Poznámky k lekcím na téma Nový rok.  Shrnutí lekce logopedie Nový rok ve skupině seniorů

Poznámky k lekcím na téma Nový rok. Shrnutí lekce logopedie Nový rok ve skupině seniorů

Filatová V.A., učitel-logoped, GBOU TsPMSS Pushkinsky okres.

  • Téma: Logopedie - Logorytmická schémata slov.

    Gramatická - přízvučná slabika.

    Lexikální – Nový rok.

    Cíl: naučit, jak identifikovat přízvučné slabiky ve slovech.

    Opravné:

    • zlepšit dovednost slabičné analýzy;
    • zlepšit dovednost analýzy a syntézy větné struktury;
    • aktualizovat a obohacovat Lexikon na téma „Nový rok“;
    • rozvíjet vizuální pozornost;
    • rozvíjet sluchovou pozornost;
    • rozvíjet nápadité a logické myšlení;
    • rozvíjet paměť.
      Vzdělávací:
    • upevnit dovednost práce s mnemotechnickou tabulkou;
    • naučit schopnost identifikovat přízvučné slabiky ve slovech.
    • naučit schopnost skládat slabičná schémata slov.

    Vzdělávací:

    • rozvíjet dovednost sebeovládání;
    • pěstovat zájem o hodiny;
    • rozvíjet schopnost naslouchat si navzájem.

    Vybavení: diapozitivy, obálky s dopisy od Ježíška, věty na kartách.

    Průběh lekce:

    I. Organizační moment. Zdravím děti.

    L. Ahoj lidi. U. Ahoj!

    L. Otevřete sešity a zapište si číslo.

    II. Určení tématu lekce.

    L. Kluci, Sněhurka přišla na naši lekci (snímek 2) a přinesl různé úkoly. Pokud se budete hodně snažit, dostanete na konci lekce překvapení od Ježíška. První úkol, který pro vás připravila, je před vámi. Přečtěte si frázi, odstraňte slabiky, které se opakují, a zjistíte téma naší lekce. Snímek 3.

    Fráze: lomonolavyymokogodko. Nový rok. L. Dnes ve třídě budeme mluvit o novoročních svátcích.

    III. Hlavní část.

    1. Práce s mnemotechnickou tabulkou na téma „Nový rok“. Snímek 4.
    2. L. Dalším úkolem, který Snegurochka připravila, je mnemotechnická tabulka na téma „Nový rok“. Dnes s ní budeme pracovat. Každý obrázek v tabulce je spojen s novoročním svátkem. Budete muset říci, proč jsou zde tyto konkrétní obrázky. Podívejte se pozorně na první obrázek. co to je? U. Sněhulák.

      L. Jak souvisí tato kresba s Novým rokem? U. Sněhulák je pomocník Santa Clause. Na Nový rok je pod vánoční stromeček umístěn sněhulák. L. Podívejte se na následující obrázek. co to je?

      L. Další obrázek. U. Taška s dárky. L. Jak tento obrázek souvisí s Novým rokem?

      U. Na Nový rok naděluje Ježíšek dětem dárky. Pod vánoční stromeček lze umístit tašku s dárky.

      L. Co je znázorněno na následujícím obrázku? U. Vánoční strom. Před Novým rokem si ho přinesou domů a obléknou a kolem stromečku se pořádají kulaté tance. Vánoční stromeček je atributem oslav Nového roku.

      L. Co vidíte na dalším obrázku? U. Toto je číslo 2. 2 slabiky ve slově „nový“.

      L. Koho vidíš na dalším obrázku? U. Tohle je Santa Claus. Je hlavní pohádkovou postavou novoročních svátků. Dává lidem dárky.

      L. Co je na posledním obrázku? U. Novoroční ples je ozdobou vánočního stromku.

      L. Co je na tomto obrázku? U. Písmeno "N". Písmeno „N“ je první písmeno ve slově „New“.

      L. Další obrázek. U.Číslo 1. 1 slabika ve slově „rok“.

    3. Skica z paměti.
    4. Nyní se podívejte na tabulku a zapamatujte si obrázky. Nakreslete obrázky z paměti. Po náčrtu ukažte mnemotechnickou tabulku pro srovnání.
  • Práce s hádankami.
  • Dalším úkolem od Sněhurky jsou hádanky. Poslouchej je.

