Poznámky pro hodiny robotiky ve školce.  Shrnutí lekce o robotice ve skupině seniorů „Konstrukce kůzlátka“ osnova lekce o designu, manuální práci (skupina pro seniory) na dané téma

Poznámky pro hodiny robotiky ve školce. Shrnutí lekce o robotice ve skupině seniorů „Konstrukce kůzlátka“ osnova lekce o designu, manuální práci (skupina pro seniory) na dané téma

Abstraktní společné aktivity na stavebnici Lego pro větší děti předškolním věku"Cesta do LEGO Land."

Vyvinuto učitelkou MBDOU-mateřská škola č. 7 ve městě Zlatoust, Čeljabinská oblast Bogdanova Anastasia Viktorovna
Materiál bude zajímat učitele mateřských škol a učitele základních škol.

Cíl: Rozvíjení schopnosti dětí vizuálně modelovat, vytvářet funkční model ptáčka.
úkoly: 1. Rozvíjet jemné motorické dovednosti ruce, prvky logické myšlení, pozornost, designérské dovednosti.
2. Vštěpovat dovednosti při práci se stavebnicemi LEGO, posilovat schopnost dětí jednat podle schematického modelu, rozšiřovat slovník děti.
3. Podporujte zájem o stavění s LEGO. Pěstovat vzájemné porozumění, dobrou vůli, iniciativu, zodpovědnost, chuť pomáhat si, práci v podskupině.
Materiály a vybavení:
Stavebnice LEGO Education WeDo (jedna pro 2-3 děti), projektor, počítač, plátno, prezentace.
Přípravné práce:
Čtení knih o přátelství a vzájemné pomoci. Prohlíží si alba a knihy o zvířatech.
Průběh společných aktivit:
Organizační moment
Dobré odpoledne
Kluci, sedněte si ve dvojicích (nebo ve třech) na svých oblíbených pracovních stanicích.
Část 1, úvodní
Dnes vám povím pohádku s názvem „Cesta do země LEGO“.
Byl jednou jeden pták.


Její peří bylo jasné, její oči byly krásné,
ale nikdo se s ní nechtěl kamarádit kvůli jejímu obrovskému zobáku.
Ptáček velmi truchlil a pak se dozvěděla, že existuje kouzelná země - LEGO. Všechno v této zemi je vyrobeno ze stavebnice. Všechna zvířata a ptáci tam žijí v harmonii a nikdo nikoho neuráží. Ale abyste se dostali do této země, musíte projít hroznými zkouškami. Při přechodu kouzelného mostu do země LEGO se každý živý tvor promění v hrst kostek LEGO, a pokud si děti stavebnici sestaví špatně podle schématu, ptáček neožije.
Pták dlouho nepřemýšlel a rozhodl se projít všemi zkouškami kvůli přátelství.
K mostu LEGO přišel pták,


a svěřila se svým životem tobě i mně. Pokud nedokážeme správně sestavit ptáčka pomocí LEGO sady, nikdy neožije.
Umíme spolupracovat s designérem a v této práci nám pomůže naše přátelství a schopnost týmové práce.
Část 2, praktická
Před vážnou prací si udělejme rozcvičku pro prsty.
Naše prsty
Prsty stály u sebe v řadě: Ukažte dlaně s narovnanými prsty.
Deset silných chlapů. Zatněte prsty v pěst.
Tito dva jsou ukazateli všeho. Ukažte dva ukazováčky.
Vše se zobrazí bez výzvy.
Prsty - dva průměrné, Ukažte dva prostředníčky.
Dva zdraví, veselí kluci. Držte prsty palci.
No, tihle jsou bezejmenní, Ukaž prsteníčky. Odpočinek
Tichý, vždy tvrdohlavý. držet velké.
Dva malíčky jsou krátké, Ukažte své malíčky. Všechny: ostatní prsty
Podělané a darebáci. držte palce.
Prsty jsou mezi nimi hlavní - Ukažte dva palce, odpočívejte
Dvě velké a odvážné. zatnout v pěsti.

