Хоёрдугаар бага бүлгийн

Хоёрдугаар бага бүлгийн "Хаврын амьд ба амьгүй байгаль" сэдвээр хийсэн хичээлийн хураангуй. тухайн сэдвээр хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи хичээлийн төлөвлөгөө (бага бүлэг).

Цэцэрлэгийн дунд бүлгийн хүүхдүүдийг амьгүй байгальтай танилцуулах нэгдсэн хичээлийн хураангуй, сэдэв: "Гайхамшигт дуслууд"

Хичээлийн зорилго:

Ус, түүний шинж чанар, амьдрал, эрүүл мэндэд ач холбогдлын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг тодруулж, өргөжүүлэх.
"Байгаль дахь усны эргэлт"-ийн тухай ойлголт, ус цэвэршүүлэх аргууд, усны хүний ​​ашиг тусын тулд ажиллах чадварыг хүүхдүүдэд танилцуулах.
Туршилт, туршилт хийх ур чадварыг дээшлүүлэх.
Дараах үгсийг хүүхдийн идэвхтэй толь бичигт оруулаарай: шинэ, мөчлөг, шүүлтүүр.
Ажиглалтын ур чадвар, таамаглал дэвшүүлэх, ажиглалт, туршилтын үр дүнгээс дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх.
Сонсголын болон харааны анхаарал, нарийн болон бүдүүн моторт чадварыг хөгжүүлэх.
Хүүхдүүдэд усны тухай шүлэг, оньсого, зүйр цэцэн үгсийг танилцуулах.
Эрүүл мэнддээ ухамсартай хандлагыг төлөвшүүлэх.
Дүрсийг сойзоор жигд будах чадварыг сайжруулах.
Сониуч зан төлөвийг төлөвшүүлэх болгоомжтой хандлагаус руу.

Тоног төхөөрөмж:

Загас агнуурын шугам дээр дуслууд наалдсан хөөсөн үүл.
Бөмбөрцөг.
"Байгаль дахь усны эргэлт" дэвсгэр зураг, нарны өнгөт дүрс, дусал, үүл.
Хувин. Ширхэг.
Хайч.
Буцалж буй устай термос. Толин тусгалууд.
Аудио бичлэг, зураг: "Урсгал", "Тэнгис", "Хүрхрээ", "Бороо", зурах арын хөгжим, динамик түр зогсолт.
Зураг: "уурын завь", "усан цахилгаан станц", "загас агнуурын завь".
Усны тээрэм.
Устай сав, пипетк, чулуу, хуванцар шоо, элс, хөрстэй сав.
Усаар буддаг ном, сойз, ус асгардаггүй сав.
Шилэн ус, халбага, тагны оронд даавуугаар хоосон лонхтой.

Урьдчилсан ажил:

Хоолны газар руу аялал хийх, шүүлтүүрийг ажиглах.
"Ямар ус болохыг олж мэдье", "Усны нэгтгэх төлөв", "Усан дахь бодисын уусах чадвар" туршилт хийх.
"Хоёр урсгал" үлгэрийг уншиж байна.
"Нойтон дээр нойтон" техникийг ашиглан зурах, "Шүүдэр" пипеткээр зурах.
Байгаль дахь усны ажиглалт (бороо, манан, цас, мөс, хяруу, мөсөн бүрхүүл, шалбааг, далай).
"Хүүхдэд байгалийн тухай ярьцгаая" цувралын "Үер", "Мөндөр", "Цөл" зургуудын үзлэг

Хичээлийн явц:

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд хэцүү даалгавар байна. Бид Почемучекийн лабораторид дахин ажиллана. Тэд биднийг хүлээж байна сонирхолтой туршилтуудболон нээлтүүд. Чи бэлэн?

"Бидний ухаалаг толгой" мэндчилгээний тоглоом

Бидний ухаалаг толгойнууд
Тэд маш их ухаантай сэтгэх болно.
Чих сонсох болно
Ам тодорхой ярьдаг.
Бариулууд ажиллах болно
Хөл гишгэж байна.
Нуруу нь шулуун,
Бид бие бие рүүгээ инээмсэглэнэ.

"Дусалтай үүл" гэнэтийн мөч

Нүдээ аниад, яагаад лабораторид манай хичээлийн гол дүртэй уулзахад бэлдээрэй. (Чимээгүй хөгжим сонсогдож, дусалтай үүл орж ирдэг.)

Уулан уруу төвөггүй гүйж,
Энэ нь аянга цахилгаан шиг архирч байна.
Хүйтэн өдөр хэцүү байдаг -
Сүхээр цавчих!
Үүнийг халааж, диваажинд оч
Тэр дараа нь хөөрнө.
Одоо хэн ч бидэнд хариулах болно:
Түүний нэр ... (ус).

Өнөөдөр гайхамшигтай дуслууд бидэнтэй хамт тоглож, шинэ, сонирхолтой зүйлсийг заах болно. Ялангуяа хичээнгүй, идэвхтэй хүүхдүүд гайхалтай дуслыг таслан авч, энэ саванд хийнэ.

1. Дусал бол хэмнэлттэй

Эхний дусал бол хэмнэлттэй дусал юм. Тэр танд энэ зүйлийг авчирсан. (Дэлхийн бөмбөрцгийг харуул). Та энэ зүйлийг мэддэг үү? Энийг юу гэдэг вэ? Энэ бол дэлхийн бөмбөрцөг - энэ бол манай гарагийн дүр төрхийг олон удаа багасгасан.

Бөмбөрцөг дээрх цэнхэр өнгө нь ... юу гэсэн үг вэ? Ус. Манай гариг ​​дээр их хэмжээний ус байдаг гэж та бодож байна уу? Маш их. Дэлхийг хурдан бөгөөд хурдан эргүүлцгээе. Энэ нь бүхэл бүтэн гараг юм шиг санагдаж байна цэнхэр өнгөтэй- усаар хучигдсан. Үнэхээр дэлхий дээр маш их ус байдаг. Гэхдээ бараг бүгдээрээ далай, далайд байдаг нь ямар амттай вэ? Давстай. Давстай ус уухад тохиромжтой юу? Үгүй ээ, давстай ус уухад тохиромжгүй.

Манай гариг ​​дээр давстай биш цэвэр ус тийм ч их байдаггүй. Дэлхий дээр хүмүүс цэвэр усны хомсдолтой газрууд байдаг. Тийм учраас та үүнийг дэмий үрж болохгүй. Цэвэр усыг хэмнэх ёстой.
Одоо бид угаалгын өрөөнд орж, "Ус хэмнээрэй" туршилтын бүх зүйлийг бэлтгэх болно.

"Ус хэмнэх" туршилт

Хүүхдүүд усны цоргыг онгойлгож, дараа нь бүхэлд нь хаадаггүй.

Одоо цоргоноос ямар их ус дэмий урсаж байна вэ? Цөөхөн. Энэ нимгэн дуслын доор хувин тавиад, хичээлийнхээ төгсгөлд хувин дотор хэр их ус хуримтлагдахыг харцгаая.