    Vytleskejte rytmus hádajících slov. Zapište si slovo a slabičný vzor do sešitu.

    L. Kolik slabik obsahuje slovo vánoční stromeček? U. 2 slabiky.

    L. Jaký je to člověk? U. 1.

    L. Vytleskej rytmus slova.

    A to samé se zbytkem slov.

    Přicházím s dárky
    zářím jasnými světly,
    Elegantní, vtipné,

    Na Nový rok Mám na starosti. Vánoční stromek – Xx

    Udělali jsme sněhovou kouli
    Udělali mu klobouk,
    Nos byl připojen a během okamžiku
    Ukázalo se... Sněhulák – xxx

    V zimě, v časech zábavy
    Visím na světlém smrku.
    Střílím jako z děla,
    Jmenuji se... Firecracker - xXx

    Novoroční plesy -
    Nejlepší dárek pro děti.
    Křehké, báječné a světlé
    Tento sváteční… Dárek – xXx

    Snímek 5 (po napsání slov do sešitu ukažte na snímku hádající slova se slabičnými vzory).

  • Tělesná výchova minuta.
  • "Cvičení se sněhulákem." Snímky 6-14. A teď si, kluci, vy a já trochu odpočineme. Opakujte pohyby po sněhulákech.
  • Úkol „Ozdobte vánoční stromeček“.
  • Korelace slov s diagramy. Snímek 15, 16. Kluci, Sněhurka vám zase přinesla úkol od Santa Clause. Tentokrát jí musíte pomoci ozdobit novoroční strom. Musíte správně přiřadit slova s ​​obrázky a ozdoby vánočního stromku budou na svých místech. Podívejte se na diagramy – zde je první, druhý, třetí a čtvrtý.

    Slova. Kulička - Xx, sušenka - xXx, hvězda - xX, pozlátko - xxX.

    Míč. Řekněte slovo a hlasem zdůrazněte přízvučnou slabiku. Podívejte se, do jakého schématu toto slovo zapadá. Sebral jsi to? Kdo může říci, do jakého schématu toto slovo zapadá? Nyní se podívejme, zda jste hádali správně.

    Petarda. Řekněte slovo a hlasem zdůrazněte přízvučnou slabiku. Podívejte se, do jakého schématu toto slovo zapadá. Sebral jsi to? Kdo může říci, do jakého schématu toto slovo zapadá? Nyní se podívejme, zda jste hádali správně.

    Hvězda. Řekněte slovo a hlasem zdůrazněte přízvučnou slabiku. Podívejte se, do jakého schématu toto slovo zapadá. Sebral jsi to? Kdo může říci, do jakého schématu toto slovo zapadá? Nyní se podívejme, zda jste hádali správně.

    Pozlátko. Řekněte slovo a hlasem zdůrazněte přízvučnou slabiku. Podívejte se, do jakého schématu toto slovo zapadá. Sebral jsi to? Kdo může říci, do jakého schématu toto slovo zapadá? Nyní se podívejme, zda jste hádali správně.

  • Vypracování a evidence návrhů podle navržených schémat.
  • Dejte důraz ve slovech. Snímek 17. Zde jsou věty, ve kterých jsou slova přeskupena. Seřaďte slova podle slabičných vzorů.

    Napište si věty do sešitu a dejte důraz na každé slovo.

    Xx xXx Xx X. Brzy přijde nový rok.

    xXx X xxXx Xxx. Kluci čekají na novoroční svátky.

  • Práce s diagramy. "šifrování"
  • .

    L. Kluci, Sněhurka vám přinesla dopis. Snímek 18. Výrazně si přečtěte text dopisu.

    Sněhurka vás požádá, abyste tuto frázi zašifrovali "Zatímco dárky jsou schované v lese" aby Baba Yaga nehádala, kde jsou dárky schované, a nemohla zasahovat do svátku.

    Vážení kluci! Ježíšek si pro vás připravil dárky. Přinese je do školy. Dárky jsou zatím schované v lese. Hlídá je dědeček Lesovik.

    xX xXx Xxx v xX.