Na vašich stolech jsou krabice se stavebnicemi, otevřete je. Na obrazovce vidíte schéma, podle kterého si LEGO ptáčka sestavíte. (Dětem se na obrazovce zobrazuje prezentace se schématem montáže krok za krokem. Jak práce postupuje, učitel dětem pomáhá.)
K tomu, aby ptáček ožil, použijeme tento program


Část 3, konečná
Nyní zkontrolujeme, zda jsme udělali vše správně, a pokud ano, pták ožije.
Gratulujeme vám všem! Všichni ptáci ožili, což znamená, že neexistují žádné chyby! Pro každého, když stisknete ocas, pták mávne křídly. Dobrá práce!
(Děti si hrají s výslednými roboty)
Tím ale pohádka neskončila.
V úžasné zemi LEGO našel náš ptáček kamarády - veselou opici


A barevný krokodýl,


To už je ale jiná pohádka, se kterou se setkáme příště!
Uvidíme se znovu v zemi LEGO!

Prezentace na téma: Cestujte do země LEGO

Poznámky k lekci robotiky. Téma: „Vtipné mechanismy. Brankář".

Věková skupina: přípravná skupina
Fáze školení designu: podrobit
Forma organizace: podskupina
Forma organizace školení designu/robotiky: podle vzoru (schéma)
Časoprostorový zdroj: skupinový pokoj 25-30 min.
Přípravné práce: rozhovory o fotbale, o nadcházejícím mistrovství světa 2018, sledování fotbalových zápasů.
Zařízení: ilustrace, schémata, návod, multimediální projektor, interaktivní tabule, Lego WeDO konstruktor, notebook.
Cíl: Rozvíjení schopností dětí pro vizuální modelování, logické myšlení, schopnost programovat a vytvářet fungující model brankáře.
úkoly:
Vzdělávací: nadále rozvíjet schopnost pracovat s konstrukčními díly a programovat fungující model.
Procvičte si samostatnou stavbu budov podle schémat.
Rozvinout schopnost pracovat s navrženými pokyny pro sestavování modelů.
Vzdělávací: Rozvíjet tvořivost, logika, představivost, kreativní přístup k řešení problémů.
Rozvíjejte schopnost myslet v jasné logické posloupnosti.
Vzdělávací: pěstovat píli, estetický vkus, zvídavost.
Rozvíjet schopnost dobře pracovat ve skupině.
Řeč: obohatit slovní zásobu dětí o odborné výrazy.
Plánovaný výsledek:
Děti mohou navrhnout a naprogramovat pracovní model brankáře (pomocí schémat zapojení).
Softwarová a metodická podpora: předškolní vzdělávací program, kniha pro učitele o práci s konstruktorem „Lego WeDo First Robot“.

Průběh lekce

Organizační moment:
vychovatel:„Ahoj kluci! Prosím, řekněte mi, kdo ví, jaká událost se očekává u nás a v Jekatěrinburgu v roce 2018?
Děti:"světový pohár"
vychovatel:"Řekněte mi lidi, co víte o fotbale?"
Děti:„Fotbal hraje 11 lidí, je tam brankář, obránci, záložníci a útočníci. Hra má 2 poločasy, každý trvá 45 minut."
vychovatel:"Kterého fotbalistu si myslíte, že můžeme postavit z LEGO Wedo?"
Děti:"Brankář, útočník"
Hlavní část:
vychovatel:„Fotbalový zápas je velmi zajímavá a vzrušující podívaná. Ne nadarmo se fotbalu říká hra milionů. Někteří naši kluci hrají ve fotbalových klubech a moc se jim to líbí. A dokonce i na ulici, během procházky, se na našich stránkách rozhoří vážné fotbalové bitvy. Fotbaloví hráči musí být velmi odolní, aby byli v pohybu po celých 90 minut zápasu. Před zápasem vždy dělají rozcvičku, což teď uděláme my.“

Lekce tělesné výchovy „Mladí fotbalisté“:
Raz, dva, tři, čtyři, pět!
Pojďme skákat a skákat! (skákání na místě)
Pravá strana ohnutá. (trup se naklání doleva - doprava)
Jeden, dva, tři.
Levá strana ohnutá.
Jeden, dva, tři.
Nyní zvedneme ruce (ruce nahoru)
A dostaneme se do cloudu.
Posaďme se na cestu (sedni si na podlahu)
Protáhneme nohy.
Ohněte pravou nohu (ohněte nohy v kolenou)
Jeden, dva, tři!
Ohneme levou nohu,
Jeden, dva, tři.
Nohy zvednuté vysoko (nohy zvednuté nahoru)
A chvíli to drželi.
Zatřeste hlavou (pohyby hlavy)
A všichni společně povstali. (postavit se)