2. Эрдэмтдийн уналт

Хоёрдугаар дусал - эрдэмтэн дусал ус хэрхэн дамждаг талаар танд танилцуулахыг хүсч байна.

"Байгаль дахь усны эргэлт" дидактик дасгал

Ус гол мөрөн, нуурын хоолойгоор дамжин манай байшинд ирдэг. Бид усыг юунд ашигладаг вэ?
Уух, хоол хийхдээ бид усаар угааж, усаар угааж, цэвэрлэж, ургамлыг усалдаг. Үүний тулд танд их хэмжээний ус хэрэгтэй юу? Маш их. Хүмүүс яаж тэр чигээрээ усаа ашиглаагүй байгаа юм бэ, яагаад ус нь дуусдаггүй юм бэ? Энэ тухай сурсан дусал танд хэлэх болно.

Зургийг өмнөө тавь. Нэг дусал аваад гол руу хийнэ.

Өдөр бүр нар тэнгэрт манддаг. Нарыг зурган дээр тавь. Нар гол мөрөн, далай тэнгисийн усыг халаана. Ус халж байна.
Би энэ термос руу халсан ус асгав. Тагийг нь нээж, халсан усанд юу тохиолдохыг харцгаая.

Багш халуун савыг онгойлгож, уурнаас нь гарна.

Ус халаахад юу болж хувирдаг вэ? Пара. Уур хаашаа явдаг вэ? Дээшээ.

Термос хаагдана.

Ингэж л бидний дусал халж, уурын хэлбэрт оров. Дуслыг тэнгэрт хөдөлгөж, үүлэн дээр байрлуул.

Тэнгэрт нэг дусал хөрчээ. Учир нь та газраас өндөр байх тусам агаар хүйтэн болдог.

Дулааны саваа дахин онгойлгож, тэндээс гарч буй уурыг толь барьцгаая. Хөргөцгөөе. Толинд туссан уур нь хөргөсний дараа юу болж хувирсныг хараарай? Усанд.
Зураг дээр хөргөсөн дусал дахин ус болжээ. Гэхдээ тэр ганцаараа диваажинд очсонгүй - түүнтэй хамт олон дусал эгч нар бий. Тэгээд үүл нь аадар борооны үүл болжээ. Үүлийг үүлсээр бүрхээрэй. Удалгүй үүлнээс бороо орж эхлэхэд бидний дусал эгч дүүсийнхээ хамт газарт унав. Дуслыг газар руу шилжүүл.

Борооны дуслууд газарт бууж, гол мөрөн, далайд урсдаг. Тиймээс ус замаа үргэлжлүүлнэ. Энэ нь дахин аялалаа эхлүүлж, халааж, уурын хэлбэрээр дээшилдэг. Усны энэ замыг "байгалийн усны эргэлт" гэж нэрлэдэг. Энэ нь тойрог хэлбэрээр эргэлддэг - мөчлөг. "Байгаль дахь усны эргэлт" гэсэн эдгээр үгсийг давтаж, санаж байхыг хичээцгээе.

3. Дууны дусал

"Усны дуунууд" нүдэнд зориулсан дидактик тоглоом, гимнастик

Өрөөний буланд байрлах таазны доорх нүдний симулятор дээр "Урсгал", "Тэнгис", "Хүрхрээ", "Бороо" гэсэн зургууд байдаг. Хүүхдүүд гол горхи, далай, хүрхрээ, борооны усны чимээтэй аудио бичлэгийг сонсож, толгойгоо эргүүлж, дуу чимээнд тохирох зургийг нүдээрээ хардаг.

Их өндрөөс унаж,
Хүрхрээ аймшигтай архирдаг
Мөн чулуунуудыг эвдэж,
Энэ нь цагаан хөөсөөр босдог.

өргөн өргөн,
Гүн гүнзгий,
Өдөр шөнөгүй
Энэ нь эрэг рүү унадаг.

Гол горхи уулын энгэр дагуу урсдаг,
Өөртэйгөө чатлаж байна
Мөн өтгөн ногоон зүлгэн дунд
Цэнхэр сүүлээ нуудаг.

төгөл, ой, нугыг норгож,
Хот, байшин, эргэн тойрон дахь бүх зүйл!
Үүл ба үүлс - тэр бол удирдагч юм!
Бороо дэлхийг усалдаг.

4. Дусал бол шаргуу хөдөлмөрч

Ус зөвхөн ууж, цэвэрлээд зогсохгүй. Ус ажиллаж, ашигтай байж болно.
Ус бол хамгийн өргөн, хамгийн тухтай зам юм. Усан онгоцууд тоо томшгүй олон гол мөрөн, далай тэнгис, далай тэнгисээр өдөр шөнөгүй хөвж, хүнд ачаа, зорчигч тээвэрлэдэг. (Зураг харуулах).


Ус хүн бүрт уух зүйл өгөөд зогсохгүй хооллодог. Загас барьдаг олон мянган том жижиг загас агнуурын хөлөг онгоцууд далай, далайд өдөр шөнөгүй эргэлддэг. (Зураг харуулах).

Усан тээрэм үзэж байна

Хүүхдүүд усан тээрэм рүү ус асгаж, түүний үйл ажиллагааны зарчмыг шалгана.

Усан цахилгаан станцад ус ингэж ажилладаг - энэ нь том турбинуудыг эргүүлж, цахилгаан гүйдэл үүсгэхэд тусалдаг бөгөөд үүний ачаар бид гэрт гэрэлтэй, цахилгаан хэрэгсэл ажиллуулдаг.
(Зураг харуулах).

5. Сониуч дусал

Мөн энэ дусал нь маш сонирхолтой юм. Тэр таны усны талаар юу мэддэгийг мэдэхийг хүсч байна.
-Ямар ус байдаг вэ? “Ямар ус вэ?” гэсэн асуултад хариулах үгсийг сонго. (Давстай, шинэхэн, халуун, хүйтэн, цэвэр, бохир, далай, гол, чихэрлэг, карбонатлаг).
- Ус ямар хэлбэрээр ордог вэ? Шингэн, хатуу (цас, мөс, мөндөр), хий (уур).
- Ус ямар амттай вэ? Ус ямар ч амтгүй.
- Ус ямар үнэртэй вэ? Ус ямар ч үнэргүй.
- Ус ямар өнгөтэй вэ? Өнгөгүй, ил тод.
- Ус ямар хэлбэртэй вэ? Ус нь цутгаж буй объектын хэлбэрийг авдаг.

6. Хөгжилтэй дусал

"Үүл ба дусал" динамик түр зогсолт

Би чиний ээж үүл
Чи бол миний бяцхан дуслууд,
Үүл тантай нөхөрлөх болтугай
Мөн хөгжилтэй салхи эргэлдэх болно.
Дугуй бүжигт хурдан босоорой,
Мөн надтай хамт давт:
Бид аз жаргалтай алхаж, инээмсэглэх болно!
Гараа нар руу даллаж, бөхийлгөж,
Ургамлыг усалж, амьтдад уух юм өгөх!
Бид өөрсдөө дэлхийгээ угааж, эх үүл рүүгээ буцах болно.

