Дунд бүлгийн танин мэдэхүйн хөгжлийн хичээлийн хураангуй “Манай хотод гэртээ. Ахмад бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан танин мэдэхүйн хөгжлийн хичээлийн хураангуй Ахмад бүлгийн гэрийн танин мэдэхүйн хичээл

Зорилго, зорилго.

  • Хүүхдүүдэд туршилтын үйл ажиллагааны сонирхлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.
  • Хүүхдэд үзлэг хийх аргыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх янз бүрийн материалболон объектууд (цаас, элс, ус, соронз).
  • Санал болгож буй материал, объекттой ажиллах явцад танин мэдэхүйн болон ярианы үйл ажиллагааг хадгалах.
  • Сэтгэцийн үйл ажиллагаа, ажиглах, дүн шинжилгээ хийх, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх.
  • Эрэн хайх, аврах үйл ажиллагаанд оролцох хүслийг хөгжүүлэх, туршилтын үйл ажиллагаанд хүлээн авсан нээлтийн баяр баясгаланг мэдрэх.
  • Туршилт, туршилт хийхдээ аюулгүй байдлын дүрмийг баримталж сур.
  • Туршилт хийхдээ нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

  • гэнэтийн мөч - маша хүүхэлдэй, баавгай.
  • Зул сарын гацуур мод - 3 ширхэг, мод.
  • цөөрөм дүрсэлсэн устай сав газар - 2 ширхэг.
  • хүүхэд бүрт төв рүүгээ эрчилсэн дэлбээтэй цаасан цэцэг.
  • хүүхэд бүрт хуванцар залгуурт хуурай элс.
  • нойтон элстэй тавиурууд - 2 ширхэг, хуурай элстэй - 1 ширхэг.
  • scapula.
  • хүүхэд бүрт зориулсан хуванцар стенил.
  • гараа арчих нойтон салфетка.
  • сагс - залгуур - 12 ширхэг.
  • ногоон даавуун бүрхүүл.
  • хүүхэд бүрт цаасан намрын навч.
  • хүүхэд бүрт модон хожуул.
  • том соронз - 1 ширхэг, хүүхэд бүрт жижиг соронз.
  • түлхүүрүүдийн багц.
  • хөгжмийн дагалдан -

А.Грибоедов "Вальс",

Л.Лядов "Хөгжмийн хөөрөг".

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, манайд хичнээн зочид ирсэн бэ?

Тэдэнд удахгүй мэндчилгээ дэвшүүлээрэй.

Хүүхдүүд:Сайн уу.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Тэдэнд эрүүл энх, аз жаргал, тэвчээрийг хүсэн ерөөе. Мөн тэд үргэлж сайхан сэтгэлтэй байх болтугай.

Таныг үлгэрт дуртай гэдгийг би мэднэ. Тиймээс өнөөдөр би та бүхнийг гайхалтай үлгэрийн ертөнцөд урьж байна. Хаана ид шид байдаг, хаана бүх зүйл сонирхолтой байдаг.

Залуус аа, надад хэлээч, та үлгэрт юу хийх дуртай вэ - сонсох эсвэл тоглох уу?

Хүүхдүүд:Сонсож тогло.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өнөөдөр би та бүхэндээ сонсож, тоглож болох үлгэр бэлдлээ.

Чи бэлэн?

Хүүхдүүд:Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэнд хэнтэй хамт явахыг та миний оньсого тааварлавал мэдэх болно.

хөгжилтэй охин

Шкода, Мишка авдаг

Зөвхөн тэр түүнийг бүгдийг уучилдаг,

Залхсандаа архирах шахам.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та энэ түүхийн баатрыг таньж байна уу?

Хүүхдүүд:Энэ бол "Маша ба баавгай" хүүхэлдэйн киноны Маша юм.

(Машагийн хүүхэлдэйг үзүүлж байна.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Нэгэн удаа Маша охин байжээ. Тэр маш сониуч байсан, тэр бүх зүйлийг мэдэхийг хүсдэг байв. Түүнийг хол явахыг зөвшөөрөөгүй ч ойд юу сонирхолтой байгааг харахыг үнэхээр хүсчээ. (Машатай хамт хүүхдүүд ой руу явдаг.)

Хөгжмийн дагалдан - Л.Лядов "Хөгжмийн хөөрөг".

Маша асуулгүй ой руу оров, тэр яагаад тийшээ явахыг зөвшөөрөөгүйг мэдэхийг үнэхээр хүсч байв. Бүх зүйл сонирхолтой байсан, Маша цэцэг түүж, хөгжилтэй дуу дуулж, тоглож байгаад гэнэт нууранд ирж, сонирхолтой нууцлаг цэцэг хөвж буй жижиг цөөрмийг харав.

Хүүхдүүд зогсож буй ширээн дээрээ ирдэг - хөвөгч усны сараана бүхий 1 сав, устай 2 сав, ширээн дээр байгаа усны сараана.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, эдгээр цэцэг юу вэ?

Цөөрөм дээрх том цэцэг

шар цөмтэй

Усан дээр ургадаг, ургадаг

Цагаан .... (усны сараана).

Тийм шүү залуусаа. Энэ бол лонх юм.

Усны сараана өөр хаана ургадаг вэ?

Хүүхдүүд:Намаг, нуур, цөөрөм, гол мөрөнд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Хараач, бид бас ширээн дээр усны сараана цэцэгтэй, зөвхөн юугаар хийгдсэн байдаг.

Хүүхдүүд: -Цааснаас.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, эдгээр усны сараана нь цөөрөмд байгаа сараанаас юугаараа ялгаатай болохыг надад хэлээч.

Хүүхдүүд:- Цөөрөм дэх усны сараана цэцэг нээлттэй, унтаж байна. Тэдний дэлбээнүүд хаалттай байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Тийм шүү залуусаа. Манай усны сараана цэцэг сэрж, дэлбээгээ нээхийн тулд юу хийх хэрэгтэй гэж та юу гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:- Тэднийг усанд буулгах хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Нэг усны сараана авч, бүгдээрээ "Хөөе, цэцэгс, сэрээрэй, дэлбээ нээ" гэсэн шидэт үгсийг хэлээд усанд буулга. Одоо бид усны сараана цэцэгт юу тохиолдохыг анхааралтай ажиглаж байна.

Хүүхдүүд:- Тэд сэрж, нээгдэнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Залуус аа, усны сараана цэцэг хэрхэн дэлбээгээ нээж эхэлдэг вэ?

Хүүхдүүд: -Учир нь дэлбээ норж, улам хүндэрдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Манай усны сараана юунаас бүтдэг вэ?

Хүүхдүүд:- цааснаас.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Энэ нь усыг шингээж, дэлбээ аажмаар нээгддэг.