vychovatel:„Nyní začněme vytvářet našeho brankáře.
Děti sestavují brankáře podle návodu.
Učitel pomáhá, v případě potřeby opravuje chyby.
vychovatel:"Odvedl jsi skvělou práci." Nyní zahájíme náš fotbalový zápas."
Děti naprogramují své budovy a spustí je.
vychovatel:"Útočník střílí na soupeřovu branku, ale brankář zasáhne míč, fanoušci mu tleskají."
"Útočník dá gól proti soupeři, hodí míč kolem brankáře, fanoušci se radují."
Odraz:

Dnes jsme měli nádherný fotbalový zápas.
Řekni mi prosím, co se ti dnes nejvíc líbilo?
Co nového ses o fotbale naučil?

Jakovleva Marina Balančajevna
název práce: učitel
vzdělávací instituce: Mateřská škola MADOU č. 1 "Zlatý klíč"
Lokalita: Republika Tyva, město Kyzyl
Název materiálu: metodologický vývoj
Podrobit: Shrnutí lekce o robotice v seniorské skupině "Constructing a kid"
Datum zveřejnění: 05.05.2016
Kapitola: předškolní vzdělávání

Poznámky k lekci na

robotika na střední škole

skupina

"Konstrukce

koza"
Učitelka MŠ MADOU č. 1 „Zlatý klíč“ Yakovleva Marina Balanchaevna
Shrnutí lekce o robotice ve starší skupině „Konstruování dítěte“
cíle:
1) rozvoj jemné motoriky rukou, rozvoj pozornosti; 2) rozvoj myšlení, představivosti, tvůrčích schopností. 3) rozvoj návrhářských dovedností.
úkoly:
1) Ukažte vzorek sestaveného modelu kozy a prohlédněte si jej. 2) Naučte se skládat kozlíka z dílů stavebnice. 3) Zavolejte pozitivní emoce od hraní si s řemesly.
Materiály a vybavení:
- schéma kozlíku vyrobeného z dílů stavebnice; - sada hraček „Pejsci“; - ilustrace s obrázkem dítěte; - Stavebnice HUNA MRT dle počtu dětí.
Přípravné práce:
- prohlídka hraček „Pejsků“.
Postup práce.
Pedagog: Dnes je naším hostem mazlíček, kterého všichni znáte. A kdo je to, musíte hádat pomocí hádanky: Zvědavý, zlomyslný, A kroutí hlavou, Skáká, dupe, Jak se jmenuje? Odpověď: dítě. Pedagog: Kluci, jste tak skvělí! A nyní si z dílů stavebnice poskládáme kozlíka. (Ukazuje sestavený model dítěte a rozdává dětem potřebné díly). Pojmenujte prosím, jak vypadají geometrické tvary části rozložené před vámi? Kolik kusů je čtvercových?
Kolik detailů žluté, zelené a fialové květy? Existují nějaké části kulatého tvaru? (odpovědi dětí) Zadání: tvar, barva a velikost musí přesně odpovídat vzorovému schématu. Dokončení práce. Vychovatel. Chlapi, protáhneme si ruce a pak pokračujeme v práci. Prstová hra „Dvě kůzlátka“ (na obou rukou palcem stiskneme prostředníček a prsteníček). Kdysi po mostě šla kůzlátka, aby někoho navštívila, (Ruce držte vodorovně, ruce spojte). A další šel k němu, vracel se domů. (Na první slabice každého řádku spojíme ruce švihem). Dva rohatí hloupí bratři začali narážet na můstek, nechtěli se vzdát a nechat toho druhého projít. Kozy se dlouho praly, rozprchly se a strkaly. S běžícím čelem - prásk! (Při slovu „bang“ tleskáme rukama). A z mostu do vody – šplouch! (Položíme ruce na kolena). (Pokračuje v práci) Máte děti? Dobrá práce! Nyní zkontrolujte, zda jsou stabilní? Dejme svým dětem jména a trochu si s nimi pohrajme.

