Třída rozvoje řeči moji přátelé. Shrnutí vzdělávacích aktivit pro rozvoj řeči ve skupině seniorů Téma: „O přátelích a přátelství“

Já a mí přátelé. Vývoj řeči.

Cíl: podporovat rozvoj schopnosti vyjadřovat své myšlenky souvisle a konzistentně.

Plánované UUD:

Předmět - naučit se předvídat obsah oddílu, číst nahlas a postupně přejít na tiché čtení; zvýšit tempo hlasitého čtení, opravit chyby při opětovném čtení textu.

Metapředmět - k vyhledání potřebných doplňujících informací využít doplňkovou a referenční literaturu; osvojit si schopnost přijmout a udržet účel a cíle vzdělávací činnosti; aktivně používat řečové prostředky k řešení komunikativních a kognitivních problémů.

Osobní – prostřednictvím literárních děl rozvíjejí celistvý pohled na svět v jeho jednotě a rozmanitosti.

Typ lekce: nastavování a řešení výchovných problémů.

Během vyučování

1. Org. moment

Pozdrav, kontrola připravenosti na lekci.

PŘÁTELSTVÍ JE DAR

Přátelství je pro nás dar shůry,
Přátelství je světlo v okně;
Přítel vás vždy uslyší
Ani v nesnázích se nevzdá.

Ale ne každý to má
Vědět, že na světě existuje přátelství,
Že je snadné žít s přáteli,
Je s nimi větší zábava.

Kdo chodil bez přítele
Na cestě tohoto života,
Nežil – existoval.
Přátelství je mírem planety.

2. Aktualizace znalostí

1) Kontrola domácích úkolů

Příběh o oblíbeném spisovateli a jeho příběhu (S. Mikhalkov, A. Barto, S. Marshak, N. Nosov, K. Čukovskij.)

2) Rozcvička řeči

mám mnoho přátel

Každý potřebuje být přáteli -
Anya, Vitya, Nastya, Dima,
Všichni jsme nejlepší přátelé
Nemůžeme bez sebe žít.

Jsme stále chytřejší a rosteme
Ve škole se bavíme.
Nechte učitele věřit -
Nezklameme ji!

Valentina Berezhnaya

Čtěte tázavě, radostně, nadšeně.

3. Práce na tématu lekce

Přečtěte si název sekce.

S jakými díly se seznámíme?

co se naučíme?

co se budeme učit?

1) Čtení článku

Přečtěte si článek na stránce...

Řekněte nám o svých přátelích.

2) Práce podle učebnicových ilustrací

Podívat se na obrázky. Dělají tohle skuteční přátelé?

Co byste dělali na jejich místě?

Nyní se podívejme na karikaturu „O velkém a malém“

Kdo, o čem je tento příběh?

Co učí?

FYZICKÁ MINUTA

4. Reflexe

co je přátelství?

kdo je přátelství?

Na co jsou kamarádi?

5. Shrnutí lekce

Co jste se v lekci naučili?

Co bylo nejasné?

Obecní rozpočet školka vzdělávací instituce"Mateřská škola kombinovaného typu č. 8 "Aistenok", Michurinsk, Tambov region

SHRNUTÍ KONVERZACE

PODLE VÝVOJ ŘEČI

« PŘÁTELÉ A PŘÁTELSTVÍ»

Připravený

Vychovatel

Čerkasová E.O.

Rozvoj dialogické řeči a komunikační dovednosti u dětí staršího předškolního věku.

Vzdělávací:

Rozšiřovat a prohlubovat u dětí porozumění pro přátelský přístup k lidem kolem nich. Povzbuzujte k vyjádření sympatií a empatie k rodině a přátelům.

Vývojový:

- Rozvíjet komunikační dovednosti, přátelský vztahy mezi dětmi, schopnost vyjednávat a přijít na pomoc, pozitivní sociální chování.

