Triedna hodina venovaná Dňu seniorov.  Hodina „Ponáhľaj sa robiť dobré skutky“ (6. ročník) na danú tému

Triedna hodina venovaná Dňu seniorov. Hodina „Ponáhľaj sa robiť dobré skutky“ (6. ročník) na danú tému

Starobu treba rešpektovať. Zhrnutie rozhovoru ku Dňu seniorov pre deti 5-7 rokov.

Shishova Svetlana Gennadievna, hudobná riaditeľka, MBDOU "Materská škola č. 197", Barnaul
Účel materiálu: Dávam do pozornosti zhrnutie rozhovoru a prezentácie s deťmi staršieho predškolského veku „Starobu treba rešpektovať“ pri organizovaní dňa staršieho človeka s deťmi staršieho predškolského veku. Tento materiál môže byť užitočný pre pedagógov a učiteľov ďalšieho vzdelávania.
Cieľ: formovať predstavy predškolákov o dni staršieho človeka.
Úlohy:
- pestovať úctivý prístup k starším ľuďom;
- vzbudzujte túžbu postarať sa o nich, poskytovať pomoc v podnikaní a byť schopní svojim konaním im priniesť radosť;
- formovať morálne vlastnosti jednotlivca: ľudskosť, milosrdenstvo, súcit, ušľachtilosť, schopnosť prísť na pomoc.

Priebeh konverzácie

snímky 1-9
Rozhovor začína s počúvanie hry P.I. Čajkovskij "október" z cyklu "Ročné obdobia". Na pozadí hudby moderátor číta báseň:
Príroda mení farbu
Počasie sa mení
A zlaté slnko,
Prichádzajú dažde,
A za teplom je zlé počasie,
Za smútkom bude šťastie,
A mladosť na starobu,
Človek sa mení.
Takže život ide v kruhoch,
Roky sa k sebe ponáhľajú,
Ale s radosťou, nádejou
Rok a storočie sú vyplnené.
Slide 9 na obrazovke.
jeseň! Za oknami ticho šuští lístie, príroda sa dostáva do stavu pokoja a mieru. V októbri naša krajina oslavuje Deň seniorov. Starší ľudia sú tí, ktorí v živote prešli dlhú cestu – to sú naši starí rodičia. Asi nie je náhoda, že tento deň pripadol práve na takýto čas – vrchol zlatej jesene. Vek zrelých, múdrych ľudí sa často nazýva jeseň života.
Dnes vás pozývam, aby ste naše stretnutie venovali tomuto nádhernému sviatku. Vypočujme si básničky, ktoré sa deti na tento sviatok naučili.
Reb 1: Dedkovi takto rastú brady
Že som z nej vždy prekvapený
"S ním," povedala moja matka, nebudete mať problémy:
Dedko má v brade veľa mozgov.“
A je to pravda: príbuzní požiadajú o radu,
Pohladí si fúzy a povie ako odpoveď.
Občas závidím svojmu dedkovi
Prial by som si, aby mi skôr narástli fúzy.
Reb 2: Okolo je veľa priateľov
Ale myslím si
To je môj najvernejší priateľ
Moja babička.
V nedeľu a sobotu
Nepotrebuje chodiť do práce.
Príď po mňa
Dva špeciálne dni.
Reb 3: Dedko kráča ľahkou chôdzou,
Každý zje obed rýchlejšie
Na tvári nemá fúzy ani bradu...
No a aký je môj starý otec?!
Ako vrásky prepletené do siete,
V šedivých vlasoch je biela krieda.
A som pripravený dať všetko na svete,
Aby môj starý otec neochorel!
Hra "Slnečné - milé slová."
Samozrejme, láska staršej generácie nás hreje ako slnko. Stvorme si aj slniečko, ktorého lúče sú láskavé slová o našich starých rodičoch. (deti si zase vyberajú slová (láskavý, jemný, dobrý, láskavý, milovaný, krásny, silný, milovaný, pracovitý atď.) a prikladajú lúče k slnku)
Toto je druh slnka, ktorý máme!
Žijete so svojimi starými rodičmi vždy priateľsky, hovoríte im vždy príjemné, zdvorilé slová? Odpovede detí.
Vypočujte si báseň tu:
Babička vytiahla plech na pečenie,
Rozložte koláč
Láskavo povedala svojmu vnukovi:
"Tu, skús to, priateľu!"
Starý otec nespokojne poznamenal:
„Aké nezdvorilé!
Čo by som mal povedať?"
Vnuk odpovedal: "Daj mi ďalšiu."
Čo má robiť vnuk? Odpovede detí.
Áno, také jednoduché slová „ďakujem“ a „prosím“ dokážu zahriať dušu staršieho človeka.
K svojim blízkym musíte byť vždy pozorní a starostliví.
My, mladá generácia, vyjadrujeme svoju lásku a úctu našej staršej generácii, a to aj v piesňach. A teraz vás pozývam, aby ste si vypočuli pieseň s názvom „Dedko“.
Počúvanie piesne „To Grandfather“.
Deň starších je špeciálny sviatok. Od detstva nasávame ľudové tradície a múdrosť, základy kultúry a rodnú reč od ľudí staršej generácie. Z babkiných rozprávok, z dedkových príbehov sa rodí naša prvá láska k rodnej krajine a jej obyvateľom. Nikdy nesmieme zabudnúť na to, čo urobili ruky staršej generácie. Stavali továrne a továrne, bojovali na frontoch, v mierových časoch svedomito pracovali, vychovávali nás, svoje deti a vnúčatá.
Čas nestojí. Rytmus našich životov je stále rýchlejší a s pribúdajúcimi rokmi je stále viac starostí a naliehavých záležitostí... Ale starostlivosť o našich starých a starých ľudí je niečo, na čo nesmieme ani na minútu zabudnúť. . Podporovať, zlepšovať každodenný život a poskytovať skutočnú pomoc je jednou z najdôležitejších úloh súčasnosti. Ale to je len malá časť nášho nesplateného dlhu voči staršej generácii.
Ako môžete pomôcť svojim starým rodičom?
Prezeranie diapozitívov a rozprávanie o nich.
Snímky 10-15.
Snímka 16 na obrazovke.