Цөөрөмд ийм л сайхан байдаг. Маша биширээд цааш явав. Түүнийг явж байтал гэнэт хүчтэй салхи салхилж, тэнгэрт үүл гарч, бороо орж эхлэв. Маша чийглэхгүйн тулд модны доор нуугдав.

Залуус аа, бороо орж байхад жаахан амарцгаая. Урагшаа явж, илүү чөлөөтэй зогсоно уу.

Физминутка "Дусал"

Нэг, хоёрыг хая Баруун, зүүн хөлөө дэвсэх.)

Эхэндээ маш удаан. (Хөлийн хуруун дээр үсрэх, бүс дээр гараа.)

Тэгээд дараа нь, дараа нь, дараа нь

Бүгд гүй, гүй, гүй. (Газар дээрээ гүйж байна.)

Бид шүхрээ нээв (Гараа хажуу тийш нь сунга.)

Борооноос хамгаалагдсан. (Гараа толгой дээрээ хагас тойрог хэлбэрээр хаа.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:-Бороо дууслаа. Нар гарч ирэв. Маша модны доор хуурай, сайн байсан тул тоглохыг хүссэн. Тэрээр хөл доороо элс байхыг хараад халаасандаа байнга авч явдаг stencils-ийн тусламжтайгаар түүн дээр зурахыг хүсчээ. Маша stencil аваад зурж эхлэв.

Стенил аваад Машатай хамт зурцгаая. Та ямар хөгжилтэй зураг авахыг хараарай. Та Соня юу авсан бэ?

Танд Арина байгаа юу? гэх мэт.

Гэтэл гэнэт хүчтэй салхи үлээв.

Хүүхдүүд залгуураа аваад хөдөлгөдөг.

Хүүхдүүд: -Зургууд алга болсон.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Маша маш их гайхаж, stencil дахин авч, дахин зурж, зураг дахин гарч ирэв.

Та нарт зурсан зураг байна уу?

Хүүхдүүд:- Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэгээд дахин салхи үлээв. Тэгээд зургууд дахин алга болсон. Маша юу болж байгааг ойлгохгүй байв. Хүүхдүүд яагаад ийм байдаг вэ?

Хүүхдүүд:Учир нь энэ нь хуурай элс юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Хуурай юу?

Хүүхдүүд:- Хэлбэрээ барихгүй, сул байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Алгаараа элс хийж үзээрэй. Тэр юу вэ? (Сул. Би хусуураар элсний урсах чадварыг харуулдаг.)

Гэхдээ Маша зургийг салхинд хийсгэхгүйн тулд зурахыг үнэхээр хүсч байна.

Хүүхдүүд:- Нойтон элсэн дээр зурах хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Үүнийг хаанаас авах вэ, учир нь Маша модны доор хатсан байсан.

Хүүхдүүд:- Модны доороос гарч, нойтон элс ол.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Stencils аваад нойтон элсэн дээр Машатай хамт зур. (Та stencils сольж болно.) Залуус аа, та ямар гоё зураг авсныг хараарай. Салхи үлээв - үлээв, үлээв, үлээв ... юу болж байна.

Хүүхдүүд:- Зурсан зураг алга болдоггүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:-Яагаад алга болдоггүй юм бэ, тайлбарлаач?

Хүүхдүүд:- Учир нь элс нь нойтон, хэлбэрээ барьдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм шүү залуусаа. Амны алчуур аваад гараа хатаа.

Залуус аа, би та нарт Машатай хамт элсний ширхэг болж хувирахыг санал болгож байна.

"Элсний үр тариа" хөдөлгөөнт тоглоом

Нүдээ ань. Өөрийгөө эргүүлж, элсний ширхэг болж хувир. Бүгд доош тонгойв. Өө, бид ямар их элстэй вэ. За, салхи үлээж, элсний ширхэгийг өргөж, янз бүрийн чиглэлд нисэв. ( Вальсын аялгуу сонсогддог - А.Грибоедов "Вальс". Хүүхдүүд элсний ширхэгийн нислэгийг дуурайдаг.)

Салхи намдаж, элсний ширхэгүүд газарт унав.

(Хүүхдүүд доош сууна.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Тэгээд гэнэт Маша Мишкаг клирингийн зам дагуу алхаж байхыг харав. Тэр маш их баяртай байсан. Тэр гартаа чулуу барьж байсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, энэ ер бусын, сонирхолтой чулуу юу вэ? (Хүүхдүүд шалга, мэдэр.)

Хүүхдүүд:- Энэ бол соронз.

Тэгээд юунд зориулагдсан юм бэ?

Хүүхдүүд:- Объектуудыг татах.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Соронзонд ямар биет татагдаж байгааг шалгацгаая.

- Залуус аа, өөртөө нэг соронз аваад алган дээрээ соронзуулж үзээрэй. (Хүүхдүүд алган дээрээ соронз тавиад, соронз нь алган дээрээ татагдахгүй гэж дүгнэдэг.)

Одоо нэг цаас аваад далдуу модтой ижил зүйлийг хий. ( Хүүхдүүд туршилт хийж, цаасан дээр дүгнэлт хийдэг

соронз нь соронзлогдоогүй.)

Одоо модон гадаргууг шалгацгаая. (Хожуул.)

Юу болоод байна?

Хүүхдүүд:- Тэд соронзон биш.

Мөн цэвэрлэгээнд байгаа бусад зүйлсийг цуглуулахыг хичээ.

Хүүхдүүд: -Тэд соронзон юм.

Мөн тэд юугаар хийгдсэн бэ?

Хүүхдүүд: -Металлаас.

Залуус аа, бид тантай соронзны шинж чанарыг шалгасны дараа ямар дүгнэлт хийж болох вэ?

Хүүхдүүд: -Соронзон нь ямар ч металл, төмрийн гадаргуу дээр татагддаг.

Тийм ч учраас Мишка Машагийн асуулгүй авч, ойд алдсан бүх түлхүүрийг цуглуулахын тулд соронз барьжээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, үлгэр, Машатай хийсэн аялал танд таалагдсан уу?

Өнөөдөр бид олон туршилт хийсэн, Маша үүнийг Мишкад хэлж, үзүүлэх нь гарцаагүй. Энэ бүхний талаар та ямар сонирхолтой зүйлийг олж мэдсэн бэ?

Цаасан усны сараана усанд нээгддэг, учир нь цаас нойтон, хүнд болж, дэлбээнүүд нээгддэг.

Хуурай элс нь сул, хэлбэрээ барьдаггүй, харин нойтон элс нь хэвээр үлддэг.