MĚSTSKÝ PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ ÚSTAV "ŠKOLKA "POHÁDKA" G. NADYMA"

(MDOU "Školka "Pohádka" Nadym")

Podle vzdělávací obor "kognitivní vývoj"

  • Věk: starší školka
  • Počet účastníků: 6-8 osob.
  • Připravil Učitel dodatečné vzdělání Gorbunova Olga Nikolaevna Nadym 2015

Vzdělávací oblast: "Poznání" .

OO integrace: « Vývoj řeči» , "Sociální a komunikační rozvoj" , "Fyzický vývoj" .

úkoly:

  • Kognitivní vývoj:
  • Pomozte dětem vytvořit si holistický obraz světa kolem sebe
  • Podporovat hromadění a obohacování emocionálních a smyslových zkušeností dětí v procesu přímého vnímání předmětů a jevů našeho světa prostřednictvím video a audio materiálů
  • Podporovat rozvoj schopnosti postupně přidávat díly podle schématu, pokynů, s ohledem na způsoby upevnění dílů; zprostředkovat vlastnosti objektů pomocí konstruktoru "MRT 2"
  • Rozvíjet schopnost analyzovat, zvýraznit charakteristické rysy objektu, funkční části; vytvořit spojení mezi jejich účelem a strukturou
  • Vytvářet v dětech udržitelný zájem o konstruktivní činnost; chuť experimentovat, tvořit, vymýšlet
  • Sociální a komunikativní:
  • Zajištění optimální úrovně rozvoje svobodné komunikace s dospělými a dětmi
  • Vytvořte si humánní postoj k objektům živé přírody
  • Podporovat utváření tak společensky významných vlastností, jako je smysl pro empatii, vstřícnost, poddajnost, touha pomoci příteli a dobrá vůle.
  • Pěstovat kolektivismus, vytrvalost, aktivitu, schopnost pracovat samostatně i v týmu, sebevědomí
  • Pěstujte přátelský vztah k sobě navzájem, k lidem jiných národností
  • Vývoj řeči:
  • Rozvíjet dětskou řeč v procesu konverzace, schopnost používat běžné věty v řeči.
  • Fyzický vývoj:
  • rozvíjet malé svaly rukou (motorika) při práci se stavebnicí obecná motorika
  • Herní vybavení a interaktivní technologie, použitý

v procesu společných aktivit učitele a dětí:

  • Konstruktéři "MRT 2" J Kiki Series – Základní úroveň5
  • Montážní schéma "Jelen" Série Kikki – základní úroveň 5
  • Hra "Čí stopa?"
  • Interaktivní obrázek pastevce sobů Wako
  • Prezentace "Sob"
  • Klobouky ze sobích rohů pro fyzické cvičení
  • Zvukový záznam písně "Vezmu tě do tundry" , Gabriel Lagay - "Závody sobích spřežení"

Přípravné práce: tematické rozhovory o životě a zvířatech Severu, práce s designérem "MRT 2" J Kiki Series – Základní úroveň5;

Průběh lekce:

I. ORGANIZAČNÍ MOMENT

1. Pozdrav

vychovatel: „Ahoj všichni s copánky“

Kdo má sestry, kdo dnes jedl cukroví, kdo se dnes choval dobře a kdo špatně, kdo blond vlasy? Ahoj všichni!

(Děti místo odpovědi komunikují s učitelem "Ano" Říkají "Ahoj" ) .

2. Úvod do situace.

Pedagog: Kluci, podívejte, co to mám v ruce? (dopis). Dostáváte domů dopisy? (Ano). Kdo ti je píše? (Přátelé, příbuzní z jiných měst).

Pedagog: A tam jsou dopisy napsané ptáky, zvířaty, větrem, mrazem. Taková písmena se nazývají stopy, lze je také číst.

Podívejte se, od koho si myslíte, že je tento dopis (ukáže dětem obrázek s ptačí stezkou).

vychovatel:

U krmítka u našeho okna
Přistál úžasný pták
Má na sobě černý klobouk a zelenou halenku
Pták se jmenuje...?

(otočí obrázek, ukazuje sýkorku)

(učitel ukáže další kartu se stopou)

Pedagog: To jsou kluci, zajímavá stezka. Hádej čí?

Chodím v nadýchaném kožichu,
Bydlím v hustém lese.
V dutině na starém dubu
hryzu ořechy.

Přesně tak, je to veverka.
Zajímalo by mě, čí je to stopa? (karta se stopou jelena).

Pedagog: Podívejte, tady je něco napsáno (čte dopis).