Vzdělávací:

Pěstovat mravní základy osobnosti dítěte v procesu utváření představ o přátelství

Průběh lekce:

Minuta vstupu do dne

"Ahoj"

Všechny děti se shromáždily v kruhu (děti se drží za ruce a stojí v kruhu)

Jsem tvůj přítel a ty jsi můj přítel

Držme se pevně za ruce

A usmějme se na sebe.

Natáhněte ruce ke slunci (zvedněte ruce nahoru)

Vezměte paprsky (stiskněte a uvolněte ruce)

A přitiskni to k hrudi (přitiskni to k hrudi)

A dejte si to navzájem (natahují ruce dopředu)

"Ahoj, řekni mi to."

Hra "Tangle" přátelství»

Dnes navrhuji začít naši lekci hrou „Tangle přátelství" Míč si budete předávat a každý si může říct dobrá slova svému sousedovi, dejte kompliment.

Podívejte, spojilo nás vlákno a přátelství ta naše se stala ještě silnější. Naše hra se z nějakého důvodu jmenovala „Tangle“. přátelství" Přesně o přátelství a o přátelích budeme s tebou mluvit ve třídě.

Rozhovor o přátelích.

Kluci, kdo je přítel? To je ten, kdo může sdílet vaši radost a smutek, pomáhat Těžké časy.

Kluci, existuje pohádka o malém klíčku a starém stromečku. Slyšeli jste tuto pohádku? Ne? Požádejte své rodiče, aby vám tento příběh přečetli. Toto je příběh o zvláštním stromu, který nikdy nekvetl. Víš proč? Ale protože nikdy neměl přátelé. Miloval samotu a ticho. Ale pak jednoho dne rozkvetla. A to vše proto, že měl přítele.

Kluci, podívejte, máme v naší skupině také strom s listy, ale také nekvete.

Uhodnete proč? Protože nemá přátelé.

Chcete, aby kvetla? Pak se dnes staneme ty a já přátelé pro tento strom, ale k tomu budeme muset odhalit tajemství přátelství, a každá vyřešená tajenka dá stromu krásnou květinu.

A nejdřív se ty a já naučíme jednat společně, společně, protože když jsme spolu, dokážeme překonat jakékoli překážky.

Lekce tělesné výchovy „Každý potřebuje ruce, Přátelé

Jaký zázrak, zázraky

Jedna ruka a dvě ruce,

Tady je pravá dlaň, tady je levá dlaň.

A řeknu ti bez skrývání,

Každý potřebuje ruce Přátelé!

Silné ruce se do boje nehrnou,

Laskavé ruce pohladí psa,

Šikovné ruce vědí, jak vyřezávat,

Citlivé ruce vědí jak kamarádit se!

Podívejte, kluci, teď držíte svého přítele za ruku. Jsou to vaše ruce přátelé bude dnes vašimi asistenty a podporou ve třídě. Začněme?

První tajemství je „skryto“ v písni. Poslouchejme tuto píseň.

píseň" Přátelství začíná úsměvem».

kde to začíná? přátelství, Kluci?

S úsměvem. Že jo. Laskavý, otevřený úsměv vždy přitahuje srdce lidí. Tak snadno jsme vyřešili první tajenku. Usmějme se na sebe a na svůj strom. A tady je první květina. Dejme to našemu stromu.

Druhé tajemství.

Další pravidlo je na obrázcích „zašifrováno“. (obrázky příběhu jsou zobrazeny na prezentaci).

Chlapi, podívejte se pozorně na obrázky. Co se děje na obrázku. Myslíte si, že jsou vyobrazeni na těchto obrázcích? přátelé? (odpovědi)

Proč si to myslíš? Že jo, Přátelé si musí pomáhat.

Tady je další tajemství přátelství.

Vzájemná pomoc. Pro náš strom vykvetla další květina.

Třetí tajemství.

"Pyramida dobra"

Navrhuji postavit pyramidu dobra. Představte si, že naše dlaně jsou přáním všeho dobrého, postavme si pyramidu svých přání. Každý z vás řekne dobrá přání, natáhne ruku dopředu a položí ji na moji dlaň nebo na dlaň dítěte.