Соронз нь зөвхөн төмөр болон төмөр объектыг татдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Маша, Миша хоёртой баяртай гэж хэлье, тэдэнд амжилт хүсье, Маша насанд хүрэгчдийн зөвшөөрөлгүйгээр ойд зугаалахгүй байхыг хүсье.

Бид гайхалтай алхсан

Маш их шинэ зүйл сурсан

Гэхдээ бид баяртай гэж хэлдэг

Маша, Миша хоёрын цаг болжээ

Тэдэнд хэлье

Баяртай найзуудаа!

Хийсвэр нээлттэй хичээлдээр Танин мэдэхүйн хөгжил"Өөртөө хийх ер бусын аялал" ахлах бүлэг

« Өөртөө хийх ер бусын аялал »

Марина Шмер боловсруулсан

Сургуулийн өмнөх боловсролын багш

MBOU "Озеркинская дунд сургууль"

RME, Горномарийский дүүрэг.

Хөтөлбөрийн агуулга:

Түвшин ахих танин мэдэхүйнхүүхдийн үйл ажиллагаа, оюун ухаан,

эрхтнүүдийн үйл ажиллагааны талаархи хүүхдийн одоо байгаа мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэх, зарим эрхтэн юунд хэрэгтэйг туршилтын тусламжтайгаар тодруулах, туршилтаар мэдлэг олж авах чадварыг сургах, олж авсан өгөгдлийг тайлбарлах чадварыг бүрдүүлэх.

Хөгжүүлэх ярианы яриа , чанарын шинж тэмдэг ашиглан нөхөх үгсийн сан"сонсголын эрхтэн, харааны эрхтэн" гэсэн хэллэгүүд, хүрч, хүрээгээ тэлэх.

Эрүүл ахуйн ур чадвар, мэдрэхүйг хүндэтгэх чадварыг нэгтгэх.

Сониуч зан төлөвийг төлөвшүүлэх логик сэтгэлгээоюун ухаан, анхааралтай сонсох чадвар. сонирхлыг төлөвшүүлэх өөртөө болон эргэн тойрныхоо хүмүүстэргэн тойрныхоо хүмүүст халамжтай, хүндэтгэлтэй хандах хандлага.

Арга, техник.

Яриа, дотоод сэтгэлгээ, туршилт, тоглоом, логик үндэслэл, triz - "сайн, муу".

зориулалтын тоног төхөөрөмж ажил мэргэжил: Зурагт хуудас "Хүний биеийн хэсгүүд"; дуурайлган хүснэгтүүд (харах, сонсох эрхтэн, үнэрлэх эрхтэн, амтлах эрхтэн, хүрэлцэх эрхтэн);Аудио бичлэг "Ойн чимээ"; үнэрийг тодорхойлох бүтээгдэхүүн бүхий лонхтой (сармис, жүрж, шоколад, цэцэг; бүтээгдэхүүний амтыг тодорхойлох шорлог дээр хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ; шүргэх үүргэвчний агууламж - хөвөн, чулуу, боргоцой, бүрхүүл, дөрвөлжин, тойрог, гурвалжин (мод болон хуванцараар хийсэн), бөмбөг, шоо, чихэр, паралон

тааруулах ажил мэргэжил.

Өглөөний мэнднар, шувууд

Өглөөний мэнд инээмсэглэсэн царайнууд.

Сайн байцгаана уу эрхэм найзууд аа, хайртай юу? аялал?

Би чамайг урьж байна ер бусын аялалбидний мэдрэмжийн нутаг руу

Тэгээд бид Хүний эрүүл мэндийн хүрээлэнд очих болно.

Таны бодлоор бид тийшээ юу хүрэх вэ, ямар тээврийн хэрэгслийг сонгох вэ гэдэг дээр зам тийм ч ойрхон биш юм. (хүүхдийн хариулт).

За залуусаа, та тээврийн хэрэгслээр шийдсэн, гэхдээ нэг чухал зүйл байна нөхцөл:Бид бүгд нэгэн зэрэг институт руу очих ёстой.

Нүдээ аниад сэтгэл санаагаа хөдөлгө

Хичээлийн явц.

1. Лаборатори "Миний бие"

Энэ хүрээлэнгийн лаборатори нь тийм ч энгийн зүйл биш юм. Одоо бид лабораторид байна "Миний бие"

Би танд ижил тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

(хүүхдүүд текстийг давтаж, юу ярьж байгаагаа харуулна)

булбулын толгой (толгой цохих)

Нүдний зөвлөгөө (эргэн тойрноо харах)

Сормуус-эгч нар (нүдээ анивчих)

Хамар - тонгорог (нүдээ аниад хуруугаа хамрын үзүүр дээр нь тавь)

Хацар - бөөгнөрөл (хуруугаараа хацраа үрчийлгэж, алгаараа зөөлөн үрнэ)

Хөвөн хоолой (уруул татах)

Царс шүд (шүд шуугих)

Чих - чагнах (чихээ хуруугаараа зөөлөн үрэх)

өлгүүр - царцаа (мөрөө дээш доош татах)

Бариулыг шүүрэх (ойролцоогоор барина)

Хурууны хөвгүүд (хуруугаа шахаж, тайлах)

Нуруу - таяг (буцаан татах)

Пузик-тарвас (гэдсээ илбэх)

Өвдөгний гуалин (хөлөө өвдөг дээрээ ээлжлэн нугалах)

Хөл - гутал (хөл гишгэх)

Бид чамтай тоглосон, одоо та манай хүрээлэнгийн эхний даалгавраа биелүүлэх ёстой.

Та хүний ​​биеийн бүх хэсгийг зөв нэрлэж, харуулах хэрэгтэй, үүнийг зохицуулж чадна гэдэгт би эргэлзэхгүй байна.(Ээлжлэн гарч ир. Бид биеийн хэсгүүдийг доороос дээш нэрлэж эхэлдэг)

2. Төлбөр тооцоо "Сэрэмжтэй"

Ямар сайн нөхдүүд вэ, одоо би та нарыг тосгонд байрладаг лабораторид урьж байна "Сэрэмжтэй", мөн тэд энэ лабораторид юу судалж байгааг та оньсого таахад олж мэдэх болно

Шөнө хоёр цонхтой

Өөрсдийгөө хаа

Мөн нар мандахтай хамт

өөрсдөө нээлттэй. (Нүднүүд)

Тийм ээ, энэ лабораторид тэд алсын харааг судалдаг. Нүд бол хүний ​​хамгийн үнэ цэнэтэй мэдрэхүйн нэг юм. Хүмүүст нүд яагаад хэрэгтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт.)мнемоник хүснэгт (харааны эрхтэн)

Тийм ээ, залуус аа, нүдний ачаар бид эргэн тойрныхоо ертөнцийн талаархи бараг бүх мэдээллийг олж авдаг. Гэхдээ бидний нүдийг сайн харахын тулд тэдгээрийг хамгаалах ёстой. Одоо би нүдээ хэрхэн хамгаалж байгааг шалгах болно. Болгоомжтой байгаарай! Эхлэх!