Ahoj lidi!

Píšu vám z tundry. Jmenuji se Wako. Jsme v průšvihu, prosím o pomoc. Naši jeleni zmizeli. Sněhová královna nalákala je do svého království a očarovala je. Bez jelenů budeme ztraceni.

Waco pastevec sobů.

Pedagog: Jaký problém, pomozme, chlapi? (ANO). neboj se (Žádný).

Tak tedy, kolegové průzkumníci,
Neklidní lidé!
Připravte se brzy
Na netradiční výlet!

Pedagog: Jak bychom se měli oblékat?

Děti: Je tepleji?

(Dětská pantomima ukazuje, že si nasazují klobouky, kožichy, plstěné boty, palčáky).

Pedagog: Půjdeme pěšky nebo na něčem pojedeme?

(Děti nabízejí možnosti)

Pedagog: Pokud dojde k potížím, znamená to, že pastevec sobů chce, abychom dorazili co nejrychleji, ale co se stane rychle?

Děti: Letadlem nebo vrtulníkem.

Pedagog: Kdo je pro letadlo? Zvedni ruku, kdo je pro vrtulník?

(Děti předstírají, že letí, přistoupí k interaktivní tabuli se skluzavkou na ní a postaví se do půlkruhu poblíž tabule.)

vychovatel: (Snímek 1) Podívej, co je tohle? (obraz moru)

Děti: Obyvatelé Dálného severu žijí v takových pohromách (z kámoše se vynoří pastevec sobů). (Snímek 2)

Zdravím vás, milí hosté!
Jste vítáni v severní oblasti!
Nikdo se vás nedotkne, nebojte se!
Nejste častými hosty tundry!

Ne každý, věřte mi, se může rozhodnout
Přijďte na severní pól!
Chci říct jen odvážným,
Dostat se sem je hračka!

A odvážní jsou zde respektováni!
Bát se neznamená urážet!
Řekni nám, odkud jsi přišel!
Děti: Příběhy dětí o místě jejich bydliště

Pastevec sobů: Slyšel jsem o tobě spoustu dobrých věcí, proto jsem se na tebe obrátil s prosbou o pomoc. Jsem pastevec sobů, jmenuji se Umky. Bez jelena nemůžeme žít, protože nám poskytuje dopravu, oblečení a bydlení.

Prohlédněte si prezentaci "Sob"

Pastevec sobů: A teď jsou potíže. Nemáme žádné jeleny, zůstaly jen stopy. co dělat?

Vychovatel: neboj se, milý Umky. Naši kluci vám pomohou.

(sledujte stopy)

fizminutka:

Po tundře se prochází jelen (jít různými směry);
Jako větve jeho rohů (ukazuje klaksony, vrtí hlavou doleva a doprava);
Procházky po bujných loukách (chodit v kruhu, zvedat nohy vysoko);
Neubližuje ostatním (třesou ukazováčkem);

Sáně nosí daleko, na severu je to s ním snadné (chodit v kruhu zvedat nohy vysoko);
Celý den hledá sobí mech (udeření palcem u nohy);
Ušlechtilý sob (dejte si ruce na ramena, jděte do kruhu); (přijďte ke stolům s designérem).
Pedagog: Zdá se, že jsme dorazili. Viz poznámka zde! Čtení.

Pokud čtete tento dopis, znamená to, že jste našli svého jelena.

Ale je příliš brzy na to, abych se radoval, udělal jsem je všechny ve stavební díly

A pokud chcete získat svého jelena zpět, pak budete muset tvrdě pracovat!

Pedagog: Dopis bez podpisu, kdo myslíte, že ho napsal?

Děti: Sněhová královna.

Pedagog: - Jste připraveni pustit se do podnikání a navrhnout jelena? (odpovědi dětí).

Pedagog: Jdi, navrhni. (děti sedí u stolů)

Kluci, umíte navrhnout jelena? (odpovědi dětí)

Pedagog: Jaké máte potíže?

Děti: Nevíme, jak udělat jelena.

Pedagog: Kde to můžeme zjistit? (různé odpovědi dětí na internetu, zeptejte se dospělých, montážní schéma). Pedagog: Nyní napíšu a požádám vás o zaslání diagramu přes internet, ale prozatím vám doporučuji si pohrát s konstruktorem a zahřát si "chlazený" pera.