Hra „Rozsypané babkine korálky“(Deti zbierajú korálky na lane. Kto má najdlhšie korálky).
Hra „Huby s dedkom“(Hrajú sa tri deti. Zbierajú huby porozhadzované po koberci. Podstatou hry je nazbierať viac húb).
V pozadí je hudba, prezentácia a čítanie básne.
Snímky 17-23.
Starí ľudia, mladí srdcom,
Koľko ciest a ciest ste videli?
Vrúcne milovali a vychovávali deti,
A žili v nádeji: bude menej starostí!
Starší ľudia, matka Rusko
Nebol si rozmaznaný ľahkým osudom.
Nech vám Boh dá pokoj nad riekou
Slnko osvetľovalo modrú kupolu.
Starší ľudia, vy ste takí vo všetkom.
Darujte svoju dušu, skúsenosti a lásku
Drahý domov, mladý svet
A všetko, čo si srdce opäť pamätá.
Na svete nie sú žiadne zázraky,
A mladosť nemožno vrátiť späť,
A roky sa topia ako kusy ľadu,
Oplatí sa však nad nimi vzdychať!
Rokmi sa človek stáva múdrejším,
A je v ňom ešte jedna krása.
A nech sa spieva pieseň práce,
A hlavu má pokrytú sivými vlasmi.
Urobili ste toho veľa
Zanechať stopu na zemi.
Dnes im to želáme znova
Zdravie, šťastie, dlhý život.
O starých rodičoch sa dá rozprávať veľmi dlho a veľa. Apelujem na všetkých chlapcov a dievčatá: milujte ich a vážte si ich, buďte k nim láskaví, citliví, nespôsobujte bolesť svojimi slovami a činmi. Zaslúžia si úctu a vďaku.

Prezentácia na tému: Deň seniorov

MKOU "Stredná škola Dzhavankent"

Plán – osnova

hodina otvorenej triedy v 6. ročníku

na tému:

"Deň starých ľudí"

proti Džavankentovi

2017

Ciele:


    Vzbudiť u študentov pocity rešpektu, pozornosti, súcitu, vnímavosti a citlivosti voči starším ľuďom.


    vzbudzujte túžbu postarať sa o nich, poskytovať pomoc v podnikaní a byť schopní svojim konaním im priniesť radosť;


    Zabezpečiť, aby tieto pocity prešli myšlienkami študentov, boli prijaté srdcom a premenili sa na láskavé, krásne činy.


Formulár:

Diskusia

Postup triedy

učiteľ:

Etapa I. Z histórie Dňa starších ľudí.

Od roku 1992 sa 1. október v Rusku oslavuje ako Deň starších ľudí. Tento sviatok je poctou stáročnej tradícii úcty a úcty k ľuďom staršej generácie. V tento deň má každý z nás príležitosť nielen zablahoželať ľuďom staršej generácie a vyjadriť im svoju vďaku, ale aj dať im pocítiť našu starostlivosť a pozornosť.

Pri oslave Dňa starších v škole si v prvom rade zaspomíname na našich starých rodičov, prastarých rodičov a pradedov. Začínajú oboznamovať deti s rodinnou históriou.

Úzky kontakt medzi dieťaťom a staršími členmi rodiny citovo obohacuje rodinné väzby, upevňuje rodinné tradície a vytvára kontinuitu medzi generáciami.


1. moderátor: 1. októbra väčšina krajín sveta oslavuje Medzinárodný deň starších ľudí. Tento sviatok bol ustanovený dekrétom Valného zhromaždenia OSN v roku 1990.

Najprv sa Deň starších oslavoval len v Európe o niečo neskôr sa tradícia slávenia tohto dňa preniesla aj do Ameriky. A až od 90. roku minulého storočia sa tradícia vzdávania úcty starším ľuďom stala celosvetovou.

Medzinárodný deň starších ľudí sa v škandinávskych krajinách oslavuje v osobitnom rozsahu. Vopred sa na ňu pripravujú koncerty a mnohé televízne a rozhlasové programy. V tento deň sa televízne a rozhlasové vysielanie prispôsobuje vkusu starších ľudí a vysiela programy s prihliadnutím na ich preferencie.
Okrem toho sa však konajú mnohé festivaly, ktoré organizujú združenia na ochranu práv starších ľudí. Organizujú sa aj špeciálne typy kongresov a konferencií, ktorých hlavným cieľom je chrániť práva a záujmy starších ľudí v spoločnosti a vzdelávať v tejto oblasti. Ku Dňu seniorov sa koná množstvo charitatívnych podujatí.

2. moderátor: V tento deň sa hlavy vlád často obracajú na miestne samoorganizácie s cieľom zamerať pozornosť občanov krajiny a celej planéty na vytvorenie „spoločnosti pre všetky vekové kategórie“, poskytovanie lepších životných podmienok starším ľuďom a všetko. predĺžiť ich životnosť.

Etapa II. Tradícia ctenia si starších.


učiteľ: Vedeli ste, že tradícia uctievania starších má korene v dávnej minulosti?

Dokonca aj v Koráne sa hovorí, že je potrebné ctiť si svojich starších, a potom môžete žiť dlhý, šťastný život.
Ruskí roľníci, ktorí svojim deťom vštepovali lásku k vlasti, vychovávali ich na hrdinských skutkoch svojich predkov, sa im tiež snažili ukázať, že láska k vlasti sa začína láskou k rodičom a prejavovaním úcty k starším ľuďom. Slovania považovali úctu k otcovi a matke za hlavnú ľudskú cnosť.