1. Бохир гараар нүдээ үрж болно.

2. Илүү сайн харахын тулд зурагт сайн үзэх хэрэгтэй.

3. Идэмхий болон аюултай шингэнтэй харьцахаас нүдийг хамгаалах шаардлагатай.

4. Хэрвээ гэнэт нүд загатнавал харандаагаар маажиж болно.

5. Нүдийг сургах шаардлагагүй, нүдний булчингууд аль хэдийн хүчтэй болсон.

6. Та цэвэр агаарт алхах хэрэгтэй.

Залуус аа, та анхааралтай байсан бөгөөд хараагаа хэрхэн арчлахаа мэддэг байсан.

Хүүхдүүд ээ, нүд чинь ядарсан байх, нүдний гимнастик хийцгээе. Мөн Слава гимнастик хийх болно

Нүдэнд зориулсан гимнастик "Хэрээм"

Тоншуул хэрэм хүлээж байв

(Нүдээ баруун тийш - зүүн тийш огцом хөдөлгө)

Зочинд сайхан хооллуулсан:

Алив, тоншуул, хар даа -

(Нүдээ дээш доош хөдөлгө)

Энд самар байна: нэг хоёр гурав! -

Тоншуул хэрэмтэй үдийн хоол идэв

(Нүдээ анивчих)

Тэгээд шарагч тоглохоор явлаа.

(Нүдээ аниад зовхио долоовор хуруугаараа илнэ)

3. Сонсголын гялбаа(чимээгүй хөгжим асаалттай)

Хонгорууд минь, одоо бид явлаа ер бусын цэвэрлэгээ. Хүүхдүүд юу сонсож байна (хүүхдийн хариулт). Та бүгдийн чих сайтай байгааг би харж байна, сайн байна. Та олон янзын дууг сонсож, тэдгээрийг зөв тодорхойлсон. Тэгэхээр энд байгаа залуус лаборатори нь тэдний судалж байгаа лаборатори юм байна, та үүнийг тааварлав (сонсголын эрхтнүүд). Залуус аа, сонсголын эрхтнүүд - Чих (мнемоник хүснэгт)

Сайн байна, та сонсголын талаар маш их зүйлийг мэддэг.

4. Үнэрийн хөндий

Манай аялалҮргэлжлүүлэн би чамайг үнэрийн хөндийд урьж байна, та тэд энд юу сурч байгааг тааж мэдэх болно. оньсого:

Энд уул байна, уул нь хоёр гүн нүхтэй,

Эдгээр нүхэнд агаар тэнүүчилж,

Энэ нь орж ирдэг, энэ нь гардаг. (хамар)

Эрэгтэй хүний ​​хамар юунд зориулагдсан вэ? (Хүүхдийн хариулт.)Ширээний түүхүүд.

Сайн байна, хамар нь ямар мэдрэхүйн эрхтэнд хамаардаг (үнэр). Тийм шүү залуусаа. Энэ лабораторид та хүнд хэцүү даалгаврыг биелүүлэх ёстой тул хамраа сайн амьсгалахын тулд амьсгалын дасгал хийхийг зөвлөж байна.

Амьсгалын дасгалууд

Нэг хоёр гурав дөрөв тав!

Бид бас амарч болно

Гараа нурууныхаа ард тавь

Толгойгоо өндөрт өргөцгөөе

Мөн амархан - амьсгалахад хялбар.

За, бүгд шалгалтанд бэлэн байна.(Тийм)

Дараа нь бид эхэлнэ.

"Үнэр"

Хүүхдийг нүдээ аниад лонхонд юу байгааг үнэрээр нь тодорхойлохыг урьж байна. (Шоколад, жүрж, сонгино, Лимон :)

(Бид хосоороо ажиллах болно)

Сайн байна, бүгд ажлаа хийлээ.

Мөн бид тантай хамт үргэлжлүүлнэ аялалбидний мэдрэхүйн нутаг руу.

5. Лаборатори"Амттын тэнгис"

Бүтээгдэхүүнийг харахгүйгээр өөр яаж хэлэх вэ? (Амтлах.)

Бүтээгдэхүүний амтыг тодорхойлоход бидэнд тусалдаг зүйл бол хэл юм. Тийм шүү дээ, чи бид хоёр ямар эрхтэнг судалдаг лабораторид орчихсон юм бэ, хэлээч би- эрхтэнамт. Зөв. Энэ мэдрэхүйн эрхтний талаар та юу хэлж чадах вэ? Mnemotable.

Чихэрлэг (гашуун, исгэлэн, давслаг) гэж юу болохыг надад хэлээч. (Хүүхдийн хариулт.)

Залуус аа, бидний үеэр аялалТа өлсөж байгаа байх. Би чамайг тоглохыг урьж байна "Амттай тоглоом руу."

"Амтыг нь тодорхойлох"

Хүүхдүүд янз бүрийн хоол амталдаг шорлог: алим, банана, лууван гэх мэтийг амтлах мэдрэмжийн талаар ярина.

За залуусаа, сэтгэл сэргэсэн үү? Үргэлжлүүлье аялал?

6. "Хүрэлтийн ид шид"

Бид сүүлчийн лабораторид орлоо. Энд би чамайг авч явлаа мэдрэхүйтэй танилцаххүрэх үүрэгтэй. Эдгээр залуус бол Skin. Mnemotable.

Залуус аа, жаахан амарч, хуруугаа сургацгаая.

(тавилга ... .. бид хуруугаа шахах болно)

Бид хуруугаа сургасан, одоо та хуруугаараа Piggy-ийн үүргэвчинд юу байгааг олж мэдэх боломжтой эсэхийг шалгацгаая (6 хүнтэй хүүхдүүд гараа хайрцагт хийж, нэг зүйлийг авч, дуудаж, дараа нь үзүүлээрэй.

Тоглоом тоглож байна: "Олсноо нэрлэ".

Сайн байна, та Пигги үүргэвчиндээ юу өмсөж байгааг олж мэдэхэд тусалсан.

Залуус аа, манай аялалЭрүүл мэндийн хүрээлэнгийн хичээл дуусч, танд таалагдсан эсэхийг мэдмээр байна аялал? Танд яг юу таалагдсан бэ? (хүүхдийн хариулт)

Хүрэлцэн ирж мэдлэгээ харуулсан та бүхэндээ баярлалаа, хүн нүд, хэл, чих, хамар, арьс гэсэн 5 мэдрэхүйтэй гэдгийг мэддэг болсон.