Prstová gymnastika

1, 2, 3, 4, 5! (Ohněte prsty na obou rukou)
Budeme si hrát s konstruktérem! (Natáhněte prsty na obou rukou)
Budeme si hrát s konstruktérem (střídavě pěst-dlaň)
Pomozte si ruce! (střídavě pěst-dlaň)

(Všechny pohyby provádíme v souladu s textem)

Vezmeme do rukou designéra (Převalování konstruktoru mezi dlaněmi)
Dali jsme to na levou ruku,
Kryt s pravou rukojetí
A valíme dlaněmi.

Nyní vyměníme majitele (Změnit polohu ruky)
Pojedeme stejně.
Vezmeme pravou ruku (Stiskněte konstruktor v pravé ruce)
A ještě to zmáčkneme!

Rychle uvolňujeme ruku,

Pojďme hrát na klavír. (Napodobit hru na klavír)
Vezmeme levou ruku (Stiskněte pevně v levé ruce)
A ještě to zmáčkneme!
Rychle uvolňujeme ruku,

Pojďme hrát na klavír. (Napodobit hru na klavír)
Odstraňujeme projektanta (Položte to na okraj stolu)
Rychle spočítejte prsty!
Počítejme na levé ruce,

Rychle ohýbáme prsty.
Raz, dva, tři, čtyři, pět! (Ohněte prsty na pravé ruce)
Počítejme na pravé ruce,
Rychle ohýbáme prsty.

Raz, dva, tři, čtyři, pět! (Ohněte prsty na levé ruce)
Zatřesme si prsty, (Potřeste oběma rukama)
Začněme cvičit!

Pedagog: Kluci, jaká pravidla by se podle vás měla dodržovat při práci se stavebnicemi LEGO?

Dětská výpověď

Pedagog: Správně!

Pravidlo jedna:

Nikdy si nevkládejte malé LEGO součástky do úst.

Pravidlo dvě:

Nikdy neoddělujte části držené pohromadě zuby.

Pravidlo tři:

Neklepejte díly na stůl, plast by mohl prasknout.

Pedagog: A tady jsou schémata, dáme se do práce.

Děti dělají práci na základě schématu pro konstruktéra. Po sebrání jelena učitel upozorní na to, že jelena je třeba přimět k pohybu, co je k tomu potřeba?

Děti: Musíte nainstalovat motor a připojit baterii.

Pedagog: Teď si uděláme soutěž "Závody sobích spřežení" nejoblíbenější soutěž mezi pastevci sobů. (Děti postaví jelena na start a zapnou robota. Ten s jelenem vyhrává "poběží" první do cíle).

Pedagog: Výborně kluci, všichni jste úkol splnili.

Co nového jste se dnes naučili? Co zajímavého bys vzkázal svým přátelům?

Pedagog: Kluci, slyšíte ty zvuky? co to je? Ano, blíží se silná vánice. Musíme spěchat zpět! Jak se dostaneme na letiště rychleji? (Děti navrhují běhat, používat magické síly atd., někdo navrhuje závodit na sobech.) Na hudbu písně "Vezmu tě do tundry" děti napodobují jízdu na sobech.

Pedagog: Tím naše dnešní cesta končí, rozloučíme se s naším kamarádem pastevcem sobů Wako.

Pastevec sobů: (Snímek 3)- Sbohem kluci, děkuji! Věděl jsem, že jen ty mi můžeš pomoci! Vždy vás rád uvidím jako hosta!

Vychovatel: Děkuji srnkám, jak rychle nás přihnali k nám. Pojďme do letadla (helikoptéra v závislosti na tom, co jste si vybrali na samém začátku lekce).

(Děti předstírají útěk a přibližují se k místu, kde lekce začala.)

Pedagog: Kluci, udělali jsme zajímavý výlet? Pro kolik z vás to bylo těžké? Čím to bylo obtížné? Ale všichni jsme své úkoly splnili. Dobrá práce!