7. Амьдрал бэлэглэх уналт

“Ус хаана байна, тэнд амьдрал бий” гэдэг үг бий. Хүн бүр амьдралд ус хэрэгтэй.
Бороо орохоор бидний ногоон найзууд, моднууд ууж, угаадаг. Амьтан, шувууд ууж, усанд орох ёстой. Хүн усгүйгээр амьдарч чадахгүй.

Хэрэв бид услахаа больсон бол манай доторх ургамлууд юу болох вэ? Тэд хатаж, үхэх болно. Хэрвээ шал цэвэрлэх усгүй бол манай бүлгийн өрөө ямар байх вэ? Өрөө бохир болно. Хэрэв бид гараа угаахаа больчихвол яах вэ? Бид бохир гараас болж өвдөж болно. Мөн хүн уухгүй бол гурав хоногоос илүү усгүй амьдрах боломжгүй болно.

Угаах ч үгүй, усгүй ч уухгүй.
Навч усгүйгээр цэцэглэж чадахгүй.
Шувууд, амьтан, хүмүүс усгүйгээр амьдарч чадахгүй.
Тийм ч учраас хүн бүрт ус үргэлж хэрэгтэй байдаг!
Та энэ үгийг санаж байна уу? "Ус хаана байна, тэнд амьдрал бий!"

8. Дусал судлаач

Мөн энэ дусал нь усыг янз бүрийн бодисоор хэрхэн шингээж байгааг судлахыг урьж байна.

Хүүхдүүдээс соруур ашиглан чулуу, элс, хөрстэй саванд эсвэл хуванцар шоо дээр ус дусааж, үр дүнг судалж, аль бодис нь усыг шингээж авдаг, аль нь ус шингэдэггүй талаар дүгнэлт гаргана.

9. Бага зэрэг эмх цэгцтэй

Хяналтын шүүлтүүрүүд

Харамсалтай нь бидэнд ус авчирдаг хоолойд ус нь тийм ч цэвэр биш байдаг. Гэхдээ хүмүүс усыг хэрхэн цэвэршүүлэхийг олж мэдсэн. Бидний гал тогоо руу хийсэн аяллыг санаарай, тэнд ус хэрхэн цэвэршдэг вэ? Том шүүлтүүр ашиглах. Та гал тогооны өрөөнд хэдэн шүүлтүүр харсан бэ? Гурван шүүлтүүр - эхлээд ус нь эхний шүүлтүүрт орж, тэнд цэвэршсэн, дараа нь хоёр дахь шүүлтүүрт дахин цэвэрлэгдэж, гурав дахь шүүлтүүрт дахин цэвэрлэгдэж, дараа нь саванд ордог.
Манай цэцэрлэгт хүүхэд, томчууд олон байна уу? Маш их. Хүн бүрт хэр хэмжээний ус хэрэгтэй вэ? Маш их ус хэрэгтэй. Тиймээс гал тогооны өрөөний шүүлтүүр ямар хэмжээтэй байдаг вэ? Манай цэцэрлэгт олон хүүхэд байдаг, тэдэнд ус их хэрэгтэй байдаг тул гал тогооны өрөөний шүүлтүүр том байдаг.
Та гэртээ шүүлтүүртэй юу? Та нарын ихэнх нь гэртээ жижиг шүүлтүүртэй байдаг. Жишээлбэл, эдгээр нь энд байна. (Шүүлтүүрийн шүүлтүүрийг харуулж байна). Гэр бүлд цэцэрлэгийнхээс хамаагүй цөөн хүн байдаг. Энд жижиг шүүлтүүрүүд байна. Ус нь энэ саванд орж, шүүлтүүртэй савыг дамжин өнгөрч, цэвэршсэн байдлаар гарч ирдэг. Мөн энэ савны дотор бүх шороо үлддэг. Энэ нь бохирдсон үед шинэ, цэвэрхэнээр солигддог.

"Ус шүүлтүүр"-ийг туршина уу

Одоо бид шүүлтүүр ашиглан усыг өөрсдөө цэвэршүүлэхийг хичээх болно.

Нэг аяга усанд элс нэмээд хутгана. Ус юу болсон бэ? Ус бүрхэг болов. Хамгийн энгийн шүүлтүүр болох даавуугаар усыг цэвэршүүлэхийг хичээцгээе. Үүлэрхэг усыг даавуугаар дамжуулан хоосон саванд хийнэ. Шилэн дотор ямар ус орсон бэ? Цэвэр, үүлэрхэг биш, харин ил тод.
Дүгнэлт: элс даавуун дээр үлдэж, түүнээс цэвэршүүлсэн ус нь шилэнд оров. Уг даавуу нь үүлэрхэг, бохирдсон усыг цэвэршүүлэх шүүлтүүр болсон.

10. Уран бүтээлчийг дусаа

Та аль хэдийн усан будгаар будсан байна - усан будгаар эсвэл "нойтон дээр нойтон" техникийг ашиглан будсан. Өнөөдөр та ямар ч будаггүйгээр зурах болно - энгийн усаар та ид шидийн зураг зурах болно. Мөн тэд жирийн уснаас өнгөтэй болдог тул ид шидтэй байдаг.

Усаар будах

Хүүхдүүд усан будгийг нойтон сойзоор буддаг.

Одоо хэмнэлттэй дусал нь хувин дотор хэр их ус байгааг харах цаг болсныг сануулж байна уу? Хараач, жижиг дуслуудаас бүтэн хувин ус цуглуулсан байна. Тэгж байж л тэр их ус дэмий үрэгдэх байсан.

Мэдээжийн хэрэг, энэ ус нь хувин дээр хаягдахгүй. Үүнийг юунд ашиглаж болох вэ? Санал. Тасалгааны ургамлыг услахын тулд асрагчдаа аяга таваг угаах, угаах, зурахад ашиглах хэрэгтэй.

Шидэт дуслууд гол мөрөнд цугларч,
Тэд эх дэлхийгээ бүхэлд нь услах гэж оролдож байна.
Хүн бүрт ус хэрэгтэй - шувууд, өвсний ир,
Амьтад услах нүх рүү явах замаар алхдаг.
Бяцхан хүүхдүүдэд ус бусдаас илүү хэрэгтэй -
Түүнтэй хамт бид өсч, түүнтэй хамт бид илүү эрүүл болдог.
Одоо бид усаа хэрхэн хэмнэхээ мэддэг болсон.
Энэ нь зүгээр л цоргоноос урсахгүй!
Манайд сантехникч байдаг, тэр үргэлж харж байдаг,
Тиймээс тэр гайхамшигтай ус хаана ч дусдаггүй.
Усаа хэмнээрэй, усаа хэмнээрэй!