(Мэдрэхүйн эрхтнүүдийг диаграммд харуулав)

Тэгээд одоо бид инээмсэглэж байна

Гараа чанга атгацгаая

Тэгээд бие биедээ баяртай

Бид хүслийг өгөх болно:

Бие биедээ дамжуулж байна зөөлөн тоглоомхүслээр (эрүүл мэнд гэх мэт)

Одоо бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ.

гэнэтийн мөч: Эрдэмтдээс илгээсэн.

(Үүнд жимс байдаг) оньсоготой

Бид танд зориулж захаас худалдаж авсан

Одоо хайрцагт юу байна

Хүмүүст хэрэгтэй бүтээгдэхүүн

улбар шар витамин

Эдгээр жимс …………..(мандарин)

Хөтөлбөрийн агуулга:Интеграци боловсролын бүсүүд: "Танин мэдэхүй", "Нийгэмшил", "Харилцаа", "Эрүүл мэнд", "Уран сайхны бүтээлч байдал", " Биеийн тамир”, “Эрүүл мэнд”, “Аюулгүй байдал”, “Уншлага уран зохиол».

Хичээлийн зорилго:аюулгүй байдал, гэртээ болон гудамжинд биеэ авч явах дүрэм, онцгой байдлын үед биеэ зөв авч явах чадварын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх; үлгэрийн баатруудтай харьцаж сурах; тэдэнд туслах хүслийг өдөөх; сэтгэлгээ, уран сэтгэмж, уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

боловсролын даалгавар:

- өдөр тутмын амьдралд тохиолдож болох аюултай нөхцөл байдлын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;

- хувийн аюулгүй байдлын үндсийг заах;

- хүүхдүүдэд асуултанд бүрэн өгүүлбэрээр хариулахыг заах;

– хүүхдүүдэд 01, 02, 03 дугаарыг ашиглахыг заах.

- идэж болох ба иддэггүй мөөг, жимсгэний тухай хүүхдийн мэдлэгийг тодруулах.

Хөгжлийн даалгавар:

- зам, уулзвар дээр аюулгүй ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;

- яриа, ой санамж, сэтгэлгээ, анхаарлыг хөгжүүлэх;

- бие биенээ сонсох чадварыг хөгжүүлэх;

гудамжинд болон гэртээ янз бүрийн нөхцөл байдалд "боломжтой - боломжгүй" гэсэн ойлголтыг бий болгох;

Боловсролын даалгавар:

- гудамж, ойд зан үйлийн соёл, дүрмийг дагаж мөрдөх ухамсартай хандлагыг төлөвшүүлэх. замын хөдөлгөөн;

- хүмүүжүүлэх болгоомжтой хандлагабайгальд.

- Өөртөө болон бусдын төлөө хариуцлага хүлээх.

Толь бичгийг идэвхжүүлэх:идэж болох, идэж болохгүй, мөөг, жимсгэний нэрс, замын тэмдгийн нэр.

Урьдчилсан ажил:

- аюулгүй байдлын цомгуудыг шалгах.

- Гэрийн аюулгүй байдлын тухай яриа, in цэцэрлэг, гудамжинд.

дидактик тоглоомууд: "Аюулгүй байдлын ABC", "Аюултай, аюултай биш", "Хэн байшинг хурдан унтраах вэ."

- орос хэл унших ардын үлгэр"Гурван баавгай", "Муур, азарган тахиа, үнэг", "Gingerbread Man". "Гурван бяцхан гахай" гэх мэт.

GCD явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, зочдод мэндчилгээ дэвшүүлээрэй.

"Сайн уу" дасгал

Хүүхдүүд.Сайхан өглөөний мэнд
Сайн байна уу цэцэрлэг,
Сайн байна уу сайн найз,
Сайн байцгаана уу.
Бид зочдод маш их баяртай байна,
Бид танд дулааныг өгдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, та аюулгүй байдлын оронд зочлохыг хүсч байна уу?
Хүүхдүүдийн хариулт:Тиймээ!!
AT:Чи бэлэн?
О:Тийм ээ!
AT:Та юу гэж бодож байна, юун дээр аялалд явж болох вэ?
О:Галт тэрэг, онгоц, машин, завиар.
AT:Та нар ямар сайн хүмүүс вэ гэдгийг бүгд мэднэ. Мөн өнөөдөр би таныг пуужингаар явах аюулгүй улс руу аялахыг урьж байна. Чи бэлэн?
О:Тийм ээ!
AT:Гайхалтай! Бид сандал дээр суугаад нүдээ анилаа.

Бидний аялал эхэлж байна. (Пуужин хөөрөх дууны бичлэг гарч, тоглоом эхэлнэ ...)

AT:Залуус аа, нүдээ нээцгээе, бид тантай хамт нэртэй анхны гариг ​​дээр ирж байна "Гэрлэн дохио".

Хараач, энэ гариг ​​дээр биднийг замын цагдаагийн байцаагч Свистулкина угтаж байна.

(Байцаагч Свистулкин орж ирэв.)

Свистулкин:Сайн уу залуусаа. Чи миний гариг ​​дээр ирсэн чинь сайн хэрэг. Замын ойролцоо биеэ авч явах эсэхээ мэдэхийг үнэхээр хүсч байна, учир нь энд сансарт ч гэсэн та замын хөдөлгөөний дүрмийг дагаж мөрдөх хэрэгтэй. Би танд сонирхолтой даалгавруудыг бэлдсэн тул тэдгээрийг дуусгахыг хичээгээрэй.

Свистулкин:Эхлээд тантай энэ тоглоомыг тоглоцгооё: "Зам дээр болгоомжтой байгаарай".
Тэгээд одоо би бүгдийг шалгах болно
Тэгээд би чамд зориулж тоглоом хийх болно.
Би одоо чамаас асуулт асуух болно -
Тэдэнд хариулах нь амаргүй.
Намайг дулаацуулъя
Та оньсого таамаглаж байна.
Та нар тууштай байх хэрэгтэй
замын хөдөлгөөний дүрмийг мэддэг
Бүх зүйлд хариулах нь надад сайхан байна,
Эсвэл нуугдаж, чимээгүй бай.