    L. Jak může Baba Yaga zasahovat do novoročních svátků?

    U. Může zjistit, kde jsou dárky, a pak je Ježíšek nebude moci dát dětem.

    IV. Shrnutí lekce.

    1. Shrnutí.

    L. Kluci, co jsme dnes dělali ve třídě? Odpovědi studentů.

    2. Hodnocení činnosti dětí. L. Dnes jste odvedli dobrou práci. Opravdu ses snažil! Santa Claus si pro vás připravil překvapení. Každý žák si z tašky vezme překvapení.

    Zábava pro seniory logopedická skupina děti s FFND.

    Rozvoj grafických dovedností příprava ruky na psaní

    Předmět: " Novoroční dobrodružství V lesích"

    Posílit schopnost správně držet tužku a provádět grafické kresby.

    Rozvinout schopnost navigace na listu papíru.

    Rozvíjet řeč a schopnost správně a jasně odpovídat na otázky.

    Rozvíjet paměť, pozornost, myšlení.

    Rozvíjet jemné motorické dovednosti, koordinace pohybu.

    Pěstujte přátelské vztahy, doveďte započatou práci do konce.

    Vybavení: Obrázky se zvířátky, pohádkové postavičky, listy s grafickými úkoly, jednoduché, barevné tužky.

    Průběh lekce

    Logoped: Děti, jaký novoroční svátek se blíží, máte ho rádi. Co k tomu potřebujete k oslavě Nového roku? Dětský příběh.

    Půjdeme se podívat do lesa, jak Ježíšek ozdobil vánoční stromek pro obyvatele lesa. A jeden z našich milovaných přátel nám s tím pomůže.

    Běžím na papíře

    Všechno zvládnu, všechno zvládnu

    Chceš, abych nakreslil dům?

    Chcete vánoční stromek na sněhu?

    Chceš strýčka, chceš zahradu,

    Každé dítě je pro mě šťastné.

    Obrázek tužkou.

    Logoped: legrační tužka, můžete nám pomoci?

    Logoped: říká text jménem tužky: „Samozřejmě pomůžu. Rád kreslíš, což znamená, že se dokážeš vypořádat se všemi mými úkoly. Byl jsem v lese a viděl jsem vánoční stromeček, ale pak přišla vánice a zakryla všechny mé stopy. Mám kamaráda, který nám pomůže.

    Tajemství

    Toto zvíře žije pouze doma.

    Každý zná toto zvíře.

    Má knír jako pletací jehlice,

    Vrní a zpívá píseň,

    Jen myš se ho bojí

    Uhodli jste to? Je to kočka.)

    Nakreslete kotě

    Má teplý kožíšek a lehkou chůzí rychle doběhne k vánočnímu stromku a pomocí míče nám pomůže, nakreslíme mu míč. Převalí to před sebou a my budeme následovat jeho výzvu.


    Nakreslete míč

    Logoped: Když jdeš do lesa, musíš se teple obléknout, co budeme mít na sobě. Před procházkou se zahřejeme.

    Masážní gymnastika

    "Studený"

    Ano – ano – ano – přišla zima.

    (třete si dlaně o sebe)

    Ano – ano – ano – voda se proměnila v led.

    (přejíždějte prsty po krku shora dolů)

    Dududna- Uklouzl jsem na ledě

    (pomocí ukazováčků masírujte křídla, alesa)

    Dna- du- du-Jdu lyžovat.

    (Protřete si uši dlaněmi)

    AnoAnoAno- Ve sněhu jsou stopy.

    (přiložte si dlaně k čelu „hledím“ a energicky si třete čelo pohyby do stran – směrem doprostřed čela).

    Co potřebujete, abyste se dostali do lesa a nespadli do závějí? (lyže)

    Naše kotě uteklo do lesa. Připomeneme si, která zvířátka se v lese přes zimu neukládají k zimnímu spánku. Jak se o ně může člověk postarat? Dívat se na obrázky, mluvit.

    Logoped: Kotě běží vepředu a my ho následujeme.