Цэвэр усны амт

Хүүхдүүд хувинтай урсгал ус руу харж байтал дусалтай хайрцгийг ундны цэвэр устай хайрцгаар сольжээ. Хүүхдүүдийг ус уухыг зөвлөж байна.

Соколова Наталья
Гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй 2 залуу бүлэг"Амьд ба амьгүй биетүүд"

Нээлттэй хүрээлэн буй орчны талаар суралцах.

Сэдэв: амьд ба амьгүй байгалийн объектууд.

Даалгаврууд:

талаар санаа өгнө үү амьд ба амьгүй объектууд, тэдгээрийн шинж тэмдгийг тэмдэглэх;

-танилцуулнахүний ​​гол эрхтэнтэй - зүрх, хүний ​​амьдрал дахь түүний үүрэг;

Харьцуулж сур амьд ба амьгүй объектууд, найзуудтайгаа шууд аналоги хайх чадвар сэдвүүд;

-хэлбэрсистемтэй хандах эхлэл эргэн тойронбүрэлдэхүүн хэсэг дээр суурилсан ертөнц;

Эрүүл мэнддээ анхаарч сур.

Материал: хүүхэлдэй, фонендоскоп, диаграмм амьд организмын тодорхойлолт(амьсгалж, ургаж, хөдөлж, иддэг, хайрцагт ногоон сонгино, дүрсэлсэн зураг амьд ба амьгүй ертөнцийн объектууд, нэг дээр нь хүн, нөгөө дээр нь сандал бүхий бүдүүвч дүрс бүхий хүүхэд бүрт хоёр карт, гэх мэт зурагтай дурын талбайн зураг амьд, тийм амьгүй объектууд; цагны хүүхэлдэй; биологийн сурах бичиг, амьтны ертөнцийн тухай нэвтэрхий толь бичиг.

Хичээлийн явц.

Сэтгэлзүйн гимнастик "Цэцэг".

Дулаан туяа газарт унаж, газрын үр тариа дулаацав (хүүхдүүд бөхийх).

Үрнээс нахиа гарч ирдэг (хүүхдүүд толгойгоо өргөх).

Дараа нь иш ургав (босох, гараа дээш өргөх).

Мөн ишний дээр ургасан сайхан цэцэг (толгойн дээгүүр гараа дугуй хэлбэртэй).

Цэцэг наранд жаргаж байна, нарны дараа толгойгоо эргүүлнэ (толгой эргэх)

1. Шинж тэмдгийг тодорхойлох амьд объектууд.

Хөдөлгөөн.

Багш хүүхэлдэйг харуулж байна

Энэ юу вэ? (хүүхэлдэй)

Тэр хэнтэй адилхан харагддаг вэ? (охины хувьд).

Ямар ч охин руу залгадаг санал болгож байнасууж буй хүүхэлдэйний хажууд зогс.

Хүүхэлдэй охин шиг харагдаж байна уу? Хэрхэн? (толгой, их бие, гар, хөл гэх мэт.)

Ялгаа нь юу вэ? (хүүхэлдэй нь жижиг, охин нь том, охин хөдөлдөг ч хүүхэлдэй хөдөлдөггүй)

Багш хүүхэлдэйний гар, хөлийг дээш өргөдөг.

Хүүхэлдэй өөрөө хөдөлдөг үү? (Үгүй)

Тэгээд охин? (өөрөө).

Санал болгож байнаохин, хүүхэлдэй хоёрт хүр (охин дулаахан, харин хүүхэлдэй нь тийм биш)

Хүүхэлдэй яагаад хүйтэн байна вэ? (тэр амьгүй)

Зүрх сэтгэлтэй танилцах.

Бүх хүмүүс цээжиндээ үргэлж дулаахан байхад тусалдаг эрхтэнтэй байдаг. Энэ юу болохыг хэн мэдэх вэ? (зүрх).

Чи яаж мэдсэн юм?

Бидний зүрх үргэлж ажилладаг. Хэрэв та гараа цээжнийхээ зүүн талд тавьбал түүний ажлыг сонсож болно. Зүрх сэтгэлээ сонсоцгооё (хүүхдүүд гараа цээжиндээ тавиад сонс, багш зөв газраа олоход нь тусалдаг)

Одоо бие биенийхээ зүрх сэтгэлийг сонс.

Хэрэв та үүнийг ашиглан сонсвол зүрхний цохилтыг илүү сайн сонсох болно сэдэв(фонендоскоп харуулж байна)

Энэ юу болохыг хэн мэдэх вэ? Чи түүнийг хаана харсан бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч санал болгож байна 2-3 хүүхэд фонендоскопоор зүрхний дууг сонсдог

Та хүүхэлдэйг зүрхтэй гэж бодож байна уу? Сонсооцгооё (1 хүүхэд сонсдог)

Та зүрхний цохилтыг сонссон уу? (Үгүй)

Ийм учраас хүүхэлдэй хөдөлж чадахгүй. Хүн болгонд байдаг амьдОрганизмд зүрх байдаг, энэ нь тэднийг хөдөлгөдөг. Эрүүл, урт наслахын тулд зүрхийг хамгаалах ёстой. Та илүү их алхах, хөдөлж, спортоор хичээллэх хэрэгтэй. Гэхдээ та байнга гүйж, үсэрч чадахгүй, амрах хэрэгтэй. Таныг хөдөлж байх үед таны зүрх хэрхэн ажиллахыг шалгацгаая. Бидэнтэй хамт хүүхэлдэйгээ авцгаая.

Биеийн тамирын хичээлийг хөгжимтэй хамт завсарлана (бүжгийн хөдөлгөөн).

Биеийн тамирын завсарлагааны дараа багш санал болгож байназүрх сэтгэлийн ажлыг дахин сонс.

Таны зүрх яаж цохилдог вэ? (илүү хүчтэй)

Яагаад? (гар, хөлөө хөдөлгөхийн тулд зүрх чинь илүү их ажиллах ёстой байсан)

Багш хүүхдүүдийг суухыг урьж байна.

Та ядарч байна уу?

Таныг ядарсан гэдгийг юу харуулж байна вэ? (бид хурдан амьсгалдаг)

Сонсооч, хүүхэлдэй амьсгалж байна уу? (Үгүй)

Тэр яагаад амьсгалахгүй байгаа юм бэ? (тэр амьгүй)

Та өөрийгөө үргэлж ийм байх болно гэж бодож байна уу эсвэл өөрчлөгдөх үү? (бид том болно)

Хүүхэлдэй өсөх үү? (Үгүй)Яагаад?

Бүгд амьд организмууд ургадаг, А амьгүй - үгүй.

Хувцасны шүүгээ, ширээ, сандал өсөх үү?

Илүү хурдан өсөхийн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? (сайн хооллох, их унтах, дасгал хийх)

Аль нь Таны нэрлэж болох амьд биетүүд?