- Хэрэв та замын хөдөлгөөний дүрмийн дагуу явбал "Энэ бол би, энэ бол би, энэ бүгд миний найзууд!" гэж санал нэгтэй хариулж, хэрэв дүрэм журамд нийцэхгүй байгаа бол чимээгүй бай. Энэ нь санамсаргүй байдлаар бидний тоглоомд орсон гэсэн үг юм.
-Та хоёрын хэн нь гэртээ харих вэ?
Замаа засмал зам дээр байлгах уу? (Хүүхдүүд чимээгүй байна).
Та нарын хэн нь урагшилж байна вэ?
Шилжилт хаана байна?
- Хэн ийм хурдан урагш гүйдэг вэ?
Гэрлэн дохио юу харагдахгүй байна вэ? (Хүүхдүүд чимээгүй байна).
- Ногоон гэрэл гэдгийг хэн мэдэх вэ?
Утга: зам нээлттэй байна уу? (Энэ бол би, энэ бол би, энэ бол миний бүх найзууд!)
- Мөн шар гэрэл үргэлж бидний төлөө байдаг -
Та анхаарлын талаар ярьж байна уу? (Энэ бол би, энэ бол би, энэ бол миний бүх найзууд!)
- Хэн, тэр шударга байцгаая,
Энэ нь трамвайн дээр өлгөгддөггүй гэж үү? (Энэ бол би, энэ бол би, энэ бол миний бүх найзууд!)
-Улаан гэрэл гэдгийг хэн мэдэх вэ
Хөдөлгөөн байхгүй гэсэн үг үү? (Энэ бол би, энэ бол би, энэ бол миний бүх найзууд!)
- Та нарын хэн нь давчуу тэргэнцэрт байна вэ?
Та хөгшин эмэгтэйд суудлаа өгсөн үү? (Энэ бол би, энэ бол би, энэ бол миний бүх найзууд!)
- Хэн яарч байна, гүйдэг,
"Зам хаалттай!" Тэмдгийн өмнө? (Хүүхдүүд чимээгүй байна).

Свистулкин:Та зам дээр ч бас анхааралтай байгаа гэдэгт итгэлтэй байна. Сайн хийлээ!

Свистулкин:Залуус аа, одоо даалгаврыг сонсоорой - зургийг сайтар бодож үзээрэй. Та замын хөдөлгөөний дүрэм зөрчсөн тохиолдлыг олж, улаан дүрсээр тэмдэглэж, яагаад ингэж бодож байгаагаа тайлбарлах хэрэгтэй.

Даалгавар "Хүүхдүүд юу зөрчсөнийг таагаарай?"(Зураг дээр ажиллах).

Свистулкин:Сайн хийлээ! Хүүхдүүдийн аль нь зам дээр биеэ зөв авч явдаг вэ? Чи яагаад тэгж бодов? Тэдгээрийг ногоон дүрсээр тэмдэглээрэй.

(Хүүхдүүд замын хөдөлгөөний дүрэм зөрчсөн тохиолдлыг улаан дугуйгаар тэмдэглэнэ. Тэгээд яагаад ингэж бодож байгаагаа тайлбарла. Мөн хүүхдүүдийн биеэ зөв авч явсан тохиолдлуудын талаар ярина уу).

Свистулкин:Сайн байна залуусаа. Энэ даалгавраа гүйцэтгэсэн. Одоо хоёр дахь даалгавар. Үүнийг "Цуглуулж, ямар тэмдгийг олж мэд" гэж нэрлэдэг.

"Аль тэмдгийг цуглуулж, олж мэдэх" даалгавар

(Хүүхдүүд замын тэмдэг зурсан зурагтай оньсого цуглуулдаг. Дараа нь хүүхэд бүр ямар тэмдэг авсан, ямар утгатай болохыг тайлбарладаг.)

Свистулкина: Сайн байна, залуус аа, та даалгавраа амжилттай давлаа. Би танд "Замын тэмдэг" самбарын тоглоомыг өгч байна.

V: Баярлалаа, Свистулкина, гэхдээ бид аялалаа үргэлжлүүлэх цаг болжээ.

AT:Одоо манай пуужин цаашаа явж байна. ( Пуужин хөөрөх чимээ)

Гараг бидний зам дээр байна "Үлгэр".

AT:Залуус аа, энэ гараг дээр бид янз бүрийн үлгэрийн баатруудтай уулздаг.

Хараач, та ямар үлгэрийн баатруудыг харж байна вэ?

Д:Энэ бол муур, азарган тахиа, үнэг, гурван баавгай, боов, гурван гахай юм.

AT:"Муур, үнэг, азарган тахиа" үлгэрийн баатруудын хэн нь аюулгүй байдлын дүрмийг зөрчсөн бэ?

Д: Cockerel.

AT:Энэ дүрмийн нэр юу вэ?

Д:Та танихгүй хүмүүст итгэж болохгүй.

AT:Кокерел үнэгний сарвуунд байхдаа муурны анхаарлыг хэрхэн татсан бэ?

Д:Чанга хашгирах.

AT:

AT:Тэгээд цагаан гаатай хүн, тэр юу буруу хийсэн бэ?

Д:Тэр өвөө эмээгээ орхисон.

AT:Үлгэр хэрхэн төгсдөг вэ? (хүүхдийн хариулт)

AT:"Гурван баавгай" үлгэрийн Маша ямар дүрмийг зөрчсөн бэ?

Д:Тэр ганцаараа ой руу яваад төөрөв. Та гэрээсээ ганцаараа гарч чадахгүй.
- Маша хачин байшинд оров. Тэнд хулгайч байж магадгүй.
- Машенка будаа идсэн. Тэр хордсон байж магадгүй. Та бусдын юмыг авч чадахгүй.
-Би Мишуткагийн сандал дээр сэгсэрсэн, тэр эвдэрсэн. Тэр толгойгоо цохиж чадна.
-Гэрт хэн амьдардагийг ч мэдэхгүй орондоо орлоо.

AT:Үлгэр хэрхэн төгсдөг вэ? (Хүүхдийн хариулт)

AT:Залуус аа, "Гурван бяцхан гахай" үлгэрийн баатрууд яагаад асуудалд оров?

Д:Үгүй ээ, бүгд биш. Ах дүү хоёр нь залхуу байсан бөгөөд хүчирхэг байшин барьсан гурав дахь ахын ачаар л чононоос мултарч чадсан юм. Чоно тэдний гэрт орж чадсангүй.

AT:Залуус аа, хэрэв танихгүй хүн танай гэрт орохыг хүсвэл хаашаа залгах вэ?

Д:Та 02 дугаарт цагдаа дуудах хэрэгтэй.

AT:Гал гарсан тохиолдолд хаашаа явах ёстой вэ?

Д:Гал - 01.

AT:Залуус аа, хэрэв хэн нэгэнд таагүй мэдрэмж төрвөл холбогдох үйлчилгээнийхээ дугаарыг хэлээрэй.

Д:Түргэн тусламж - 03.