    Logoped: kdo to tam je, schovává se v závěji pod vánočním stromečkem?

    Zaječí hádanka

    Hádejte, jaký druh klobouku

    Celá náruč kožešiny

    Klobouk běží v lese

    Hlodavá kůra u kmene

    Požádejme zajíčka, aby nám pomohl najít cestu k vánočnímu stromku, ví, kde je. Za jeho pomoc ho ošetříme mrkví.

    Nakreslete cestu a vystínujte pamlsek.

    Logoped: Ach, králíček se někoho bál, kdo to je?

    Tajemství

    Nenápadný v šedém kožichu,

    Opatrný, neznatelný,

    Jde a les mlčí

    Každý ví: plížit se (vlk)

    Líhnutí vlka

    Vlk je dnes hodný, protože brzy přijde nový rok a také čeká na dárek od Ježíška

    Požádejme vlka, aby nás nechal projít. Vlk dává dětem úkoly.

    Hra „Find by Shadow“ Najděte odpovídající stín pro každý obrázek.

    Pojďme odpočívat a cvičit.

    Fízminutka "K napajedlu"

    Za podzimního dne po lesní cestě (děti klidně chodí v kruhu jeden po druhém)

    Zvířata šla k vodě.

    Losí mládě dupalo za losí matkou (Kráčí, hlasitě dupou)

    Malá liška se plížila za matkou liškou, (plížila se na špičkách)

    Ježek se kutálel za svou matkou, ježkem, (dřepnou, pomalu se pohybují vpřed)

    Medvědí mládě následovalo medvědí matku (kolébat se)

    Veverky skočily po matce veverce, (Skáčou v podřepu)

    Za matkou - zajícem - šikmí zajíci (Cválají na rovných nohách)

    Vlčice vedla vlčata za sebou, (chodí po čtyřech)

    Všechny matky a zvířata se chtějí opít. (Obličej v kruhu, provádějte pohyby jazykem -

    lapování)

    Logoped: V lese jsou kromě zvířat i ptáci, také mají hlad a je jim zima, člověk jim musí pomoci. A jak pomáhá dětská pohádka. Při pohledu na obrázek.

    Budeme krmit i ptáčky. Prstová gymnastika.

    . "hrách"

    Váleno po cestě (prsty běží po stole)

    Vícebarevný hrášek,

    Ptáci vesele klují (prsty k sobě zobrazující ptačí zobák)

    Nedají nám hrášek (ukazuje prstem a kroutí hlavou)

    Dej mi hrášek (natáhni dlaň)

    Jsem tak hezká (poplácávají se po hlavě)

    Děti kreslí puntíky poblíž ptáků. Po nakreslení říkají: „Nakrmil jsem straku...“

    Logoped: Kdo sedí na stromě před námi?

    Tajemství

    Jsem legrační malé zvíře

    skok ze stromu na dub,

    Mám na sobě šedý kožich

    A bydlím v dolíku.

    Veverka si připravila úkol

    „Hlučné předměty“ děti hádají, jaké předměty jsou nakresleny.

    (první ročník studia)

    Aktivace a rozšíření slovníku na téma „ Oslava nového roku" Zlepšení gramatické stavby řeči (použití podstatných jmen v množném čísle)

    Rozvíjet artikulační motoriku a jemnou motoriku. Rozvíjet zrakové, sluchové vnímání, kreativní představivost.

    vytváření pozitivního emocionálního pozadí, radosti, očekávání dovolené.

    Zařízení: barevné tužky, sešity, obrázky novoroční dovolená.

    1. Organizace času

    - Kluci, hádejte hádanky a dozvíte se, o čem si dnes budeme povídat.

    Jaká krása

    Stojí, jasně jiskří,

    Jak velkolepě zdobené!

    Řekni mi, kdo to je? ( vánoční strom)

    Má šedé vousy.

    Kožich, hůl s hvězdou.

    Přinesl nám dárky

    Kdo je to? ( Otec Frost)

    Závodí v rychlé trojce,

    Jsem ještě malý.

    Hlasitě klepe na naše dveře,

    Zametání sněhu z plstěných bot. ( Nový rok)

    2. Cvičení „Ozdobte vánoční stromeček“

    Uhodnete, o čem budeme dnes ve třídě mluvit?