Podľa sedliackej etiky, ktorej požiadavky sa tínedžeri museli naučiť, boli hodní rešpektu nielen rodičia, ale aj všetci starší ľudia vôbec. Tínedžeri zároveň nemuseli sami rozhodovať o tom, či ten či onen starý muž je alebo nie je hodný ich starostlivosti, úcty a rešpektu. Podľa Slovanov si starší vyžadujú úctu k sebe samým len preto, že žili dlhý, ťažký život a veľa pre ľudí urobili. Veľkú úlohu pri vštepovaní tohto pocitu u detí zohrali rozprávky a príbehy náboženského a poučného charakteru. A dobre poznáte rozprávky, kde hrdina, ktorý je hrubý na starenku alebo starého muža, má neúspechy, a keď sa ospravedlní, dostane od nich užitočné rady. („Morozko“, „Ivan, roľnícky syn“ atď.) Po večeroch v teplých chatrčiach rozprávali starí rodičia svojim vnúčatám skutočné príbehy o úcte k starému mužovi. Prineste dieťaťu šťastie.

1. moderátor: Pocit úcty k starším sa vryl do tela detí aj vďaka príkladom zo života vlastnej rodiny a celého dedinského spoločenstva. Na rodinnej hostine dostali starší ľudia čestné miesto k starému dedovi, ktorý si odslúžil, a žiadali ho o radu. Počas rozdelenia rodiny, keď ženatý syn zamýšľal žiť vo vlastnom dome a domácnosti, mal posledné slovo starý otec. Na dedinskej schôdzi – stretnutí dospelých mužov v obci – často rozhodoval názor starších na určitú otázku.

Stupeň III. Starší človek v našej spoločnosti.


2. moderátor:
Aký je postoj k starším ľuďom v našej spoločnosti?
K tomuto incidentu došlo v Dneprodzeržinsku 22. apríla 2009. Tínedžeri sa hrali na gestapo: vojnového veterána upálili horúcim železom a porezali ho sklenenými črepinami. Samozrejme, takýto čin je do očí bijúca krutosť a nemorálnosť, našťastie je izolovaný. Nie je však možné rovnako bolestivo ublížiť slovami a nepozornosťou? Či si takmer každý z nás nespomína na príhodu, ktorej bol účastníkom či svedkom, keď sa k starším ľuďom správali neúctivo, padlo urážlivé slovo alebo sa na nich jednoducho zabudlo? Bohužiaľ je to tak. Prečo je to možné v civilizovanej spoločnosti a ako prekonať neúctu k iným?
(Rozhovor so študentmi o navrhovanom probléme).

Štádium IV. Vojenské pozadie našich starších.


učiteľ: Pamätajme, že moderní starí ľudia sú vojnoví veteráni, domáci frontoví pracovníci, vojnové deti, ktoré si svojou krvou a utrpením vykúpili našu slobodu v ťažkej vojne a dali nám možnosť narodiť sa a žiť v mieri. Boli nazývaní generáciou víťazov, utrpeli neslýchané tragédie a hromové víťazstvá Veľkej vlasteneckej vojny - naši veteráni. Ich podielom bola najstrašnejšia vojna, akú Zem nikdy nepoznala. Do konca života snívajú o bombardovaní, boji proti sebe a o ich domoch v plameňoch. Veteráni pre nás udržiavali našu vlasť nezávislú, bránili mestá, obnovovali jej bohatstvo a krásu za cenu neuveriteľného úsilia a obetavosti. Dúfali, že ich deti a vnúčatá budú žiť lepšie a nebudú poznať ich utrpenie.

Mali to počas vojny ľahké? Vieme veľa o hrdinoch vojny, ich vykorisťovaní. Ale to je mladosť dnešných starých ľudí. Ale pre ľudí vzadu to nebolo o nič jednoduchšie. V závodoch a továrňach, ktoré zabezpečovali frontu všetko potrebné, pracovali ženy, starí ľudia a tínedžeri, 15-16-roční chlapci a dievčatá, ako teraz my. A to sú aj dnešní starí ľudia. Pripomeňme si ich vojenskú mladosť.

2. moderátor: Pracovná zmena 15-16-ročných robotníkov trvala 12-13 hodín a často nocovali priamo vo fabrikách, aby nestrácali čas cestovaním domov a nemeškali do práce. Za 20-minútové meškanie do práce sa podľa vojnových zákonov neplatili žiadne zľavy za vek. Mladší chlapci pracovali v pomocných dielňach 6 hodín a potom išli do školy. Naši kolegovia museli nosiť škatule s výrobkami s hmotnosťou 50-60 kg, pretože v továrňach často nezostali žiadne zdvíhacie mechanizmy. Pre robotníkov neboli žiadne víkendy, sviatky ani prázdniny. Nemocenská dovolenka sa spravidla poskytovala iba pri veľmi vysokých teplotách av mnohých pracovných oblastiach bola veľmi zima: nebolo dostatok paliva a palivového dreva. A ako sa mladí robotníci tešili z toho, že niekedy vo fabrikách dostali jedlo. Aké to bolo?


Pracovník závodu na výrobu nábojníc v Uljanovsku spomína: „Na prvý chod nám dali polievku, ak by sa to dalo nazvať polievkou: 5 – 6 hrášku, 2 – 3 kúsky zemiakov a voda – to je všetko, čo sa dalo nájsť na tanieri. Pri druhom chode bola kaša, ale zrná neboli vyčistené, takže tam boli malé kamienky a piesok. Niekedy na druhý chod dávali cviklu alebo žihľavu. Na tretí deň robotníci dostali čaj a veľmi zriedka kompót. Náklady na obed v jedálni boli odpočítané z platu.“ Ale títo ľudia boli šťastní, pretože v mnohých mestách nič také nebolo.
Nie sú naši starí ľudia hodní rešpektu len preto, že prežili túto hroznú vojnu a vytrvali?

V etapa. Staršia osoba v rodine.