Přeji vám, abyste byli poslušní a laskaví.

Ať naše přání všichni vyslyší a splní se!

No, odhalili jsme další tajemství. přátelstvíŘíká se tomu laskavost. A na našem stromě vykvetla další květina.

Čtvrté tajemství.

Teď, když mluvíme o přátelství,

Povím vám příběh.

Sedněte si tiše na židle a připravte se znovu uvažovat!

V jedné školce jsme přátelé dvě dívky Káťa a Máša. Velmi jsme přátelé a vždy si říkali jen pravdu. Jednoho dne však Masha omylem rozbila panenku Katya.

"Kdo mi rozbil panenku?" Katya se rozplakala.

Nevím, řekla Máša. Tohle je pravděpodobně Maxim.

Proč jsi mi rozbil panenku? zeptala se Káťa Maxima.

Nezlomil jsem to. Máša to udělala, viděl jsem to.

To nemůže být! - vykřikla Káťa. Máša je moje nejlepší přítel, A Přátelé nikdy se navzájem nepodvádět. Káťa přistoupila k Mashovi a zeptala se: Proč jsi mě oklamal? Bál jsem se, že se mnou nebudeš kamarádit se. Už to nedělej! Přátelé musí být upřímný.

Myslíš, že Káťa a Máša zůstanou? přátelé?

Rozhodně. Protože musíte umět odpustit urážky. Další tajemství bylo odhaleno. Poctivost! Tady je další květina.

Podívejte se, děti, na náš strom. Rozkvetla a byla krásná.

Odraz.

Kluci, udělejte kruh a držte se za ruce. Připomeňme si tajemství přátelství: úsměv, pomoc, laskavost, upřímnost.

Vyřešili jste všechna tajemství přátelství protože jste si pomáhali jako opravdoví věrní Přátelé.

Ach lidi, tady je další květina pro náš strom.

Je velmi těžké žít ve světě

Bez přítelkyně nebo přítele

Bez tebe a tvého štěněte

Nesnesitelně osamělý.

Pojďte děti

Buďte mezi sebou přáteli

Koneckonců, mít přítele je dobrý způsob, jak žít ve světě.

Kluci, přeji vám mnoho skutečných, věrných přátelé. Pamatujte na děti - přátelství je cennější než cokoli jiného.

Poznámky k lekci

"Já a mí přátelé"

Cíle programu: aktivizovat mravní a analytickou práci dětské mysli (sebepoznání, sebevýchova vlastní osobnosti), naučit děti uvědomovat si svůj vlastní význam ve světě, mezi lidmi.

Pokračujte v tom, jak psát krátké příběhy popisující váš vzhled a odpovídat na otázky běžnými větami. Pomoc při osvojování přivlastňovacích zájmen, posílení schopnosti souhlasu přídavných jmen s podstatnými jmény a zlepšení dialogické řeči.

Rozvíjet schopnost porozumět emocionálnímu stavu druhého člověka.

Materiály pro lekci: zrcadla pro všechny děti, malá obrazovka, panenka, rám obrazu, jednoduché tužky, papír, balón s úkoly, míč.

Průběh lekce.

1. Učitel má velký balón, uvnitř jsou ploché květiny s různými úkoly, květiny jsou očíslované. Učitel představuje problém: jak můžete zjistit, co je uvnitř míče?

Dětské rady.

Balónek praskl, posbírali květiny a dali je do pořádku. Každá květina obsahuje úkoly.

1).Hra „Kdo byl kdo?“ (obálka s obrázky)

1. Ten muž byl chlapec.

2. Kuře - ... vejce.

3. Rajče - ... semínko.

4. Stůl - ... dřevo.

5. Šaty - ... bavlna.

6. Kůň -... jako hříbě.

7. Chléb - ... obilí.

8. Ryby - ... vejce.

(Děti hádají)

2).Květina s hádankami.