    – Co je zvykem dělat před Novým rokem?

    – Dnes budeme zdobit vánoční stromeček.

    - Pojďme se podívat na obrázky, pojmenovat je a ozdobit náš vánoční stromeček.

    3. Cvičení „Opravte chybu“ Práce s deformovanými větami.

    – Náš vánoční stromeček se ukázal být velmi elegantní. Dostal jsem dopis z lesa. Ale s chybami. Rozumíte tomu, co tam píšou?
    - Kluci, já přečtu věty a vy poslouchejte, najděte v nich chyby a pojmenujte větu správně.

    Máša ráda nosí masku.
    Vánoční strom tančí poblíž Sněhurky.
    Děti ozdobily hračky vánočními stromečky.
    Vánoční strom se rozsvítil světly.
    Santa Claus přinesl tašku dárků.

    Poznámky k lekci pro starší skupinu Skládání příběhu „Nový rok je na prahu“

    na základě série narativních obrazů s pokračováním děje

    (první ročník studia)


    Nápravné výchovné úkoly:
    Naučte děti sestavit příběh na základě série dějových obrázků. Rozvíjet dovednost udržovat konzistenci prezentace.

    Nápravné a rozvojové úkoly: Rozvíjet u dětí schopnost odpovídat na otázky v celých větách. Aktivujte si slovník přídavných jmen k tématu. Cvičte děti ve vyprávění, uveďte čas a místo děje.

    Nápravné a výchovné úkoly: Rozvinout u každého dítěte schopnost naslouchat příběhům jiných dětí.

    Zařízení: Série spiknutí O.S. Gomzyak „Nový rok je na prahu“

    1. Organizace času

    - Kluci, ukažte mi, jaké hračky jste přinesli. Kdo vám je pomohl vyrobit?

    – Všechny hračky jsou moc krásné.

    2. Vyhlášení tématu lekce

    – Dnes ve třídě napíšeme příběh o tom, jak se děti ve škole připravovaly na Nový rok.

    3. Rozhovor o sérii obrazů

    Logoped zobrazuje obrázky chaoticky a žádá děti, aby je umístily ve správném pořadí.

    – Jaký svátek se podle vás blíží?

    - Proč jste se tak rozhodli?

    – Co dělají kluci?

    – Podívejte se pozorně a pojmenujte, jaké vánoční ozdoby vyrábějí?

    – Co používají děti při práci?

    – Pracují s radostí nebo ne?

    – Jaké ozdoby vyrobili? ( Vícebarevné, světlé, vtipné, barevné).

    -Kam pověsili své hračky?

    – Jak děti strávily prázdniny?

    -Co měli na sobě?

    – Jaké překvapení je čekalo na konci prázdnin?

    4. Psaní příběhu

    - Chlapi, podívejte se znovu na obrázky a vymyslete na jejich základě příběh. Nezapomeňte nám říct, jaké překvapení na kluky na konci prázdnin čekalo.

    Nový rok je za rohem

    Milovaný se blížil dětská párty- Nový rok. A strom stál v rohu a byl smutný. Olya se podívala na vánoční stromek a navrhla:

    – Ozdobme ho nejen balónky, ale také si sami vyrobme hračky.

    Kluci souhlasili. Každý z nich si vzal nůžky, barvy a barevný papír. Děti pracovaly s radostí. Světlé, barevné dekorace byly brzy hotové. Děti hrdě pověsily svá díla na vánoční stromeček. Strom se třpytil a zářil.

    Přišel svátek. Kluci se oblékli do maškarních šatů a šli k vánočnímu stromku. V kruhu se zpívalo, tančilo a tančilo. A k dětem samozřejmě přišel dědeček Mráz s dlouho očekávanými dárky.

    cílová: Rozšiřte slovní zásobu na lexikální téma. Naučte se vybírat epiteta pro slovo „vánoční stromeček“. Procvičte si shodu přídavných jmen s podstatnými jmény v rodu, čísle a pádu. Posílit schopnost skládat věty se dvěma definicemi podle navrženého modelu.