Aplikace:

1. Chum a pastevec sobů Wako

Městská autonomní školka vzdělávací instituce
"MŠ č. 22 obecného vývojového typu"
Abstrakt NNOD
v designu a robotice
Ptačí projekt
454025281305 seniorská skupina
Sestavil učitel:
Sokolová Larisa Vladimirovna.
Pečora.
2017
Typ NNOD: Lekce k upevnění znalostí, dovedností a schopností.
Typ NNOD: Design a robotika.
Téma NNOD: Ptačí projekt.
Seniorská skupina.
Cíl NNOD: Rozvoj schopnosti dětí pro vizuální modelování, vytvoření funkčního modelu ptáčka.
Rozvoj logického myšlení a schopnosti naprogramovat zadané chování modelu.
Obsah programu:
1. Rozvinout praktické dovednosti při navrhování a programování modelů pomocí ozubených kol;
Naučte děti schopnost vylepšit svůj model přidáním senzoru vzdálenosti a změnou programu pro model.
2. Rozvíjet jemné motorické dovednosti, prvky logického myšlení, pozornost a designérské dovednosti. Posilovat schopnost navrhovat podle diagramu, rozvíjet dovednosti počítání a srovnávání
ve velikosti, orientaci v rovině. Rozvíjejte řeč dětí při řešení hádanek a psaní popisu jejich modelu.
3. Podporujte zájem o stavění s LEGO. Pěstovat vzájemné porozumění, dobrou vůli, iniciativu, zodpovědnost, touhu pomáhat si, práci v podskupině, pěstovat schopnost analyzovat svou práci.
Práce se slovní zásobou:
Převodový pohon, věnec, snímač vzdálenosti, programové bloky, model.
Zařízení:
1.TV pro promítání prezentace.
2. Zvukový záznam „zpěvu ptáků“.
3.Počítače.
Demo materiál:
Multimediální prezentace.
Obrázky-schémata plánu práce.
Obrázky programových bloků.
Magnety.
Leták:
1. Vedu konstruktéry Lega
2. Schémata pro sestavení modelu ptáčka pro každé dítě.
1.Předcházející práce (navazování vztahů).
- Pozorování ptáků na procházce (srovnání vzhled, chování, srovnání rychlosti úderů křídel malých a velkých ptáků, rozpoznávání ptáků podle jejich stop ve sněhu).
- Operátor systému: „Kuře“, „Sýkora“, „Vrána“.
- Prohlédněte si prezentace: „Operení přátelé“, „Sýkora“, „Kolibřík - nejmenší pták na světě“, „Ptáci našeho regionu“.
- Design alba: „Ptáci republiky Komi“, „Největší létající ptáci“, „Ptáci“.
- Dětské projekty: „Sýkora“, „Křížka“, „Pštros“, „Kolibřík“.
- Stavba neprogramovatelných modelů ptáčků z Lega, Lego dutinky, drobky a dalších typů konstruktérů. Stavba ptáka podle obrázku pomocí stavebnice „První mechanismy“.
- Organizace výstavy „Constructing Birds“.
Průběh lekce.
děti stojí v půlkruhu čelem k učiteli
- Jaro přišlo! Mraky se pohybují rychleji, obloha se zvýšila, vrabec veseleji štěbetal na střeše! Proč začali ptáci s příchodem jara zpívat hlasitěji a veseleji?
- odpovědi dětí (slunce začalo hřát, otepluje se, užívají si teplo)
- Jací ptáci k nám přilétají s příchodem jara?
- odpovědi dětí (stěhovaví ptáci, havrani, špačci, racci, kachny, husy)
- Kteří ptáci nikdy neopustili náš kraj?
- odpovědi dětí (zimáci, holubi, sýkorky, vrabci)
- Jaké výhody přinášejí ptáci?
- odpovědi dětí (jedí škodlivý hmyz, zachraňují rostliny před smrtí, opylují rostliny a rozšiřují semena)
-Můžeme se nazývat přáteli ptáků?
- odpovědi dětí (ano, protože se o ptáčky v zimě staráme, vyrábíme krmítka a krmíme je, ptáčky neurážíme)
-Jaká pravidla by měli znát skuteční ptačí přátelé?
- odpovědi dětí (nepřibližujte se k ptačím hnízdům, nedotýkejte se mláďat a neberte je k sobě domů)
- Slyšíme zvuk e-mailu, je zapnutá prezentace s animací.
Děti jsou požádány, aby se posadily do židlí a sledovaly prezentaci.
Prohlédněte si prezentaci.
Snímek 1. Soví řeč: „Ahoj kluci! U nás čtyřicet pohádkový les přinesl zprávu, že jste nejlepší přátelé ptactvo! Mnoho lesních ptáků se s vámi chtělo spřátelit, ale abyste mohli opustit les, musíte proletět Lego mostem a proměnit se v Lego kousky.
Pouze tři ptáčci se rozhodli vyrazit a nyní je můžete oživit pouze vy.
Pokud uhodnete moje hádanky, rozhodnete se, kterého ptáka shromáždíte."
Snímek 2. Jste připraveni zjistit, kteří ptáci mohli opustit pohádkový les?
Snímky 3,4,5. Hádej ptáka podle zvuků: sova, datel, kukačka.
Snímek 6. Určete ptáka podle barvy (hýl, straka, sýkora).
Snímek 7. Poznejte ptáka podle tvaru zobáku (pelikán, zobák)
Snímek 8. Zjistěte podle stavby tlapek, který pták je vodní a který dravý.
Snímek 9. Zjistěte podle velikosti (albatros, kolibřík).
Snímek 10. Sova chválí (výborně kluci, dobře rozlišujete ptáčky, přeji hodně štěstí!).
Prezentace je vypnuta a děti jsou požádány, aby přišly a prodiskutovaly pracovní plán.
-Co budeme muset udělat, abychom oživili ptáky, kteří k nám přiletěli?
Schéma pracovního plánu (zobrazují se symboly)
1. Sestavte model podle schématu.
2. Vytvářejte programy.
3. Připojte model k programu
4. Prezentace modelů. Dětské příběhy o jejich „ptáčcích“.
- Než se pustíme do práce, protáhneme si prsty!
Prstová gymnastika
S příchodem jara,
Ptáci létají.