1. moderátor: Každý z nás má starých rodičov, starších príbuzných a len susedov. V dnešnej dobe si dovolíme rozprávať o ich výhodách a nevýhodách, o problémoch spojených so spoločným bývaním, zabúdajúc na múdre predpisy minulosti. Kto z nás nikdy nereptal na babičku, ktorej starostlivosť sa zdá prehnaná? Neskôr sa zahanbíte, no nie vždy máte silu priznať si chybu. V mladosti je podľa psychológov postoj k starým ľuďom obzvlášť kritický, niekedy dokonca negatívny. Hoci by sa zdalo, že energia mladosti, skúsenosti a múdrosť staroby by sa mali dopĺňať. Čo robiť?
(Konverzácia so študentmi o navrhovanom probléme. Môžete si zahrať rolovú hru, v ktorej si dokážete predstaviť často sa vyskytujúce problematické situácie vo vzťahoch so starými ľuďmi. Situácie navrhujú samotné deti alebo učiteľ a potom ich spoločne analyzujú).

Starší človek by mal cítiť, že ho potrebuje rodina, deti a vnúčatá. Povedzte svojim blízkym častejšie, ako ich máte radi, ako veľmi by ste sa bez nich nezaobišli. Nechajte si poradiť v niektorých problémoch.

Napríklad. Ako uvariť toto alebo toto jedlo. Alebo sa ponúknite, že spolu niečo uvaríte na rodinnú večeru. Najstaršieho člena rodiny umiestnite na čelo stola. Pýtajte sa na minulosť – doprajte starým ľuďom radosť – pretože o nej naozaj radi hovoria. Prejavujte maximálnu pozornosť, lásku, rešpekt a hlavne buďte tolerantnejší.

Ale malé deti a starší ľudia nachádzajú spoločnú reč dobre. Radi trávia čas spolu: prechádzajú sa, hrajú sa. Bábätká totiž vnímajú starších ľudí pozitívne. Spomeňte si aj na svoje detstvo.

^ výsledok:

učiteľ: Chlapci, kým sme mladí a silní, obklopíme tých, ktorí sú slabí a krehkí, teplom a starostlivosťou. Veď sú to naši starí rodičia. Deň starších nám dáva možnosť zastaviť sa, poobzerať sa okolo seba a zamyslieť sa nad tým, aká staroba každého z nás čaká. Čas plynie rýchlo. Čoskoro sa stanete dospelými a silnými a vaši rodičia budú slabí a starí. Neopakuj zradu svojich rodičov.

Buďme k starobe milosrdní!

Cieľ: pestovať úctivý postoj k ostatným.

Úlohy:

  • zaviesť sviatok „Deň seniorov“;
  • posilniť spojenia medzi generáciami;
  • upozorňovať na problémy starších ľudí;
  • podporovať úctu k starším ľuďom;
  • pestujte túžbu potešiť starších svojimi dobrými skutkami;
  • pestovať túžbu rozdávať radosť;
  • rozvíjať schopnosť pracovať v tíme;
  • otvoriť myseľ;
  • predstaviť techniku ​​modulárneho origami;
  • rozvíjať jemné motorické zručnosti rúk;
  • Výroba blahoželania pre starších ľudí.

Materiály a vybavenie:

  • obrázok zobrazujúci sviatočný znak;
  • vzory okvetných lístkov a dlaní;
  • tlačené príklady dobrých a zlých skutkov a akčných slov;
  • stredný obrázok zobrazujúci starších ľudí;
  • viacfarebné štvorce so stranou 6 cm;
  • tlačené vzorky textov blahoželania;
  • text príslovia rozrezaného na kúsky;
  • whatman;
  • farebný papier;
  • farebná lepenka;
  • lepidlo;
  • nožnice;
  • značky.

Plán lekcie:

  • Určenie témy lekcie.
  • Zoznámenie sa s históriou sviatku „Deň seniorov“.
  • História sviatku v Rusku.
  • Logorytmické cvičenie „Dobré popoludnie“.
  • Didaktická hra „Zbieraj príslovie“.
  • Predstavujeme sviatočný znak.
  • Produkcia kolektívneho diela „Kvet láskavosti a úcty“.
  • Dlhé pečene Ruska.
  • Vek nie je prekážkou!
  • Logorytmické cvičenie „Dobrá nálada“.
  • Výroba pohľadníc pre starších ľudí.
  • Reflexia.

Priebeh lekcie

1. Určenie témy vyučovacej hodiny.

Jednoduchý, tichý, šedovlasý,
On je s palicou, ona s dáždnikom, -
Majú zlaté listy
Pozerajú sa, kráčajú až do zotmenia.
Ich reč je už lakonická,
Každý pohľad je jasný bez slov,
Ale ich duše sú svetlé a vyrovnané
Hovoria o veľa.

Vychovávateľ: Chlapci, koľkí z vás uhádli, o kom sa dnes budeme baviť? (Odpovede detí) Presne tak, chlapi, dnes si povieme niečo o starších ľuďoch, aký typ človeka sa podľa vás volá starší? (Odpovede detí)

Vychovávateľ: Sviatkov je u nás veľa. Jeden z nich sa oslavuje 1. októbra. Toto je Deň láskavosti a úcty, ktorý sa nazýva aj Deň seniorov.

Oslavuje sa na jeseň, pretože jesenné obdobie sa prirovnáva k jeseni života. Nie nadarmo sa tento deň oslavuje pod heslom: „Nech je jeseň života zlatá!“

V tento deň si uctievame tých, ktorí odovzdali všetky svoje vedomosti, silu a zdravie svojmu ľudu, ktorí veľkou mierou prispeli k rozvoju krajiny, vychovali a učili mladú generáciu a odovzdávali jej skúsenosti.

Väčšina ľudí začína myslieť na staršiu generáciu, až keď oni sami dosiahnu dôchodkový vek. Dnes túto chybu napravíme a povieme si o takýchto ľuďoch a o tom, čo pre nich môžeme urobiť.