1. Vaňka - vstávání z vrcholu

Bude viděn jako tlustý chlap.

Cizinecká panenka Cindy

Uvidí v něm krásu,

No, můj přítel Pashka

Uvidí v něm nepořádek. (Zrcadlo)

Je to tak, je to tak! Uhodl jsi to. (Rozdává zrcátka)

Zkuste to kluci

Vyřeš moje hádanky.

Odpověď vám nikdo neřekne

A zrcadlo vám je řekne.

Může to být velmi odlišné:

Dobré, škodlivé,

Hrdý, důležitý,

Dlouhý, malý, hrbatý,

Tlustý, tenký, pihovatý. (Nos)

Na temeni hlavy zvířete,

A pro nás - blízko očí. (uši)

Dvě Yegorky žijí poblíž kopce,

Žijí spolu

Ale nedívají se na sebe. (oči)

Za červenými póly

Bílé slepice sedí. (Ústa, rty, zuby)

Nejsou zaseti, nejsou zasazeni,

Rostou samy od sebe. (Vlasy)

Joy má přítele v podobě půlkruhu.

Žije na její tváři. Najednou to někam půjde,

Najednou se to vrátí.

Smutek – melancholie se toho bojí. (Usměj se)

Pedagog: Které slovo bylo mezi vašimi odpověďmi zvláštní? Proč?

Děti: Toto slovo je „úsměv“, protože ostatní slova znamenají části lidské tváře.

3). Květ. Didaktická hra"Můj, můj, můj"

Pedagog: Vezměte zrcadla a podívejte se na své tváře.

Sugestivní otázky:

Jaké máš oči jako Dima? (šedý, velký, krásný)

jaké máš vlasy? (hustý, dlouhý, lesklý)

Jaký máš nos? (dlouhý, tenký, s tupým nosem, pihovatý)

Jaká máš ústa? (malý, úhledný)

Jaké máš uši? (malý, krásný)

Pedagog: kdo teď popíše jeho tvář naplno? (2-3 odpovědi)

Pedagog: Člověk má 2 oči, 2 uši, ale jeden nos a jedna ústa. Zajímalo by mě, proč? Nyní se o tom dozvíme sledováním malé scény „O nose a jazyku“ (E. Permyak)

Pedagog: Káťa měla 2 oči, 2 uši, 2 nohy, 2 ruce a jeden jazyk a jeden nos.

Káťa oslovuje babičku:

Řekni mi, babičko, proč mám jen dva, jeden jazyk a jeden nos?

A proto vám, milá vnučko, přeji, abyste více chodila, lépe pracovala, méně klábosila a nestrkala nos tam, kam by neměla.

Pedagog: k čemu tedy lidé potřebují ruce? Nohy? Hlava? Oči? Uši? Nos?

Nyní se uvolníme a zahrajeme si hru "Co se stalo?"

Zvedněte dlaně výše a položte je nad hlavu

Co se stalo? Střecha vyšla a pod střechou ty a já.

Zvedněte dlaně výše a poté je ohněte do oblouku.

Co se stalo? Husy vyšly: tady je jedna a tady druhá.

Zvedněte dlaně výše a zavřete je před sebou.

Co se stalo? Most je venku, most je pevný a rovný.

Zvedněte dlaně výše a překřížte je a zamávejte.

Co se stalo? Pták je venku: ptáci jsou velmi dobří!

4.Květina. Didaktická hra "Jeden - mnoho"

Pedagog: Výborně, ty! Nyní si zahrajeme hru „One-Many“ s míčem,

Musíte být ale velmi opatrní a odpovědět správně.

Pedagog: Jedna je ústa, ale mnoho?

Děti: ústa.

Otázka: Jeden nos, ale mnoho?

Q: Jedno oko, ale mnoho?...

Vs: jedno ucho, ale mnoho?...

Vs: jeden krk, ale mnoho?...

V-l: jedno rameno, ale mnoho?...