Špačci se vracejí,
Dřívci a zpěváci.
Prsty se zatínají v pěst a uvolňují.
A havrani u louže
Dlaně jsou otevřené a prohnuté.
Krouží v hlučném hejnu.
Kruhové pohyby rukama.
Jeřáby létají, spěchají,
Prsty roztažené, dlaně zkřížené. Palce jsou spojené, zbytek mává jako křídla.
A červenka a drozd,
Začali jsme dělat hnízda.
Prsty jsou v dlaňovém zámku otevřené.
2. Kluci, podívejte se na plošinu, už jsou nainstalované ptačí nohy a stojánek na motor a díly jsou rozložené na třech táccích, abyste mohli ptáčka rychle skládat po částech, dohodněte se ve třech, kdo z vás sestaví tělo a mechanismus ptáka, kdo sestaví hlavu a kdo jsou křídla.
- Pozorně si prohlédněte nákres, nezapomeňte díly při připevňování držet. Pomohu vám spojovat díly dohromady.
Děti se dohodnou, posadí se ke stolům a začnou skládat podle schématu. Pracujeme na hudbu ptačího zpěvu.
- Jakmile jsou modely sestaveny, diskutujeme spolu o stavbě programu pro malého ptáčka a pro velkého (pracujeme na programových blocích u tabule s obrázky)
3. Dětská volba programu (v závislosti na zamýšlené velikosti ptáka),
Připojování k programu.
4. Vylepšení modelů (přidat senzor vzdálenosti, tím ozvučit ptáka), změna programů, zavedení bloku čekání na senzor vzdálenosti, který zapne zvuk a hlas ptáka.
Prezentace vašich modelů.
Příklad: náš pták je malý, často mává křídly, žije v ptačí budce a živí se škodlivým hmyzem, který prospívá rostlinám.
- Podařilo se nám oživit pohádkové ptáčky? Jaký mechanismus jsme použili v našich modelech, jaký senzor jsme použili pro přidání ptačího zpěvu. Co nám pomohlo dosáhnout našeho cíle?
- naše přátelství a znalosti.
- Nyní vám navrhuji, abyste zhodnotili svou práci, pokud se vám zdála zajímavá a ne obtížná ve všech fázích naší práce, připevněte zelený magnet, pokud jste v jakékoli fázi zažili potíže, připevněte tam červený magnet.
- Dokázali jste oživit ptáky, přestože jste měli potíže, pomohlo vám vaše přátelství a samozřejmě vaše znalosti. Naše expozice byla doplněna o nové „ptáčky“ a můžeme zvát děti z jiných kroužků, povídat si o ptácích a seznamovat je s pravidly pravých ptačích kamarádů!