2. Oboznámenie sa s históriou sviatku „Deň seniorov“.

Vychovávateľ: Teraz vám priblížim históriu sviatku starých ľudí. Bol to riaditeľ malej japonskej dediny, ktorý v roku 1947 navrhol sláviť „Deň starších“. Deň vybraný na oslavu bol 15. september – žatva bola ukončená a počasie bolo priaznivé. Zhromaždili radu starších a prijali sviatočné motto: „Zlepšime život na dedine tým, že sa budeme učiť múdrosti od starých ľudí, budeme ich rešpektovať a osvojiť si ich skúsenosti. Iné dediny a mestá v Japonsku ocenili tento nápad a začali sviatok konať všade. Deň úcty k starším sa tak stal národným japonským sviatkom.

V 70. rokoch 20. storočia zachvátil problém rýchleho starnutia populácie planéty celý svet. V roku 1982 sa v Rakúsku na Svetovom zhromaždení diskutovalo o otázkach súvisiacich so starnutím. Zabezpečenie dôstojnej staroby sa stalo témou, ktorá sa týka všetkých krajín sveta. Zástupcovia ponúkali rôzne možnosti a vymieňali si skúsenosti. Organizácia Spojených národov túto iniciatívu neignorovala a v roku 1990 sa objavil Medzinárodný deň venovaný problémom starších ľudí.

3. História sviatku v Rusku.

Vychovávateľ: Myšlienku tohto sviatku s radosťou podporili v Rusku a od roku 1992 je tento sviatok nielen svetovým, ale aj naším ruským.

Koniec koncov, len málo ľudí, ktorí si spomínajú na svoje detstvo, si nespomenú na svoje babičky a dedkov, ich starostlivosť a pozornosť. Nikde na svete nie je niečo také ako v Rusku: aby vnúčatá boli pre väčšinu starých rodičov zmyslom života a rodičia im nezištne zverili svoje deti Nie nadarmo sa vykresľujú dobrí čarodejníci v rozprávkach starci a starenky.

4. Logorytmické cvičenie „Dobré popoludnie“.

Dobré popoludnie, môj drahý priateľ! (deti si podávajú ruky)
Pozrite sa okolo seba. (otočte hlavu doľava a doprava)
si tu (polož ruku na rameno priateľa)
Som tu. (ukazujú na seba)
Buďme spolu priatelia! (zatlieskaj)

5. Didaktická hra „Nazbieraj príslovie“.

Vychovávateľ: Teraz vám navrhujem, aby ste zhromaždili rozptýlené príslovie. (Deti dostanú príslovie rozrezané na štyri časti)

Uľahčite cestu šedovlasému mužovi, pomôžte aspoň trochu.

Sami raz pochopíte, čo je staroba.

6. Predstavenie sviatočného znaku.

Vychovávateľ: Nie nadarmo som si vzal toto konkrétne príslovie, koniec koncov, znakom Dňa starších je dlaň. Prečo si myslíš? (Odpovede detí)

Vychovávateľ: Ruka bola vždy symbolom láskavosti, pomoci, zmierenia. Akú pomocnú ruku môžete vy a ja podať starším ľuďom? Ako im môžeme pomôcť? (Odpovede detí)

Vychovávateľ: Navrhujem, aby ste teraz rozšírili naše dlane pomoci a vypestovali krásny kvet láskavosti a úcty k našej staršej generácii.

7. Vytvorenie kolektívneho diela „Kvet láskavosti a úcty“.

Vychovávateľ: Najprv si však zopakujme pravidlá bezpečnej práce s nožnicami a lepidlom:

Nežartujte s nožnicami, nekrútite ich v rukách nadarmo.
A držiac ostrú hranu k ich priateľovi.
Hneď ako je práca dokončená, nožnice potrebujú starostlivosť:
Nezabudnite ich zavrieť a vrátiť na miesto.

Nežartujte ani s lepidlom:
Nedávajte si ruky do úst.
Nedotýkajte sa očí ani nosa,
Kým si nezotriete lepidlo z rúk.

Vychovávateľ: Vašou úlohou je vystrihnúť rôznofarebné lupienky kvetov pomocou šablóny a nalepiť ich na papier Whatman. (Každé dieťa si vyberie svoju obľúbenú farbu papiera. Kvietok je prilepený do stredu papiera Whatman)

Vychovávateľ: Teraz prilepte jadro a nakreslite stonku. (Obrázok zobrazujúci starších ľudí je prilepený k jadru a stonka je nakreslená fixkou)

Vychovávateľ: Aby sa naša kvetina stala kvetinou láskavosti a úcty, navrhujem, aby ste si z navrhovaných možností vybrali akcie, ktoré by boli správne voči starším ľuďom, a prilepili ich na okvetné lístky. (Deti dostanú vytlačené polotovary s dobrými a zlými skutkami)

Pomoc okolo domu
Zbavte sa požiadaviek
Dajte miesto
Strčiť
Byť drzý
Starostlivosť o chorých
Hovorí: "Som z teba tak unavený!"
Sedíte, keď vedľa vás stojí staršia osoba
Nejakú dobu trvať
Preskočiť dopredu
TAM
Ignorovať pacienta
Prineste váhu
Hovorí: "Neučte ma, všetko viem sám!"
Preložiť cez cestu
Zahoďte všetky domáce práce
Choďte do obchodu

Vychovávateľ: Teraz sa zamyslite nad tým, bez čoho kvet nemôže rásť? (Odpovede detí)

Vychovávateľ: Bez slnka, samozrejme! Preto vám navrhujem vystrihnúť a prilepiť slnko lúčmi.

Vychovávateľ: Čo si myslíte, kto je to slniečko pre starších ľudí? (Odpovede detí)

Vychovávateľ: Je to tak, chlapi, deti a vnúčatá by sa, samozrejme, mali starať o starých ľudí.

Vychovávateľ: Obkreslite dlane podľa šablóny, prilepte ich na papier Whatman a podpíšte. (Dlane sú nalepené na spodnej časti papiera Whatman a podpísané fixkou: deti, vnúčatá)

Vychovávateľ: Zamyslite sa, chlapi, ako by sme mali zahriať starých rodičov, voľte správne slová a nalepte ich na lúče.