    Stažení:


    Náhled:

    Poznámky k lekci rozvoje

    lexiko-gramatické složky řeči v seniorská skupina na téma "Nový rok".

    Sestavila logopedka

    MADOU" Mateřská školkač. 175"

    Kustová I.N.

    G. Perm

    Poznámky k lekci pro starší skupinu (II. období).

    Lexikální téma"Nový rok".

    Cílová : Rozšiřte si slovní zásobu o lexikální téma. Naučte se vybírat epiteta pro slovo „vánoční stromeček“.

    Procvičte si shodu přídavných jmen s podstatnými jmény v rodu, čísle a pádu.

    Posílit schopnost skládat věty se dvěma definicemi podle navrženého modelu.

    Pokračujte v učení se používat v řeči předložky „pod“ a „pro“. Rozvíjejte dobrovolnou pozornost, paměť, prostorové vnímání a schopnost koordinovat pohyby se slovy.

    Slovník : Nová slova a fráze- lesní krása, zelená krása, novoroční krása.

    aktivovat - vysoký strom, nízký strom, rozvětvený, první, poslední, had, pozlátko, ozdobit, ozdobit, pověsit.

    Zařízení : magnetická tabule, plochý obrázek vánočního stromku, umělý vánoční stromeček, hračky na vánoční stromeček, karty s obrázky hraček na vánoční stromeček, malé hračky, jednotlivé karty s obrysovými obrázky vánočních stromků a zelené tužky (podle počtu dětí).

    Přípravné práce: prohlížení vánočních ozdob a ozdob, učení básní a písní o novoročním stromečku, vystřihování papírových sněhových vloček, zdobení vánočního stromku ve skupině, didaktická hra"Kdo umí pojmenovat více slov-znaků?"

    Průběh lekce:

    1. Úvod do tématu.

    Děti stojí poblíž ozdobený vánoční stromeček.

    1. Podívejte se, co máme v naší skupině krásný strom. Na jaký svátek jsme ji oblékli?(Na Nový rok).
    2. Takže to můžeme nazvatNovoroční stromeček?
    3. Proč lidé zdobí vánoční stromeček?

    Jak zdobíte novoroční stromeček?(balonky, hračky, korálky, světýlka, déšť, ...).

    2. Výběr epitet.

    1. Na Silvestra je strom ozdobený a krásný. Můžete jí zavolatkrásný vánoční stromeček?Odkud berou tuto „krásu“?(z lesa).
    2. Tak se to dá nazvatlesní krása?
    3. Jakou barvu má v zimě a v létě?(zelená).
    4. Můžete tomu říkat vánoční stromečekzelená krása?

    Vánoční stromeček je oblečený na novoroční svátky. Tak se to dá nazvatNovoroční kráska?

    Děti opakují vymyšlená epiteta a pak se posadí ke stolům.

    3. Kartový úkol. Cvičení "Rybí kost".

    Děti jsou požádány, aby postupně stínovaly zelenou tužkou:

    1. nejvyšší vánoční strom;
    2. vánoční stromek, který byl nakreslen jako poslední;
    3. vánoční stromeček, který se kreslí mezi nejrozvětvenější a nejvyšší;
    4. strom, který stojí vedle prvního.
    1. Který strom zůstal nezastíněný?(Nejnižší).
    2. Jaké to je?(První).

    4. Tvoření vět se dvěma homogenními
    definice
    A.

    Obrys vánočního stromku je vyobrazen na magnetické tabuli. V blízkosti je umělý vánoční strom. Děti mají kartičky s obrázkem Vánoční ozdoby a předměty: pozlátko, déšť, had, papírové sněhové vločky.

    Vánoční stromky ozdobíme hračkami.

    jaké hračky? (krásné, světlé, lesklé, barevné, nové, elegantní, novoroční, ...),

    Děti jsou požádány, aby vytvořily větu se 2 slovy-znaky o Vánoční stromeček hračka, vyobrazený na kartě nebo ležící na stole; řekni, kde to pověsí. Děti dostanou ukázku:

    Vezmu si lesklou červenou kouli. Na vánoční stromeček pověsím lesklou červenou kouli.