AT:Залуус аа, энэ жилээс эхлэн эдгээр үйлчилгээний шинэ дугаарууд нэвтэрсэн. Одоо та шинэ дугаар руу залгаж болно. Түргэн тусламж - 103, гал унтраах - 101, цагдаа - 102.

AT:Сайн хийлээ. Залуус аа, сандлын дэргэд зогсоо.

Физминутка

Зам дээр, зам дээрБаруун хөлөөрөө үсэрдэг

Бид баруун хөл дээрээ үсэрч,

Мөн ижил замаар

Бид зүүн хөл дээрээ үсэрдэг. Зүүн хөлөөрөө үсэрдэг

Зам дагуу гүйцгээеГазар дээрээ гүйх.

Бид цэвэрлэгээнд хүрнэ.

Нугад, нугадХоёр хөл дээрээ байрандаа үсрэх.

Бид туулай шиг үсэрдэг.

Зогс. Жаахан амарцгаая

Тэгээд одоо явган явцгаая.Газар дээрээ алхаж байна.

AT:Одоо бид байраа эзэлнэ - бидний пуужин цаашаа явна. Дараагийн гараг бол "Ой" юм.(Пуужин хөөрөх чимээ)

AT:Энд бид тантай хамт байж, цэвэрлэгээнд ирлээ. (Бид цэвэрлэгээ хийх зам дагуу өнгөрдөг).Залуус аа, энэ гараг хүн амгүй, эргэн тойронд зөвхөн зэрлэг байгаль л байдаг. Бид удаан хугацаагаар аялж байгаа бөгөөд бид өөрсдийгөө сэргээх цаг болжээ. Бид ойд юу идэж болох вэ.

Д:Жимс, мөөг, ургамлын үндэс.

AT:Одоо бид идэж болох мөөг, жимс жимсгэнэ хэрхэн мэддэгийг шалгах болно. Даалгавар "Мөөг, жимсгэнэ сур."

(Хүүхдүүдийг жимс, мөөгийг нэрлэхийг урьж, дараа нь эдгээр мөөг, жимс жимсгэнэ идэж болох эсэхийг тайлбарлана.)

AT:Гэхдээ залуус аа, мэдэхгүй мөөгөө талбай дээр үлдээж, гишгэхгүй, бүү гөв. Ойд байгаа бүх мөөг хэрэгтэй. Хэрэм нь мөөгөнцөр, эсвэл зараа идэж, хандгайг ойд ялаа мөөгөөр эмчилдэг.

AT:Залуус аа, бид цангаагаа хэрхэн тайлах вэ?

Д:Бид шүүдэр ууж, булаг шанд, гол горхи олох, ургамал, ургамлын навчийг зажлах боломжтой.

AT:Залуус аа, гэхдээ энэ гараг дээр зэрлэг амьтад байж болно. Ойр хавьд тэднийг айлгах хэдэн амьтан байвал бид яах вэ?

Д:Дуу чимээ гаргах, шүгэлдэх, модоор мод тогших, хашгирах.

AT:Таны энэ гараг дээр байх хугацаа чинь дууслаа. Бид цааш нисдэг. (Хөгжим тоглодог, хүүхдүүд пуужинд тайван суудаг)

AT:Мөн бидний замд гараг "Эрүүл мэнд". (Пуужин хөөрөх дууны бичлэг.)

AT:Энд бид шинэ сорилттой байна. Төв хэсэгт та цэгүүдийг дарааллаар нь холбох ёстой. (Хүүхдүүд даалгавраа хийдэг)

AT:Та юу авсан бэ?

Д:Түлхүүр.

AT:Зөв. Мөн энэ бол эрүүл мэндийн түлхүүр юм. Түлхүүрийг тойруулан зургуудыг харуулсан байгаа тул та түлхүүрийг сумаар холбож, эрүүл байхад тань туслах зургуудыг ашиглах ёстой ( Зураг нь янз бүрийн бүтээгдэхүүн, спортыг харуулж байна.)

AT:Эрүүл байхын тулд бид юу хийх ёстой вэ.

Д:Спортоор хичээллэх, жимс идэх, зөв ​​хооллох, гудамжинд алхахаа мартуузай.

AT:Сайн байна залуусаа! Бид цаашаа явах цаг болсон (хаалга тогших).

Маша Заболейкина зочлохоор ирлээ .
AT:Сайн уу? Харин чи хэн бэ?
Маша:Би бол Заболейкина Маша,
Ганцхан би л өвчтэй байна шүү найзуудаа.
Надад гунигтай харагдаж байна.
Маш их толгой өвддөг.
Нурууг хугалж, хажуу талыг нь хатгаж,
Надад туслах эмч хэрэгтэй байна.

AT:Чи ямар хачин овогтой юм бэ, Заболейкина!

Маша:Миний овог надад таалагддаг, энэ нь надад тохирсон, учир нь би байнга өвддөг.

AT:Мөн та цайвар харагдаж байна. Чамд ямар нэгэн хачирхалтай зүйл тохиолдож байна уу?

Чи юу идэж байгаа юм бэ? Та биеийн тамирын хичээлтэй юу?

М:Миний цүнхэнд бялуу, чихэр, жигнэмэг, кока кола, нимбэгний ус, бохь, чипс байгаа. (Багцын агуулгыг харуулна).

AT:Энэ бүхэн амттай юу, хүүхдүүд ээ? Хэрэгтэй юу?

Д:Үгүй!

AT:Ямар хоол хүнс бидний биед ашигтай вэ?

Д:Жимс, хүнсний ногоо, сүү, зуслангийн бяслаг, сонгино, сармис.

AT:Тэд яагаад ашигтай вэ?

Д:Тэд маш олон витамин агуулдаг.

AT:Витамин гэж юу вэ?

Д: Бидний биед хэрэгтэй ашигтай бодисууд. Тэд хүүхдүүдийн өсөлтөд тусалдаг.

AT: Хүн витамин багатай хоол идвэл яах вэ?

Д: Тэр байнга өвддөг, унтамхай, гунигтай, хурдан ядардаг.

AT: Заболейкина, ямар бүтээгдэхүүн ашигтай, аль нь ашиггүй болохыг та ойлгож байна уу?

AT: Залуус аа, Машад эрүүл мэндээ хэрхэн сайжруулах талаар хэлье.

1-р реб. Хүн бүр мэддэг, бүгд ойлгодог

Эрүүл байх нь ямар сайхан юм бэ.

Мэдэх л хэрэгтэй.

Хэрхэн эрүүл болох вэ.

2-р реб. Дэлхий дээр илүү сайн жор байдаггүй

Спорттой салшгүй холбоотой байх.

Зуун жил амьдар

Энэ бол бүх нууц юм.