Nenávisť
Teplý
Osamelosť
Starostlivosť
Neha
Hnev
Láska
Pozornosť
Rešpekt
Urážka

Vychovávateľ: Pamätajte, chlapci, ak ukážete všetky tieto vlastnosti staršej generácii, budete milovať, rešpektovať a chrániť starších ľudí, jeseň ich života bude určite zlatá a prežijú veľa šťastných rokov.

8. Dlhé pečene Ruska

Vychovávateľ: V každej krajine sú dlhovekí ľudia, ktorí majú už vyše sto rokov. Rusko má aj svoje dlhoveké: Ksenia Tripolitova (ruská balerína, 102 rokov), Tatyana Karpova (ruská herečka, 101 rokov), Vasilij Pavlov, Semjon Grigorenko (ruskí piloti, 101 rokov), Vasilij Michurin (Červená armáda plukovník, 101 rokov), Jurij Pušcharovský (ruský geológ - 100 rokov). V histórii sú prípady, keď sa ľudia dožívali 150 alebo aj 186 rokov.

9. Vek nie je prekážkou!

Vychovávateľ: Ale vek nie je prekážkou pre starších ľudí. Mnohí z nich začínajú robiť nové veci v starobe a dosahujú veľké úspechy.

Plukovník Sanders sa rozhodol otvoriť svoj vlastný reťazec KFC po prekročení 60-ročnej hranice.

Spisovateľ John Tolkien sa preslávil po filmovom spracovaní jeho knihy Pán prsteňov. V tom čase mal 62 rokov.

Japonec Minoru Saito oboplával svet sám vo veku 77 rokov. Od cesty, ktorá trvala takmer tri roky, ho neodradil ani vysoký vek.

Americká rezidentka Gladys Burrill zabehla maratón vo veku 92 rokov.

Vychovávateľ: Ale aby ste sa dožili vysokého veku a boli príkladom pre ostatných, musíte viesť zdravý životný štýl.

Vychovávateľ: Chlapci, aké je to viesť zdravý životný štýl? (Odpovede detí: športujte, jedzte správne jedlo, veľa sa prechádzajte na čerstvom vzduchu).

Vychovávateľ: Nezabúdajte však, že rovnako dôležitým dôvodom dlhovekosti a dobrého zdravia je dobrá nálada. Je veľmi dôležité stále sa usmievať a mať dobrú náladu, pretože každý vie, že smiech predlžuje život.

10. Logorytmické cvičenie „Dobrá nálada“.

Nálada klesla (Deti dajú ruky dole)
Veci sa vymykajú spod kontroly (Pri nádychu zdvihnite ramená, pri výdychu ich spustite, potraste si rukami)
Ale smútok pre nás nie je dôležitý (pokrúti hlavou)
Ak máš dobrého priateľa ( Otočte sa k sebe a natiahnite ruky)
Riešime veci spolu (Podať si ruky)
Poďme si vydýchnuť (Nádych, výdych)
Zdvihneme náladu (Prehnite sa a narovnajte sa)
A objímame sa (objatie)

11. Výroba pohľadníc pre starších ľudí.

Vychovávateľ: Chlapci, čo si myslíte, že vám môže zdvihnúť náladu a pridať viac zábavy na dovolenke? (Odpoveď detí: darčeky)

Vychovávateľ: Radi dostávate darčeky? (Odpovede detí)

Vychovávateľ: Výnimkou nie sú ani starší ľudia. Preto si teraz vy a ja vyrobíme vlastné pohľadnice s gratuláciami pre starých rodičov technikou plochého modulárneho origami.

Vychovávateľ: A nezabúdajme na bezpečnostné opatrenia pri práci s nožnicami a lepidlom.

12. Práca na pohľadnici.

1. Výber farebnej lepenky na základňu karty.

2. Výber farebného papiera na okvetné lístky a listy.

3. Vyberte si svoju obľúbenú techniku ​​skladania.

4. Skladanie okvetných lístkov a listov pomocou modulárnej techniky origami.

5. Prilepenie okvetných lístkov, stonky a listov k základni.

6. Výber a vykonanie nápisu - blahoželanie s prianím.

13. Gratulujeme.

V tento deň česť a sláva
Oznamujeme starším,
Gratulujem k tomuto sviatku
Chceme ťa dnes!
A nezáleží na tom, že všetky roky
Mladí už odišli,
Nech si vždy zdravý
A ako predtým, veselý!

Na Deň starších prijmite blahoželanie.
Prajeme vám pokoj, dobro,
Láska z rodiny, zdravie, nálada.
Nech je život počas sviatkov štedrý!
Nech potešia vnúčatá a deti pomôžu,
Nech je život útulný a čistý,
Veď vek nie je prekážkou, to vieme určite.
Nech je večná jar vo vašej duši!

S láskou, láskou, úctou
Posielame vám náš luk na zem!
Všetkým starším blahoželáme
Šťastný jesenný jasný deň!
Prajeme vám veľa zdravia,
Dlhé roky, šťastné dni!
A nech vás vždy hreje
Postarajte sa o svoje vnúčatá a deti!

14. Reflexia.

Vychovávateľ:

Naša lekcia sa skončila.

  • Čo nové ste sa dnes naučili? (Odpovede detí)
  • čo ste sa naučili?
  • Poprosím každého z vás, aby pokračoval vo vete: „Dnes som si uvedomil...“

A na záver vám chcem dať slová na rozlúčku slovami Jurija Entina:

Opýtajte sa prísneho života, ktorým smerom sa vydať,
Kam na svete by ste mali ísť ráno?
Nasledujte slnko, aj keď táto cesta je neznáma.
Choď, môj priateľ, vždy choď po ceste dobra!

Rozhovor ku Dňu seniorov

Téma: Rešpektujte starobu

Ciele:

    podporovať úctu k starším ľuďom;

    vzbudzujte túžbu postarať sa o nich, poskytovať pomoc v podnikaní a byť schopní svojim konaním im priniesť radosť;

    formovať morálne vlastnosti jednotlivca: ľudskosť, milosrdenstvo, súcit, ušľachtilosť, schopnosť prísť na pomoc.