    - Vezmu si vícebarevné dlouhé korálky. Zavěsím různobarevné dlouhé korálky.

    Děti tvoří věty. Individuální práce.

    Jakými hračkami jsme zdobili vánoční stromky?(Vánoční stromky jsme ozdobili jasnými novoročními hračkami).

    5. Hodina tělesné výchovy „Náš vánoční stromeček“.

    Milujeme náš vánoční stromeček.Zvedněte ruce, vytáhněte se.

    Na světě není nic krásnějšího.Ruce v pase, ohýbání do stran.

    Dáme jí hračky:natáhněte ruce dopředu, ukloňte se,

    Dejte ruce dolů.

    Hvězdy, koule, Narovnejte se, paže do stran.

    Petardy. Ruce na opasku.

    Pojďme skákat a bavit se. Skákání na místě.

    Přiletí hýl a sýkora.Mávají rukama („křídly“).

    Přijde mnoho hostů. Chůze na místě.

    Zveme všechny naše přátele!Ruce do stran, poklonit se hostům.

    6. Shoda přídavných jmen s podstatnými jmény v různých předložkových tvarech.

    Cvičení „Dokončete větu a zopakujte ji“.

    Vysvětlení: větu zakončete frází"Vánoční dekorace".

    1. Neměli jsme domov...(Ozdoby na vánoční stromeček).
    2. Šly jsme s mámou do obchodu a koupily...(Vánoční dekorace).
    3. Abychom je pověsili na vánoční stromeček, uvázali jsme provázky...(hračky na vánoční stromeček).
    4. Celá naše rodina obdivovala...(Ozdoby na vánoční stromeček).

    Vyprávíme svým přátelům o krásném...(hračky na vánoční stromeček).

    7. Použití předložek „pod“ a „pro“ v řeči.

    Děti jsou vyzvány, aby daly hračky pod (za) Vánoční stromeček a mluvte o svých činech.

    Například: "Dal jsem pod stromeček zajíčka."

    "Postavil jsem lišku za vánoční stromeček."

    Děti střídavě chodí ven, plní úkol a sedí u stolů.

    8. Transformace frází.

    Hra "Neposlušné hračky".

    Hra se hraje podle typu „Co chybí?“. Děti jsou požádány, aby zavřely oči. V tomto okamžiku je jedna z hraček odstraněna. Děti otevřou oči a hádají, která hračka je skrytá.

    Nehrej se s červenou koulí; chlupatý zajíček; papírové sněhové vločky; brilantní déšť; barevné korálky atd.

    9. Shrnutí lekce.

    10. Kulatý tanec "V lese se narodil vánoční stromeček."(kolem vánočního stromku)

    Cvičení na koordinaci slov a pohybů.


    V království Sněhové královny

    úkoly:

    nápravná a výchovná:

    • konkretizace představ o zimě, jevech živé i neživé přírody;
    • upřesnění a rozšíření slovníku na téma „Zima“;
    • zlepšení gramatické stavby řeči;
    • obohacování slovní zásoby o příbuzná slova;
    • výběr homogenních definic;
    • skládání složitých vět s významem opozice;

    nápravné a vývojové:

    • rozvoj dialogické řeči;
    • zlepšení řeč dýchání;
    • rozvoj zrakové a sluchové pozornosti;
    • rozvoj logického myšlení;
    • rozvoj koordinace řeči s pohybem, dovednosti prostorové organizace pohybových aktů;

    nápravná a výchovná:

    • rozvíjení kooperačních dovedností a pozitivního přístupu k účasti na hodině; zodpovědný přístup k plnění úkolů;
    • výchova lásky a opatrný postoj k přírodě.

    Přípravné práce:

    • konverzace: „Zima“, „Život zvířat v zimě“, „Zimující ptáci“;
    • odnaučení prstová gymnastika"Pojďme hrát";
    • vybarvování obrázků na téma "Zima";
    • prohlížení ilustrací na téma „Zima“;
    • kreslení zimních krajin;
    • výlety do parku, zimního lesa.

    Zařízení: materiál pro rozvoj řeči dýchání (sněhové vločky), obrázek-diagram, tabulky, magnetofon, hrudník.