Тэд юу хийж чадах вэ амьд объектууд? (диаграммыг үзүүлж, ярих)

Том болоод сургуульд явахдаа их юм сурна амьдБиологийн хичээл дээр организмууд, та ийм сурах бичиг, номноос унших болно (биологийн сурах бичиг, нэвтэрхий толь харуулах)

Механизмууд.

Надад өөр хүүхэлдэй байна (механик хүүхэлдэй багтана)

Энэ хүүхэлдэй амьд уу? Гэхдээ тэр хөдөлж байна.

Түүнийг хөдлөхөд хэн тусалдаг вэ? (хүний ​​зохион бүтээсэн механизм)

Өөр юу зүйлсТа механизмуудыг харж, мэдэж байсан уу? (хүүхдүүд дууддаг)

Тэд амьд? (Үгүй)

Яагаад? (тэд ургадаггүй, иддэггүй, механизм нь тэднийг хөдөлгөхөд тусалдаг)

Ургамал бол бас амьд организм юм.

Өсдөг, идэж, амьсгалдаг ч алхаж, гүйж чаддаггүй өөр юу байгааг надад хэлээч. Эдгээр зүйлс бүлэгт байна(доторх цэцэг)

Цэцэг, мод, өвс бол ургамал. Тэд бас ургадаг, амьсгалдаг, иддэг, гэхдээ хөдөлж чаддаггүй. Тэд ч гэсэн амьд(сонгины нахиа харуулж, долоо хоногийн өмнө ямар байсныг харьцуулах)

Ургамалд зүрх байдаггүй ч хөрсөнд байгаа үндэс нь ургахад нь тусалдаг ба хүн усалж, бордох үед ургамал нь газраас шим тэжээл авдаг.

Цэцгийг алхаж сургах боломжтой юу?

Цэцгийг өрөөний эргэн тойронд хэрхэн хөдөлгөж эсвэл гадаа дуусгах талаар бодож үзээрэй (үүнийг гартаа аваад хамт гар).

Зарим цэцэг ургахдаа өөрөө хөдөлдөг боловч энэ нь мэдэгдэхүйц биш юм (мөлхөгч тасалгааны ургамлыг харуулах)

D. тоглоом "Амьдрах - амьгүй»

Сурган хүмүүжүүлэгч санал болгож байнахүүхдүүд ажилладаг хосоор нь: ялгаатай дүрсэлсэн зургуудыг цэгцлэх зүйлсхаргалзах картууд дээр - сандалтай карт дээр амьгүй, мөн эрэгтэй хүнтэй карт дээр амьд.

Доод шугам: бие биенээ шалгана.

Уран зурагтай ажиллах.

Сурган хүмүүжүүлэгч санал болгож байнаХүүхдүүдийн анхааралд байгаа зураг амьд ба амьгүй объектууд.

Биднийг асуухад үүнийг тайлбарладаг амьд объектууд, Тэр бид ярьдаг: "Энэ хэн бэ", хэрэв o амьгүй -"Энэ юу вэ"

Надаас болон хүүхдүүдэд зөв асуултыг зааж өг зүйл.

Асуултын зөв эсэхийг хүүхдүүд өөрсдөө үнэлдэг.

Доод шугам ангиуд.

Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Шинж тэмдгүүдийг нэрлэ амьд ба амьгүй объектууд(та диаграммыг ашиглаж болно).

Сургуулийн өмнөх болон бага насны хүүхдүүдэд байгалийн жамыг хэрхэн энгийн бөгөөд ойлгомжтой зурах вэ сургуулийн нас- энэ хүсэлтийн хариулт нь энэ нийтлэлд байна.

Сайн уу? Би "Ручеек" экологийн клубын бүх зочдыг харж байгаадаа баяртай байна. Энэ бол ахимаг насны хүүхдүүдийг хүрээлэн буй ертөнцтэй танилцуулах хичээлүүдэд зориулагдсан хоёр дахь нийтлэл юм. сургуулийн өмнөх нас. Тэрээр өөрийн гараар хийсэн номынхоо эхний хуудсыг хүүхэд хэрхэн хийх талаар ярих болно.

Байгалийн зургийг хэрхэн зурж, зурах явцад хүүхдүүдийг хүрээлэн буй ертөнцтэй танилцуулах вэ? Ямар энгийн зургийн техникАмьд ба амьгүй байгалийн талаарх мэдлэгээ нэгтгэхэд хүүхдүүдэд туслах уу?

Сургуулийн өмнөх болон бага сургуулийн бага насны хүүхдүүдтэй ажилладаг багш нар эдгээр асуултыг өөрөөсөө асуусан байх.

Байгалийн зураг зурах - лав өнгийн харандаагаар зурах энгийн аргууд.

Бяцхан хүүхдүүд өөрт байгаа бүх материалыг зурж, ашиглах дуртай. Тиймээс би энэ хүүхдүүдийн зурах хүслийг ашиглан амьд ба амьгүй байгалийн тухай хичээл хийхээр шийдсэн. Лав өнгийн харандаа бол хүүхдүүд зурах дуртай хэрэгсэл юм. Зурах явцад та амьгүй байгалийн бүрэлдэхүүн хэсгүүдийн амьд биетэд ямар ач холбогдолтой болохыг хялбар бөгөөд тодорхой харуулж чадна. Энэ бол “Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц” хөтөлбөрийн хоёр дахь хичээл юм.

Байгаль хэрхэн зурах вэ, видео:

Бид амьгүй байгалийг зурдаг.

Амьгүй байгальБид хүүхэд бүрийн мэддэг хэд хэдэн маш энгийн арга техникийг ашиглан зурдаг :

  • шохойгоор дугуй хөдөлгөөн хийх;
  • шохойн хажуугийн гадаргуутай өргөн хөдөлгөөн;
  • эвдэрсэн шугам;

Хэрэв таны хүүхэд өнгөт харандаа эсвэл эсгий үзэгээр зурахыг илүүд үздэг бол түүнийг ашиглахыг зөвшөөрнө үү. Тойрог хөдөлгөөн, тасархай шугамууд сайн ажиллах болно.

Зэрлэг ан амьтдыг зурах.

Төлөөлөгчид ан амьтанБи аль болох энгийн зурахыг санал болгож байна. Жишээлбэл, бид шувууг нисэх үед зурдаг - өргөн өнцгөөр байрладаг хоёр жижиг нум.

Мод газраас ургадаг тул бид модны их биеийг доороос нь зурж, навчтай мөчрүүд нь их биенээс ургадаг. Модны титэм нь дугуй хөдөлгөөнөөр дүрслэгдсэн байдаг.

Амьд ба амьгүй байгалийн харилцаа.

Таны хүүхэд “Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц” нэвтрүүлгийн анхны видео хичээлээр амьд, амьгүй байгальтай танилцсан. Энэ хичээлийг үзээрэй

Хоёрдахь хичээл нь зураг зурах явцад хүлээн авсан мэдээллийг нэгтгэх, давтах явдал юм.