Vychovávateľ:

1. október - Medzinárodný deň starších ľudí je relatívne nový sviatok. Vznikla koncom 20. storočia. Najprv sa Deň starších ľudí začal oslavovať v škandinávskych krajinách Európy, potom v Amerike a od konca 80. rokov po celom svete. Medzinárodný deň starších ľudí napokon vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN v roku 1990 a v Kazachstane v roku 1992. A teraz každý rok, v období zlatej jesene, ctíme tých, ktorých si vážime a milujeme

študent:

Starí ľudia
Mladý srdcom,
Koľko si videl?
Ste cesty, drahá.
Vrúcne milovaný
A vychovávané deti
A žili v nádeji:

Menej starostí!
Starí ľudia
Matka Rus
Nepokazil som ťa
Ľahký osud.
Nech ti Boh dá pokoj,
Takže nad riekou
Slnko svietilo
Kupola je modrá.
Starí ľudia
Si taký vo všetkom:
Dáš svoju dušu
Skúsenosti a lásky
drahý domov,
Do mladého sveta
A ku všetkému, čo je srdce
Opäť si pamätá.
Starí ľudia
Nech sú roky preč
Budú vašou oporou,
Deti všetko pochopia.
A hlboko sa ti klaňať
Od rodiny a priateľov
A z celej vlasti
Za prácu na nezaplatenie!

Vychovávateľ:

Deň starších je pre Kazachstancov špeciálny sviatok. Od detstva nasávame ľudové tradície a múdrosť, základy kultúry a rodnú reč od ľudí staršej generácie. Z babkiných rozprávok, z dedkových príbehov sa rodí naša prvá láska k rodnej krajine a jej obyvateľom. Nikdy nezabudneme na to, čo urobili ruky staršej generácie. Stavali továrne a továrne, bojovali na frontoch, v mierových časoch svedomito pracovali, vychovávali nás, svoje deti a vnúčatá.
Čas nestojí. Rytmus našich životov je stále rýchlejší a s pribúdajúcimi rokmi je stále viac starostí a naliehavých záležitostí... Ale starostlivosť o našich starých a starých ľudí je niečo, na čo nesmieme ani na minútu zabudnúť. . Podporovať, zlepšovať každodenný život a poskytovať skutočnú pomoc je jednou z najdôležitejších úloh súčasnosti. Ale to je len malá časť nášho nesplateného dlhu voči staršej generácii.
Veľké veci pochádzajú z malých vecí. Vzdajte sa miesta v autobuse, pomôžte prejsť cez cestu, prejavte jednoduchú ľudskú pozornosť – a vrásky okolo očí sa vyhladia, pohľad sa rozjasní a srdce staršieho človeka sa ohreje. Pomáhajú nám aj v dospelosti. Z ich láskavých a silných sŕdc čerpáme podporu a porozumenie, trpezlivosť a lásku, energiu a inšpiráciu. Za to im patrí veľká vďaka!

Skúsme si tipnúť, prečo sa Deň seniorov oslavuje práve v októbri. Aké verzie budú?

Študent. jeseň! Za oknami ticho šuští lístie, príroda sa dostáva do stavu pokoja a mieru. Asi nie je náhoda, že na takýto čas pripadol sviatok – vrchol zlatej jesene. Vek zrelých, múdrych ľudí sa často nazýva jeseň života. Koniec koncov, v živote ľudí prichádza čas, keď búrlivé roky jari a mladosti trochu zaostávajú. Je krásna a majestátna, múdra a pokojná. Vo výkladovom slovníku sa píše: „Starší – začíname starnúť...“ Len začiatočník! Jeden múdry muž povedal: „Mladosť je ako škovránok, ktorý má svoje ranné piesne. Staroba je ako slávik, má svoje večerníčky.“ Preto je každý vek svojím spôsobom dobrý.

študent:

Príroda mení farbu
Počasie sa mení
A zlaté slnko,
Prichádzajú dažde,
A za teplom je zlé počasie,
Za smútkom bude šťastie,
A mladosť na starobu,
Človek sa mení.
Takže život ide v kruhoch,
Roky sa k sebe ponáhľajú,
Ale s radosťou, nádejou
Rok a storočie sú vyplnené.

Vychovávateľ: Čas staroby je relatívny. Muži a ženy vo veku 55-60 až 75 rokov sa považujú za starších, od 75 rokov - starých, od 90 rokov - storočných. Predpokladá sa, že druhová dĺžka života človeka je 92-95 rokov.

Hoci história pozná veľa faktov o dlhovekosti: „Všetky dni Adamovho života boli 930 rokov a zomrel. Všetkých Noachových dní bolo 950 rokov a zomrel. Všetkých dní Matuzalema bolo 930 rokov a zomrel,“ hovorí Sväté písmo. Ide o údaje súvisiace s biblickými postavami. Tam bola staroba, podobne ako život, dlhá a pre nás nie celkom zrozumiteľná. Dá sa o tom dlho rozprávať, ešte menej o tom písať. Sväté písmo však nespadlo z neba, napísali ho obyčajní smrteľníci, ktorí žili na zemi a nepochybne zomreli vo veku, v akom dnes bežne zomierajú moderní ľudia. Ľudia, ktorí žijú oveľa kratšie ako biblickí hrdinovia! Človek vo veku 70 – 80 rokov je už veľmi starý muž.

Zamyslime sa nad tým a predstavme si seba na pár minút na mieste staršieho človeka.

študent:

Aký je život starého muža?

Samozrejme je to mizerné:

A dôchodok je malý,

A šaty sú mizerné,

A deti sa o neho nestarajú,

A biele svetlo - za pekný cent...

Ale nejako to prežiť musíš.

Aspoň na kraji, na lavičke!

Ale starý pán to mal

Kedysi sa žilo dobre

Dievčatá kozáka milovali

A čierne kone;

A od úsvitu do úsvitu

Telo nevedelo, aké je unavené -

A teraz (no, aspoň zomrieť!)

