mi najít klíč. K tomu musíte splnit 5 úkolů. Za každý správně splněný úkol dostanete od ryby klíč. Když nasbíráte 5 klíčů, můžete otevřít truhlu s magickým elixírem. Sám bych s vámi šel, ale čekají na mě další nemocná zvířata. Až splníte všechny úkoly, zavolejte mi na číslo 54321. Budu čekat na váš telefonát.“

V: Kluci, můžeme pomoci Aibolitu?

Odpovědi dětí

V: Je čas vyrazit na cestu, ale nejdřív musíme zjistit, jestli můžeme pomoci. Zahrajeme si s vámi hru.

4. "Dokonči větu".

V: Já začnu větu a ty v ní budeš pokračovat.

V noci spíme a cvičíme... (ráno)

Ráno snídáme a obědváme... (odpoledne)

Přes den obědváme a večeříme... (Večer)

Večer večeříme a spíme... (v noci)

Kolik dílů je za den? (4) . Vyjmenuj je. Řekni mi, kdy naše cesta začíná, v kterou denní dobu?

V: Výborně! Pak jsme vyrazili na cestu k jezeru. Jdeme přes hrboly a teď po mostě.

Podívej, přišli jsme k jezeru. Plavou v něm ryby. Abychom zjistili, kolik ryb je celkem, musíme je spočítat (počítání ryb). Kluci, pojďme určit, se kterou rybou začneme plnit úkoly. Co to bude za rybu?

V: Přesně tak, ten první. A tady je první úkol.

5. "Řekni to jedním slovem" (cvičení 1)

V: Úkol se nazývá "Řekni to jedním slovem"

Pojmenuji předměty a vy je pojmenujete jedním slovem.

Jablko, hruška, švestka, citron -... (ovoce).

Postel, noční stolek, židle, skříň... (nábytek).

Pes, kočka, kráva, koza... (Domácí mazlíčci).

Táta, máma, babička, děda... (příbuzní - rodina).

Kostka, panenka, auto, míč -... (hračky).

Pantofle, sandály, boty, tenisky – ... (obuv).

Včelka, vážka, moucha, brouk -... (hmyz).

Letadlo, vrtulník, raketa... (letecká doprava).

V: Výborně! Zde je klíč od ryb pro správné odpovědi. Vezměte další rybu. Jaké to je?

D: druhý

6. "Hádej podle popisu" (úkol 2)

V: Že jo. Ryby nám zanechaly karty. Posaďte se na podložku a pozorně poslouchejte. Pokud uhodnete zvíře, pak se toto zvíře objeví na obrazovce.

Toto zvíře má v létě šedou srst a v zimě bílou. Běží rychle. Bojí se každého v lese, schovává se pod keřem (zajíc).

Je malý a pichlavý. Spí v zimě. V létě chytá brouky a červy (ježek).

Je velký, huňatý, nemotorný. V zimě spí v pelíšku. V létě chodí po lese a hledá med a maliny (medvěd).

Je červená a mazaná. Má chlupatý ocas. Žije v díře. Chytá myši a zajíce (liška).

Je šedý a děsivý, vzteklý a hladový. Chytá zajíce a telata. Žije v doupěti (vlk).

Je malá, rychlá, červená. Skáče mezi stromy, žije v dolíku. Ohryzávání šišek a ořechů (veverka).

V: Kluci, jak se jmenují ta zvířata? Přesně tak, divoká zvířata. Za správné odpovědi nám ryba dává druhý klíč.

V

D: Třetí

7. Tělesné cvičení se samomasáží "Déšť" (úkol 3)

V: Že jo. Zve nás k odpočinku. (zvuk hromu a deště)

Lidi, vypadá to, že začíná pršet. Pojďme si s ním hrát.

Stojíme v kruhu.

Drop-drop, musíme jít domů

(Děti se navzájem hladí po zádech.)

Hromy, hromy jako děla, dnes je svátek žab

(klepou na záda pěstmi)

Krupobití, kroupy se valí,

(klepání prsty na záda)

Všichni sedí pod střechami.

(dělat "Střecha" ruce nad hlavou).

V: Dostaneme další klíč od ryby.

V: Vezměte další rybu. Jaké to je?

D: Čtvrtý

8. "Barevná schémata" (úkol 4)

V: Výborně. Chcete-li splnit další úkol, musíte se posadit ke stolům. (sedni si) Před vámi jsou barevná schémata, která byste měli vytvořit přesně stejná na základě vzorku. Začít.

V: Pokuta. Udělal jsi všechno správně? Ryba nám dává čtvrtý klíč. A podívejme se na poslední úkol. Zbyla jedna ryba. Jaké to je?

D: pátý

9. Vystřihněte obrázky. (úkol 5)

V: Že jo. Abychom splnili poslední úkol, musíme se rozdělit do dvojic. Každému páru daruji obálku s vystřiženými pohádkovými detaily. Musíte sebrat obrázek a říct, o jaký druh pohádky se jedná. Začít.

V: Výborně! Ryba nám dává další vodítko. Kolik tedy máme klíčů?

D: Pět

V: Je čas zavolat doktorovi Aibolitovi. Dobrý den, doktore Aibolite? Našli jsme všech pět klíčů. co bychom měli dělat dál? Dobře, máme tě.

V: Kluci, Aibolit řekl, že musíme vyzvednout klíč od truhly, otevřít ji a získat kouzelný elixír.

(vybereme klíč, otevřeme truhlu, vyjmeme sklenici)

V: Kluci, myslím, že tohle je obyčejná voda... Oh, tady je něco napsáno, musíte postupovat podle pokynů. (dělám experiment) Toto je skutečný magický elixír! Měli bychom to rychle poslat balíkem doktoru Aibolitovi.

V: Jsme skvělí, kluci. Pomohli Aibolitovi a nyní bude moci léčit zvířata v Africe. Pracovali jste velmi tvrdě a splnili jste všechny úkoly! V hrudníku byl nejen elixír, ale také vitamíny od lékaře, abyste nebyli nemocní! Toto je naše třída skončila, a jdete spolu jíst své vitamíny!