Vs: jeden bok, ale mnoho?...

Vs: jeden bok, ale mnoho?...

V-l: jeden podpatek, ale mnoho?...

Vs: jedno koleno, ale mnoho?...

Vs: Mám pro vás další odpověď na tuto hádanku.

Co to všechno znamená? Dcero, ona nepláče,

Když ho dáte do postele, bude spát

Den nebo dva, nebo dokonce pět. (panenka)

V-l: podívej se na moji panenku, jak je roztomilá a malá. Ráda si hraje na schovávanou. Oh, už je schovaná!

(Obrazovka, zezadu jsou obnaženy různé části těla panenky)

Didaktická hra "Velký-malý"

Vs: ty, Sašo, máš ruku a co ta panenka?

Sasha je pero.

Vs: ty, Tanyo, máš hlavu a co panenka?

Tanya je hlava.

Krk - krk, ucho - ucho, oči - oči, noha - nohy, nos - nos.

V – l: teď ukaž panence své veselé prsty.

Prstová gymnastika"Rodina".

V: dejme panence vtipné obrázky: zakroužkuj dlaně, dokresli

A panenka je vezme pro své malé kamarády.

(Děti obkreslují své dlaně)

5.Podívejte se na další květinu. Vedle ní je rám zrcadla. Pojďme

Ukážeme vám, jaké jsou některé děti, ale nejprve musíte vyřešit hádanku,

A pak ukaž odpověď:

Tomu klukovi se nedá věřit

Cokoli jazýček říká, není pravda, všechno je špatně. (lhář)

2. Je zvyklý vždy, všude myslet jen na sebe (sobecký).

3. Řekne vám všechno o chlapech: kdo se pere, kdo křičí.

Jen o sobě nebude mluvit, bude mlčet. (žalobníček)

Kdo je zvyklý všude šetřit? Kdo vždy říká: "To ti nedám!" (chamtivý)

5. Jsem hezký, jsem silný, jsem zručný, jsem lehkomyslný, jsem vynikající student, jsem všechno,

Jak se jmenuji? (arogantní)

IN –L: MÉ HÁDANKY JSOU UKONČENY A KDO JE UHÁDAL, JE DOBŘE.

PŘIJĎTE NA KVĚTNU č. 6. NYNÍ SI S VÁMI ZAHRNEME HRU

"ŽIVÁ DUHA." ZAVŘI OČI. PŘEDSTAVTE SI BARVU SMÍCHU.

DĚTI: ČERVENÁ.

V-L: BOLEST? DĚTI - ČERNÁ.

LASKAVOST? -RŮŽOVÝ.

SMUTEK? -ŠEDÁ.

KRÁSA? -MODRÝ.

LHÁT? -HNĚDÝ.

ŠTĚSTÍ? - KOUZELNÉ, duhové.

UČITEL: A TEĎ BUDEME MLUVIT SLOVA KOMPLIMENTŮ,

A ZAHRAJTE SI HRU "SVĚT BEZ TEBE"

DĚTI VYTVOŘÍ KRUH, UPROSTŘED JEDNO DÍTĚ, KTERÉ je vybráno říkankou pro počítání, ostatní děti mu dávají komplimenty.

Pedagog: svět by byl bez tebe nezajímavý, protože ty ( možné možnosti odpovědi)

Krásně zpíváš, umíš spoustu her, dobře tancuješ, chytře se oblékáš, umíš se spřátelit, máš nádherné oči.

V – l: Výborně, kluci! Který krásné komplimentyŘekl jsi….

Co by se stalo, kdyby najednou všichni lidé na Zemi zmizeli?

„Didaktická hra Co by se stalo?

Co by se stalo, kdyby k nám přiletěli různí čarodějové a začali kouzlit: udělali by ze všech lidí malé, jako hmyz?

Odpovědi dětí.

Co když udělali ze všech lidí velké mrakodrapy? (odpovědi dětí)

Otázka: Jakým čarodějem byste se chtěli stát, dobrým nebo zlým? co bys dělal potom?