Зураг дээрх амьгүй байгалийг эхлээд дүрсэлсэн. Эцсийн эцэст, амьгүй байгалийн бүх бүрэлдэхүүн хэсэг болох хөрс, ус, агаар, нар нь амьд биетийн амьдрах нөхцөл юм.

Тиймээс хүүхэд амьд, амьгүй байгалийг лав өнгийн харандаагаар хялбархан дүрслэхдээ зургийн энгийн арга техникийг ашиглан дүрсэлсэн байна. Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцтэй танилцаж, таны хүүхэд өөрийн гараар бүтээсэн "Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц" номын эхний хуудсыг бүтээжээ. Тэгээд дахиад л түүнтэй хамт явав шинэ найз- Амба бяцхан бар.

Та хүүхдийнхээ сканнердсан зургийг цахим шуудангаар илгээх боломжтой. Анхны зургийг хүлээн авмагц бүтээгдэх “Бидний бүтээлч байдал” хэсэгт бүх бүтээл тавигдах болно.

"Дэлхийн орчлон дахь газар" дээр уулзацгаая.

Хоёрдахь бага бүлгийн танин мэдэхүйн болон ярианы хөгжлийн талаархи боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Энэ хэзээ тохиолддог вэ?"

Хөтөлбөрийн агуулга:
Улирлын талаархи хүүхдүүдийн хуримтлуулсан санаа бодлыг нэгтгэх, цэгцлэх; улирлын үзэгдэл, амьд ба амьгүй байгалийн өөрчлөлтийн хоорондын уялдаа холбоо тогтоохыг заах; хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ, анхаарал, санах ой; амьтан, тэдний нялх хүүхдийг нэг болон олон тоогоор зөв нэрлэж сурах; байгальд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх, улирлын үзэгдлийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.
Тоног төхөөрөмж, материал:
Зөөврийн компьютер, мультимедиа проектор, проекцийн дэлгэц, аялгууны бичлэг бүхий фонограмм, "Өвөл-зун" үзүүлэх зураг, тоглоход зориулсан хайчаар зураг, компьютерийн танилцуулга"Улирал", сагс, бөмбөг.
Урьдчилсан ажил:
Нутаг дэвсгэрийн эргэн тойронд аялал хийх цэцэрлэгЖилийн турш амьд ба амьгүй байгалийг ажиглах, амьд ба амьгүй байгалийн тухай уран зохиолын зохиол уншиж, цээжлэх, үлгэр зохиож сурах - зурагнаас тайлбар.
Тайлбар толь бичгийн ажил:
Ден, нүх, хөндий, үслэг цув, улаан, мөнгөлөг саарал.

Хүүхдүүд проекцийн дэлгэцийн өмнө сандал дээр сууна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Би та нарт зориулж байна залуусаа
Бэлтгэсэн оньсого
Мөн тэдний хариулт нуугдаж байна
Юу, хэзээ, хаана болдог.
Энд таны анхны оньсого байна:
Цасан бөмбөлөг хайлж, нуга амилж, өдөр ирж байна -
Энэ хэзээ тохиолддог вэ? (хавар)
Дэлгэц дээр хаврын зурагтай слайд гарч ирнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм шүү залуусаа. Энэ зурган дээр юу буруу байна гэж та бодож байна вэ? (Эр хүн цаг агаарт тохируулаагүй) Саяхан хавар дөнгөж эхэлж байсан, удахгүй дуусах нь. Гэхдээ бид ямар өөрчлөлтийг анзаарав! Хэрхэн эхэлснийг санацгаая (цас хайлж, нар илүү гэрэлтэж, өвс гарч, шувууд нисч, нахиа хавдаж, анхны шавж гарч ирэв) Өөрийн мэддэг шавжнуудаа жагсаа (эрвээхэй, зөгий, соно, соно, цох)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо, хаврын төгсгөлд бид юу харж байна вэ? (Навчнууд томорч, шувууд үүрээ засаж, шавж цэцэг тоос хүртэж, өдөр урт болж, хүмүүс дулаан хувцсаа тайлж байна) Надад хэлээч, ямар шувууд бидэнтэй хамт өвөлжсөн бэ? (хэрээ, тагтаа, бор шувуу, хөх, бухын шувуу) Тэднийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (өвөлжиж) Дулаан цаг уураас бидэнд буцаж ирсэн нүүдлийн шувуудыг нэрлэж чадах уу? (одд, дэгээ, хараацай)
Саяхан сурсан Плещеевын "Хөдөөгийн дуу" шүлгийг санацгаая. (Хүүхдүүд найрал дуугаар шүлэг уншдаг)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо дараах оньсого тааварлаарай.
Нар гэрэлтэж, линден мод цэцэглэж, хөх тариа боловсорч байна -
Энэ хэзээ тохиолддог вэ? (Зун)
Дэлгэц дээр зуны зурагтай слайд гарч ирнэ.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Мэдээж биднийх дуртай цагжил - зун. Тэр зураг дээр юу нь буруу байна вэ (Бяцхан хүн цаг агаарт хувцаслаагүй) Та яагаад зуны улиралд дуртай вэ? (хүүхдийн хариулт)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо өөр нэг оньсого:
Би ургац авчирч, талбайг дахин тариалж,
Би шувуудыг урагшаа явуулж, би модыг хуулж авдаг ... (намар)
Дэлгэц дээр намрын дүрс бүхий слайд байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, залуусаа, намар боллоо. Энд алдаа байна, энэ юу вэ? (Хүн) Намар ирснийг бид яаж мэдэх вэ? (байнга бороо ордог, хүмүүс илүү дулаан хувцасладаг, нар бага гардаг, навчис унаж, шувууд дулаан бүс рүү нисдэг, амьтад хоол хүнсээ нөөцөлдөг гэх мэт)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Надад бас нэг сүүлчийн оньсого байна, тааварлаарай:
Талбай дээр цас, усан дээр мөс, цасан шуурга алхаж байна -
Энэ хэзээ тохиолддог вэ? (өвөл)
Дэлгэц дээр өвлийн зурагтай слайд байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм шүү залуусаа. Энд юу болсон бэ? (Эр хүн) Жилийн энэ цагт хэн дуртай вэ? Чи яагаад түүнд хайртай юм бэ? (хүүхдийн хариулт) Өвлийн тухай өөр юу хэлэх вэ? (өдөр богиносч, хүмүүс дулаан хувцаслаж, хүйтэн жавартай, цас орж, нар дулаацаж, ургамал, амьтад унтдаг) Амьтад байшинд нуугдаж байна. Хэрэмний байшингийн нэр юу вэ? (хөндий). Үнэгний байшин? (нүх) Өөр хэний байшинг ингэж нэрлэдэг вэ (туулай, хулгана) Баавгайн байшинг юу гэж нэрлэдэг вэ? (дэн)
Дэлгэц дээр амьтад, тэдний байшинг дүрсэлсэн зургууд байдаг.
Дидактик тоглоом"Хэн хаана амьдардаг вэ?"
Дэлгэцийн доороос гэнэтийн бэлэг бүхий "Гайхамшигт сагс" гарч ирнэ.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Та нар мундаг шүү. Та бүх оньсого таавар таасан тул та гэнэтийн бэлэг авах болно - энэ "Гайхамшигт сагс" дотор юу байгааг харцгаая.
Багш сагснаас бөмбөг аваад хүүхдүүдийг тойрог болгон урина.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Эхлээд халаацгаая


"Нар" биеийн тамирын хичээл
Өглөө нар мандаж,
Өдрийн цагаар тэр тэнгэрт эргэлдэж,
Орой нь доош унах болно,
Шөнийн цагаар энэ нь бүрэн нуугдах болно.