    Průběh lekce:

    Jak je v naší skupině krásně! Vypadá úžasně zimní pohádka! Kdo tady čaroval? Myslím, že vím, kdo to je... Sněhová královna!! Okno bylo otevřené, a tak se rozhodla skupinu vyzdobit.

    V jakém ročním období přichází Sněhová královna?

    Sněhová královna připravila nejedno překvapení. Nechala ti nějaké rukavice na hraní.

    (dechové cvičení „Odfoukněte sněhovou vločku“)

    Sněhová královna nechala další truhlu. Podívejte se, jak pevně je zavřený, kolik je na něm zámků. Jak to můžeme otevřít? Zde je nápověda: naše sněhové vločky nejsou jednoduché, ale kouzelné. Dokončujeme úkol - otevřete zámek!

    Úkol první: (tabulky na desce: nebe, slunce, vítr, sníh, strom)

    Vyjmenujte co nejvíce hlavních slov: Jaký druh sněhu? Jaké slunce? Jaké nebe? Jaký vítr? Jaké stromy?

    Výborně! První úkol je splněn, zámek se otevře.

    Úkol druhý: hádanky.

    Odpovědi najdete na zimních obrázcích. (Učitel klade hádanky)

    Výborně! Druhý úkol je splněn, zámek se otevře.

    Úkol tři: obrázková hádanka.

    Podívejte se a řekněte mi, která položka chybí v prázdné buňce?

    Úkol čtvrtý: hra "Co se nestane na vánočním stromečku?"

    Který je nejlepší zábavná párty v zimě? Na Nový rok zdobíme vánoční stromeček hračkami. Řeknu vám věci, pokud jsou to ozdoby na vánoční stromeček, pak řeknete: „Ano!“, pokud ne, budete zticha.

    Hlasitý cracker...

    Krásná hračka...

    Starý polštář...

    Veselá petrželka...

    Krásná Sněhurka...

    Horký tvarohový koláč...

    Bílé sněhové vločky...

    Živé obrázky...

    Roztrhané boty...

    Pozlacená ryba...

    Vyřezávané koule...

    Pečené koláče...

    Výborně! Zámek se otevírá!

    Pojďme relaxovat a hrát si. (Fyzické cvičení "Bílá zima")

    Ať je vše pokryto sněhem,

    Nechte zuřit chlad

    Zima mě neomrzí

    Nikdy vás to nevyděsí.

    Bílé sněhové vločky v zimě

    Tančí za mým oknem.

    A Santa Claus má své obrázky

    Kreslí na sklo v noci.

    Úkol pátý: hra "Dokonči větu"

    V zimě sněží a na podzim...

    v zimě sněží, v létě...

    V zimě se jezdí sáňkovat a v létě...

    V zimě jsou stromy bílé a na podzim...

    V zimě les spí a v létě...

    V zimě není hmyz, ale v létě...

    V zimě děti staví sněhuláka a v létě...

    Dobře, zámek se otevírá.

    Úkol šestý: Sněhová královna žádá o nakreslení stromu příbuzných slov. Z básně" Sněhová pohádka"Musíte vybrat slova související se slovem "sníh." Pojmenujete slovo - na stromě se objeví větvička.

    Tancovalo se ve sněhu

    Sněhové bouře.

    Hýlové pro sněhuláky

    Píseň byla odpískána.

    U zasněžené řeky

    V zasněženém pruhu

    Sněhové koule se hlasitě řítí

    Sněhurky odřezávají sníh.

    Zámek se otevírá!

    Úkol sedmý: najděte slovo „zima“, které je skryto ve skupině.

    Následuj instrukce:

    *stojte zády k předním dveřím,

    *udělejte tři kroky vpřed

    *odbočit vlevo

    *udělejte osm kroků vpřed

    *odbočit vpravo

    *udělejte tři kroky vpřed

    *přečtěte si slovo... "Zima".

    Výborně! Zámek se otevře. Tak jsme otevřeli truhlu! Sněhová královna si pro vás připravila sladkou odměnu. Moc se jí líbilo, jak jste ve třídě pracovali, pomáhali si a ukazovali dobré znalosti.