7.-A tady je poslední květina.

O: hrdinové různých pohádek měli kouzelné přátele, pomocníky a ochránce.

Dítě má Carlsona, Ellie má Plechového dřevaře, strašáka a statečného lva, Dunno má své přátele a obyvatelé ovocné a zeleninové země mají Chippolina.

Otázka: Dlouho jsem snil o tom, že každý člověk bude mít nádhernou panenku, která mu pomůže v těžkých časech. Kdyby si dítě ublížilo, zašeptala mu: "Neboj se, všechno přejde." Pokud vás někdo urazí, panenka vás uklidní: "Nezlobte se, váš přítel to pochopí a omluví se."

Zkusme vymyslet takovou nádhernou panenku, takovou kouzelnou

Mužíček. Hra “Wonderful Things” nám v tom pomůže.

1.Pohyb 2.Materiál 3.Zvuky 4.Vůně.

A teď si každý nakreslí panenku pro sebe - asistent, dobrý kamarád, vymyslete pro ni jméno, přemýšlejte, jak vám může pomoci.


VÝVOJ ŘEČI A KULTURA ŘEČOVÉ KOMUNIKACE
TÉMA: „JÁ A MOJI PŘÁTELÉ“
MATERIÁL: obrázky - prase, kohoutek, kráva, koza, kočka, slon, který se myje, papoušek si čistí peří, pejsek se pere, panenka Aibolit, plátno, panenka babička z loutkového divadla. PRŮBĚH TŘÍDY:
-Vstávejte brzy ráno, usmívejte se na všechny na světě, cvičte, sprchujte se, osušte se, vždy jezte správně, oblékejte se úhledně, mateřská školka tak jdi!
(Ozve se zaklepání na dveře) - Podívejme se, kdo k nám přišel? Aibolit: Ahoj děti! Jsem moc ráda, že jsem se zúčastnila vaší třídy ve školce. A teď rychle (Aibolit zavolá děti k sobě.) Odpověz mi! -Jsi zdravý - (Ano, děti ukazují, jak jsou zdravé.) -Jsi čistý? (Ano, děti ukazují, jak jsou čisté.) - Jste přátelé s vodou (Ano) - Poznáváte mě? (odpovědi dětí) Děkuji, uhodli jste, ale nepřišel jsem sem sám. Můj přítel šel se mnou. Teď vám řeknu hádanku:
- Jsou-li naše ruce potřísněné voskem, Pokud se nám na nose usadily skvrny, Kdo je tedy náš první přítel, odstraní špínu z našich tváří a rukou? Bez čeho maminka nemůže vařit ani prát? Aby déšť padal z nebe, aby klasy chleba rostly, aby lodě pluly - Nemůžeme žít bez... (vody)
-Výborně děti, uhodli jste správně. Řekni mi, rád si myješ obličej? (ano) Řekněme všichni říkanku pro trochu vody:
- Voda, voda! Umyj mi obličej, aby mi svítily oči, aby mi zářily tváře, aby se má ústa smála, aby mě kousaly zuby. (v našem hlase zdůrazňujeme „ch“, „s“, „z“)
- Proč si člověk myje obličej? (Děti: - Aby byly čisté, krásné, upravené, voněly. Pokud mají děti potíže, pomáhá učitelka). - Že jo! A také aby neonemocněli. Škodlivé mikroby se hromadí na našem těle, nevidíme je. Proto je potřeba se mýt a starat se o sebe, i když nejste moc špinaví. Člověk si myje celé tělo, když se koupe ve vaně, pod sprchou, nebo si může umýt ruce, obličej a nohy zvlášť. Všichni rádi plavou: lidé, zvířata, hmyz a dokonce i hračky, které myjeme. - Brzy ráno za úsvitu se myši a koťata, kachňata, brouci a pavouci myjí.