Сурган хүмүүжүүлэгч:За, одоо "Бамбаруудыг нэрлэ" тоглоом тоглоцгооё. Би амьтныг нэрлээд бөмбөгийг шиднэ, чи бамбаруушийг нэрлээд бөмбөгийг надад буцааж өгнө. Жишээлбэл:
- Үнэг. Мөн түүний бамбарууд нь үнэгний бамбарууд юм
- Баавгай (бамбарууш)
- Туулай (туулай)
- Хэрэм (хэрэм зулзага)
- Зараа (зараа)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо би амьтныг нэрлэх болно, гэхдээ би нэг бамбарыг нэрлэх хэрэгтэй.
Жишээлбэл:
- Үнэг (лиза)
- Баавгай (теди баавгай)
- Туулай (нүцгэн)
- Хэрэм (бяцхан хэрэм)
- Зараа (зараа)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна уу залуусаа, та өөр даалгавраа дуусгалаа. Одоо би чамайг өөр нэг даалгавар биелүүлэхийг ширээн дээр урьж байна. Манай ид шидийн “Гайхамшигт сагсанд” зураг орсон. Тэд бүгд холилдсон. Охид зуныг дүрсэлсэн бүх зургийг сонгон зүүн талын ширээн дээр, хөвгүүд өвлийн улиралд дүрсэлсэн бүх зургийг сонгон баруун талын ширээн дээр аваачна. Ширээн дээр зургууд байдаг - зөвлөмжүүд.


"Өвөл - Зун" дидактик тоглоом.
Дуу бичлэгт хөгжим тоглогддог.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, та сайн ажилласан, зургууд нь үзэсгэлэнтэй болж, гэнэтийн бэлэг таныг хүлээж байна - сагсны ёроолд танд амттан байна, явцгаая.

Сэдвийн танилцуулга: Улирал

Сэдэв: Амьд ба амьгүй байгаль.

1. Ярилцлага "Байгаль гэж юу вэ? Амьд ба амьгүй байгаль"

Зорилтот: Хүүхдүүдэд байгалийн объектыг хүний ​​бүтээсэн хиймэл зүйлээс, амьд байгалийн объектыг амьгүй байгалийн объектоос ялгахыг заа. Хүүхдэд хүн ба байгаль хоёрын салшгүй холболтын талаархи ойлголтыг бий болгох (хүн бол байгалийн нэг хэсэг). Байгалийн гол бүрэлдэхүүн хэсгүүд, тэдгээрийн холболтыг танилцуулах.

2.

Зорилтот: Хүүхдүүдэд амьд ба амьгүй зүйлийг ялгахыг үргэлжлүүлэн заа.

3. Туршлага. аянга цахилгаан

Зорилтот: Туршлагыг ашиглан хүүхдүүдэд байгалийн сонирхолтой үзэгдлийг ойлгоход нь тусал - аянга, аянга.

Хөгжлийн орчин: байгалийн болон "байгалийн бус" (жишээлбэл, боржин чулуу, тоосго, цэцгийн баглаа) болон байгалийн болон "байгалийн бус" объектуудыг дүрсэлсэн зураг. Хоёр бөмбөлөгтуршлагын хувьд.

Агуулга

1. Багш Л.Дайнекогийн шүлгийг уншина.

Дэлхий дээр асар том байшин бий

Дээврийн доор цэнхэр өнгөтэй байна.

Тэнд нар, бороо, аянга амьдардаг,

Ой, далайд серфинг хийх,

Тэнд шувууд, цэцэг амьдардаг,

Урсгалын хөгжилтэй чимээ.

Чи тэр гэрэлт байшинд амьдардаг

Мөн таны бүх найзууд.

Замууд хаашаа ч хөтөлдөг,

Та үргэлж үүнд байх болно.

угаасаа уугуул нутаг

Энэ байшинг гэдэг.

Та "байгаль" гэдэг үгийг мэддэг. Энэ нь юу гэсэн үг вэ? Хүүхдүүд байгаль гэж юу болох тухай таамаглалаа илэрхийлж, нар, агаар, ус, ургамал, амьтан, шувууд жишээ татдаг.

Та яагаад энэ эсвэл тэр объектыг байгаль гэж ангилдаг вэ? Юуг байгаль гэж нэрлэж болохгүй вэ?(Хүний гараар хийсэн зүйл.)

Байгаль дээр машин байдаг уу?(Үгүй ээ, учир нь энэ нь хүний ​​гараар бүтээгдсэн; харин хүмүүсийн унадаг морь, тэмээ бол аль хэдийн байгаль юм. Хүн тэднийг зөвхөн номхруулж, тэжээдэг, тэд түүнгүйгээр ч байгальд байсан.)

Байгаль бол хүний ​​тусламжгүйгээр оршдог зүйл бөгөөд "байгалийн бус"- Энэ бүхэн хүний ​​гараар бүтсэн зүйлс.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүн ихэвчлэн "байгаль"-тай төстэй зүйлийг бодож олдог.

Нисдэг тэрэг нь соно шиг харагдаж байна. Шумбагч онгоц - Хятад руу ...(Хүүхдүүд энэ цувралыг үргэлжлүүлнэ.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дэлхий ертөнцийг бүхэлд нь амьгүй ертөнц ба амьд ертөнц гэсэн хоёр том ертөнцөд хувааж болно. Ширээн дээр зургууд байгаа, тэдгээрийг салгахад тусална уу. Нэг дээр нь амьд байгалийг, нөгөө дээр нь амьгүй байгалийг байрлуул.

Хүүхдүүд зохион байгуулж, тайлбарлаж байна: амьд байгаль бол хөдөлж, өсч, хөгжиж, үхэж, үржиж байдаг.

Багш хүүхдүүдийг шидэт нугад урьж байна:

Манайд ойн өвгөн ирсэн. Тэр бүх зургийг хольж, аль нь байгальтай холбоотой, аль нь хамааралгүй болохыг олж мэдсэнгүй. Хүүхдүүд нэг удаад нэг зураг авч, түүн дээр юу харагдаж байгааг хэлж өгдөг. Хэрэв байгаль бол ямар төрлийн болохыг тайлбарла(амьд ба амьгүй). Хэрэв энэ нь байгаль биш юм бол тэд яагаад ингэж бодож байна вэ?(хүний ​​гараар бүтээгдсэн учраас).