Všetky cesty sú popletené...

Teraz stačí kúsok -

Je lepšie sa nepýtať! –

Zem...

Myšlienky starého muža

Zoťať zaživa:

Kam tento svet speje?

S počítačom a prehrávačom?

A vnuk, upír, veje

Sen s prekliatym fanúšikom...

Aký je život starého človeka?

Bez ohľadu na to, ako to posudzujete, je to minulosť!

Pre bohatého človeka, pre chudobného človeka -

Nie je nič dobré!

Vychovávateľ.
Žijeme s vami v storočí technologického pokroku. Ľudia sú nadšení pre svoju kariéru, snažia sa zarobiť viac peňazí a stať sa úspešnými v tomto živote. Snažíme sa držať krok s dobou, sledovať vývoj moderných technológií a v tomto preteku nemáme vždy čas obrátiť svoju pozornosť na tých, ktorí sú nablízku a môžu potrebovať našu pomoc.

Postarajte sa o starých ľudí
Pre veselé jarné ratolesti
Korene sú viac ako príbuzní...
Postarajte sa o starých ľudí
Zo sťažností
Kholodov,
Oheň.
Za nimi -
Dunenie útokov
Roky tvrdej práce
A bitky...
Ale v starobe -
Krok je zlomený,
A rytmus dýchania je nerovnomerný.
Ale v starobe -
Sily nie sú rovnaké.
Neprežité dni
Nízke zásoby...
Postarajte sa o starých ľudí
Bez ktorých by ste neexistovali!

Nadežda Mančevová
Rozhovor s deťmi „Deň starších“

Rozhovor s deťmi na danú tému: »

Cieľ rozhovory: výchova k úctivému postoju, pozornosti k K starým ľuďom.

Priebeh rozhovoru:

Prvý október sa oslavuje ako medzinárodný Deň starších ľudí. Druhé meno tohto dňa je deň lásky a úcty. Chcem pokračovať v bájkach L. Tolstého "Starý dedko a vnuk".

Starý otec veľmi zostarol. Nohy nechodili, oči nevideli, uši nepočuli, nemal zuby. A keď jedol, tiekla mu z úst dozadu. Syn a nevesta ho prestali sedieť pri stole a nechali ho stolovať pri sporáku.

Obed mu priniesli v pohári. Chcel s ním pohnúť, no pustil ho a rozbil. Svokra začala vyčítať starému mužovi, že všetko pokazil v dome a rozbil poháre, a povedala, že teraz mu dá večeru v umývadle. Starec si len vzdychol a nepovedal nič. Sedia, keďže manželia sú doma a pozerajú - ich synček sa hrá na zemi s doskami - na niečom pracuje. Otec a spýtal sa: "Prečo to robíš, Misha?" A Misha a hovorí: „To ja, otec, robím umývadlo. Keď ste vy a vaša matka príliš starí na to, aby vás kŕmili z tejto vane."

Manželia sa na seba pozreli a začali plakať. Cítili sa zahanbení, že starca tak urazili; a odvtedy ho začali posadiť za stôl a dohliadať naňho.

Otázky pre deti:

Ako sa váš starý otec v rodine urazil?

Ako syn reagoval na krutosť svojich rodičov?

Prečo otec a matka plakali?

Ako sa máme správať k starým a slabým?

Čo konkrétne potrebujete? starí ľudia?

Čo môžeme ty a ja robiť starší ľudia necítili sa ľudia osamelo?

Chlapci, kto má babičku? Aké je jej meno?

Kto má starého otca? Aké je jeho meno?

Vychovávateľ: Viem, že každý z vás má svojich starých rodičov veľmi rád. Teraz sa trochu pohráme.

Didaktická hra "Povedz to naopak".

Mladý dedko -... (starý dedko, starší ľudia)

Veselá babička - ...

Rýchly dedko -…

Dobrá babička - ...

Vysoký dedko -...

Milovaná babička -…

Výborne, chlapci, zvládli ste všetko.

Vychovávateľ: Skončiť rozhovor Chcem báseň:

Roky plynú, nemôžete s nimi držať krok -

Hodiny sa ponáhľajú, menia sa deň čo deň.

Ale viem, že sa neprestanem čudovať

Medzitým voláme na jeseň.

Všetko v ňom je vysoké, múdre a úžasné:

A zlato lístia a čistotu snehu.

Obsahuje múdrosť zrelých rokov

Zrazu zavolá,

Šedivé vlasy sa rozžiaria v rafinovaných zrkadlách.

Október je upršaný mesiac s očakávaním sneženia

Výsledok práce, lásky, veselých letných dní

Na počesť života osoba

Dáva nám dovolenku starí ľudia.

Publikácie k téme:

1. október, Deň starších je jedným z hlavných sviatkov všetkých starých rodičov. História sviatku sa začala v minulom storočí, v r.

Babičke - slniečku, dedkovi - verš, Veľa zdravia vám obom, Šťastie do ďalších dvoch storočí vám prajeme, Mladému v srdci šťastný deň! Minulý rok.

Poďte, babičky, poďte, dedkovia! Cieľ: Utužovanie rodinných vzťahov prostredníctvom organizovania spoločných športových podujatí. Úlohy:.

Deň seniorov v RUSKU. Kto z nás si nepamätá svoje detstvo, milovanú babičku či dedka a ich starostlivosť o nás a mladú generáciu?

Účel podujatia. Duchovná a mravná výchova detí účasťou na štátnych sviatkoch. Rozvíjať lásku a úctu k starším ľuďom.

Každý rok na jeseň, prvého októbra, oslavujeme Deň seniorov. Tento deň nie je len sviatkom, je to deň, kedy sa môžeme prejaviť.

Voľný čas „Deň starých ľudí“ Voľný čas pre strednú skupinu „Deň starších ľudí“ Moderátor: Dobrý deň, naši milí starí rodičia, veľmi nás teší, že vás vidíme u nás.