- Všechna zvířata a hmyz se rádi koupou a myjí. Chlapi, kolik z vás je vidělo mýt se? Jak se kočka myje? (Děti: - Tlapkami a jazykem) - Správně, jak se pes myje? (Děti: - Také s tlapkami a jazykem). - Kdo ví, jak se koupe slon? (Děti: - Kufr). - Výborně! Slon si může udělat sprchu svým chobotem. Křeček se myje tlapkami. Papoušek si čistí peří zobákem.
-K čemu je ještě potřeba voda? (odpovědi dětí, správně, pít, vařit, mýt nádobí atd.)
Aibolit: - A teď vás zveme k nám, máme tam spoustu přátel
Hodina tělesné výchovy: -Píp-píp-autobus bzučí. Ťuk-ťuk-ťuk motor klepe. Jdeme, jdeme, jdeme, jdeme, mluví tak nahlas. Pneumatiky drhnou o silnici Šu-šu-šu šustí. Kola se rychle točí, Ta-ta-ta - klepou dopředu. Nyní jsme dorazili, budeme pokračovat pěšky. -Na rovné cestě, po rovné cestě. Naše nohy chodí, naše nohy chodí. Skok přes louži. Skok skrz díru. Šli jsme spolu a přišli na návštěvu. A tady je dům. Ťukáme, chlapi, ťuk, ťuk, ťuk, kdo tady bydlí? Kdo nám otevře dveře? (děti sedí na židlích, na domeček používáme plátno z loutkového divadla, na jednu ruku dávám panenku babičce)
Otevře se okno a tam je panenka - Babička - Hádanka.
- Ahoj, děti, dívky a chlapci. Rád vás teď všechny vidím, protože jsem na vás dlouho čekal.
Jsem babička - Hádanka, zvu tě ke mně na návštěvu, řeknu ti hádanky. Všechny děti rády řeší hádanky a vy? Pak hádejte moje hádanky.
1. Ocas s háčkem, nos s patou (prase).
2.Bílá peříčka, Červený hřeben, Kdo je to na kolíčku? Petya - (kohout)
-Co má kohoutek? kde sedí?
3.Hungry - moos, Full - žvýká. (Kráva) dává mléko malým dětem.
-Co dělá kráva? Co dává dětem?
4. Chodí a toulá se, kroutí hlavou. Grass se ptá: „me-me-me“ Dej mi nějakou lahodnou trávu! (Koza).
-Co dělá koza? Co rád jí?
5. Měkké tlapky, škrábe na tlapkách, chodí tiše, chytá myši. (Kočka).
-Jaké má kočka tlapky? Jak kočka chodí? Co může dělat?
-Ach, jaký skvělý chlape, uhodl jsi hádanky! O kom byly hádanky? (O kočce, krávě, prasátku atd.) Jak je můžete nazvat jedním slovem? (to je pravda, mazlíčci)
Tady je pro vás další hádanka: Kváká, kváká, volá děti, všechny shromažďuje pod svá křídla.
-Kdo je to? (Správně, kuře)
Vystavuji obraz slepice s kuřátky.
-Koho vidíš na obrázku? (Slepice a kuřata). -Jak se jmenuje matka kuřátek? -Jak se jmenují kuřecí mláďata? -Co dělají? (Chodí po dvoře. Slepičí matka učí kuřátka hledat potravu, tlapkami hrabat červy, hledat zrní, trhat trávu, pít vodu). -Co ještě dělá matka kuře? (Hlídá kuřata, aby jim nikdo neublížil.) -Jak můžete říkat kuře, protože se stará o svá mláďata? (Ohleduplný). -Jaké kuře je matka? (Láskavý, starostlivý, laskavý, sladký, láska)
Aibolit: Jak jste vy všichni chytří a dobří, děti! kolik toho víš? Řekněte mi, měli bychom se starat o zvířata a ptáky? (ano, je to tak, protože jsou to také naši přátelé) Vaše lekce se mi moc líbila a teď je čas, abych se já a trochu vody vrátili do Afriky. Ahoj!