2. Тоглоом "Амьд ба амьгүй байгаль"

Багш нь амьд байгалийн объектуудыг нэрлэв - хүүхдүүд хөдөлдөг, амьгүй - тэд зогсож байна.

Хүн байгальтай ямар холбоотой вэ? Ямар байгаль?(Хүн өөрөө амьд байгалийн нэг хэсэг, нэгэн зэрэг сэтгэдэг амьтан юм.)

Хүн амьд байгалийн нэг хэсэг гэдгийг батал. Энэ нь амьд, амьгүй байгальтай ямар холбоотой вэ? (Хүн хөдөлж, өсөж, хөгжиж, үхэж, үрждэг - энэ нь тэр амьд байгалийн нэг хэсэг гэсэн үг юм. Хүн өөрөө байгалийн нэг хэсэг учраас түүнд хоол хүнс, хувцас хунар, элбэг дэлбэг байдлыг өгөх агаар, ус, ургамал, амьтан байхгүй тул байгаль байхгүй бол үхэх болно. төрөл бүрийн материал, эм, ижил агаар!)

Хүнийг байгалийн хаан гэдэг. Энэ нь зөв үү? Хүнийг яагаад ингэж нэрлэдэг юм бэ?(Хүүхдүүд санал бодлоо илэрхийлдэг.)

Багш хүүхдүүдийн хариултыг нөхөж өгдөг. Хүн бол сэтгэдэг, ухаалаг амьтан юм. Тэрээр байгалиас маш их зүйлийг сурсан.

Дэлхий дээр тэр бусдаас илүү ухаантай,

Тийм ч учраас бусдаас илүү хүчтэй!

Гэвч хүн хүч чадлынхаа ачаар олон амьтан, ургамал, тэдгээрийн амьдрах орчныг үхэлд хүргэсэн.

Хүн байгальдаа анхаарал халамж тавих хэрэгтэй.

Ургамлууд, шувуугүй бол юу гэсэн үг вэ?

Мөн шуугиантай зөгийд хайргүйгээр,

Нарсны шугуй дээгүүр тогоруу байхгүй,

Хөөрхөн үнэгний царайгүй юу?

Эцсийн эцэст та хэзээ ойлгох вэ

Үхсэн чулууг огтолж,

Хүн ээ, байгалийн титэм,

Байгальгүйгээр чиний төгсгөл юу вэ?

(С. Кирсанов)

Явган аялалын үеэр хүүхдүүдийг аль болох олон байгалийн болон "байгалийн бус" амьд ба амьгүй байгалийг олоход урьж, тэдгээр нь юугаараа ялгаатай болохыг дахин нэг удаа онцол. Тоглоом тоглох:

1. Багш янз бүрийн объектуудыг ээлжлэн нэрлэнэ. Хэрэв объект нь байгальтай холбоотой бол хүүхдүүд гараа өргөдөггүй; Тоглоомыг хүндрүүлэхийн тулд багш "хууран мэхлэх" хөдөлгөөн хийж болно.

2. Бөмбөгний тоглоомыг бидний сайн мэдэх “иддэг-иддэг” тоглоомтой зүйрлэн тоглодог. Багш амьд ба амьгүй байгалийн объектуудыг нэрлэж, бөмбөгийг нэг нэгээр нь хүүхдүүдэд шиддэг. Хэрэв амьд объектыг нэрлэсэн бол хүүхэд бөмбөгийг амьгүй бол түүнийг шиднэ.

3. "Цүнхэнд юу байгааг таах" тоглоом. Хүүхдэд боргоцой, хайрга, хуурай мөчир, тоосгоны хэсгүүд агуулсан уут өг. Хүүхэд бүрийг хүрэлцэх замаар байгаль гэж юу болох, юу нь "байгалийн бус" болохыг тодорхойлоход урь.

Та В.Орловын шүлгээр алхсанаа дуусгаж болно:

Нэг цэнхэр дор

Бид нийтлэг дээвэр дор амьдардаг.

Цэнхэр дээвэр дор байшин

Цэлгэр, том аль аль нь.

Нарны дэргэд байшин эргэлдэж байна,

Биднийг дулаацуулахын тулд

Тиймээс цонх бүр

Энэ нь гэрэлтүүлж болно.

Дэлхий дээр амьдрахын тулд бид

Айхгүйгээр, заналхийлэхгүйгээр,

Хэрхэн сайн хөршүүд

Эсвэл сайн найзууд.

3. Багш хүүхдүүдээс байгалийн сонирхолтой үзэгдлийг ажигласан эсэхийг асууна- аянга цахилгаан (аянга шуурга), Ф.Тютчевийн "Аянга шуурга" шүлгийг уншина:

Дургүй, ичимхий

Нар талбайн дээгүүр харна.

Чү, үүлний цаана аянга ниргэв.

Дэлхий хөмсөг зангидан.

Энд би үүлний цаанаас гарч ирлээ

Цэнхэр аянгын тийрэлтэт онгоц -

Дөл нь цагаан өнгөтэй, дэгдэмхий

Тэр ирмэгийг нь хүрээлэв.

Борооны дуслуудаас илүү олон удаа

Талбай дээрээс тоос шуурга шиг нисч,

Мөн аянга ниргэнэ

Уурлаж, зоригтой болж байна.

Яагаад аянга цахилгаантай байдаг вэ?(Нэг газар агаар маш халуун болж, нөгөө газарт нь хөргөсөн.) Жилийн аль үед аадар бороо хамгийн их тохиолддог вэ? (Зуны улиралд илүү олон удаа. ) Цөлд аянга цахилгаантай байна уу?(Үгүйхуурай агаар.) Бараг өдөр бүр хаана дуу цахилгаантай бороо ордог вэ?(Халуун оронд маш халуун, чийглэг байдаг.) Аянга гэж юу вэ?(Цахилгаан гүйдэл.) Аянга гэж юу вэ? (Аянга ассан газарт хоосон зай үүсч, тэр даруй агаараар дүүрдэг - бид аянга цахилгааныг сонсдог.)

3. Туршилтын үйл ажиллагаа

Багш хүүхдүүдийг аянга, эс тэгвээс түүний хамаатан садангаар мэдрэхийг урьж байна. Туршилтыг харанхуй өрөөнд хийдэг. Танд хоёр хийлдэг гонзгой бөмбөлөг хэрэгтэй болно. Бөмбөлгийг ноосон бээлий эсвэл ороолтоор үрнэ. Аажмаар нэг бөмбөгийг нөгөө рүү ойртуулж, жижиг зай үлдээ. Тэдний хооронд оч үсэрч - тэнгэрт цахилгаан цахих мэт, гялсхийж, бага зэрэг шажигнах чимээ сонсогддог - аянга мэт.

IN Чөлөөт цагхүүхдүүд өөрсдийн сэтгэгдлээ урлагийн үйл ажиллагаанд тусгадаг.