3 дахь удаагаа. Өөрийгөө эмх цэгцтэй байлгахад сурга

Өдөр бүр дасгал хий

Илүү хөгжилтэй инээ

Та илүү эрүүл байх болно.

4-р реб. Эрүүл байхын тулд

Урьдчилан анхаарна уу

Хүн бүрт хэрэгтэй зүйл

Эрүүл хооллолт.

5 дахь удаагаа. Бас энийг сана

Дэлгүүр хэсч байна

Чихэр хайх хэрэггүй -

Витамин хайх.

AT: Залуус аа, бидэнд "Эрүүл мэндийн түлхүүр" байна, түүнийг Машад өгцгөөе. Эрүүл байхын тулд юу хийх ёстойг бид танд дахин сануулж байна.

Д: Спортоор хичээллэх, жимс жимсгэнэ идэх, зөв ​​хооллох, гадуур алхахаа мартуузай.

М: Баярлалаа залуусаа. Би хамаагүй дээрдсэн. Би гэр лүүгээ явъя. (Хүүхдүүд Машатай баяртай гэж хэлдэг).

AT: За залуусаа, бидний аялал дууслаа. Манай аялал танд таалагдсан уу? Өнөөдөр бид хичнээн олон шинэ зүйлийг сурч, нэгтгэв. Бид ямар гаригуудад зочилсон бэ?

Д: Гэрлэн дохио, Гайхалтай, Ой мод, Эрүүл мэндийн гариг.

AT: Залуус аа, бос, сандлыг чимээгүйхэн түлхэ.

Одоо зочдод баяртай гэж хэлцгээе. (Хүн бүр гараа нийлүүлэн хэлдэг)

Бид бүгд найрсаг залуус

Бид сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд.

Бид хэнийг ч гомдоохгүй

Хэрхэн анхаарах вэ, бид мэднэ.

Бид хэнийг ч асуудалд орхихгүй,

Бид авахгүй, гэхдээ бид асуух болно.

Бүх зүйл зүгээр байх болтугай

Энэ нь баяр хөөртэй, гэрэл гэгээтэй байх болно.

Боловсролын хичээлийн хөтөлбөрийн агуулга:гудамжинд, байгальд тохиолдож болох аюултай нөхцөл байдлаас зайлсхийхийг хүүхдүүдэд заах; халуун ногоотой ургамлыг хоолонд хэрэглэж сурах; хоол хийх явцад тэдний зайлшгүй байх тухай ойлголтыг өгөх; аюултай нөхцөл байдалд зөв зан үйлийн ур чадварыг нэгтгэх; хүүхдийн сэтгэхүй, мэдлэгийг ашиглах чадварыг хөгжүүлэх зөв тайлбарёс суртахууны үйлс; хүрэлцэх мэдрэмжийг хөгжүүлэх; харилцан туслалцах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:эмийн, халуун ногоотой, хортой ургамлын дүрс бүхий картууд; навч дээрх мөөг, жимсний тухай оньсого; 4 ороолт, 4 сагс; хуурамч жимс, ширээний теннисний бөмбөг; аврах хөвүүр; сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан нэвтэрхий толь бичиг; далайн чимээ, далайн тухай аливаа дууны аудио бичлэг; халуун ногоотой ургамал (хуурай биш); амтлагчгүй чанасан шөл; "Яагаад" улс руу аялах газрын зураг; сандал, хөлөг онгоц барих барилгачин, дээрэмчдийн хувцас.

Урьдчилсан ажил:эмийн, халуун ногоотой, хортой ургамлыг дүрсэлсэн зургуудыг үзэж, дараа нь тэдний тухай яриа өрнүүлэх; мөөг, жимсгэний тухай оньсого таамаглах, таах; далайн сэдвээр шүлэг цээжлэх, уран зохиол унших; гудамжинд, байгальд зан үйлийн дүрмийн талаархи ёс суртахууны яриа.

Танин мэдэхүйн хичээлийн явц

AT.Таныг их сониуч хүн гэдгийг би мэднэ. Энэ нь та шинэ газар нээхэд бэлэн байна гэсэн үг юм. Энд бидний шидэт карт байна. (Газрын зураг руу зааж, хүүхдүүд үүнийг шалгаж байна.) Бидний аялал Почемчек хотоос эхэлнэ.

Эхний зогсоол бол Нууцлаг ургамлын хөндий юм.

Уяагаа өг! (Хүүхдийн хариулт: "Уаах шугам байна!")

Тоглоом "Цэцгийн ортой ургамал тарихад тусална уу."

Ургамлын дүрс бүхий картуудыг ширээн дээр тавьдаг. Хүүхдүүд "суулгацыг" салгаж, нэрлэж, цэцгийн мандал дээр (гурван жижиг ширээ) "тарих". Ахмад Почемучка: Тэр танд ямар ургамлыг цуглуулж болохгүйг сануулж, хортой ургамлыг үзүүлж, энэ эсвэл тэр ургамлаар ямар өвчнийг эмчлэх боломжтойг (хүүхдүүдтэй хамт) хэлж, халуун ногоотой ургамал яагаад хэрэгтэй, хортой ургамал хэрэгтэй эсэхийг хэлж өгдөг.

AT.Далайн аялал үргэлжилж байна. Хүн бүр бүхээгт суухыг уриалж байна.

Бидний явж буй газрын зургийг хар. (Хүүхдүүд хар, 2-ын тоог ол.) Бид Кейп Таагын хажуугаар өнгөрөв. Загас бидэнд энэ хошуунд маш их ургадаг зэрлэг жимс, мөөгний тухай оньсого авчирсан.

Ахмад оньсого уншиж байна:

1. Нарсны доорх ойн хөндийд маш олон ойн жимс бий.

Та бутны доор харж, чамайг тэнд хүлээж байна ... (гүзээлзгэнэ).

2. Би бороотой өдөр залуу улиас дор төрсөн,

Бөөрөнхий, гөлгөр, үзэсгэлэнтэй, зузаан, шулуун иштэй. (Болетус.)

Улаан үстэй, жижигхэн биетэй эгч нар. (chanterelles.)

Би хошуунд зогсохыг санал болгож байна.

Тоглоом "Жимс, мөөг цуглуул."

Мөөг (тоолох материалаас) болон жимс (ширээний теннисний бөмбөг) шалан дээр тархсан байна. Хүүхдүүд хосуудад хуваагдана. Оролцогчид нүдийг нь боосон байна. Хоёр нь хүрэлтээр жимс, хоёр нь мөөг түүдэг. Үлдсэн хосууд цуглуулсан жимс, мөөгтэй харьцдаг.

Ахмад.Мөөг, жимс жимсгэнэ түүж байгаад бид төөрөлдсөн. Юу хийх вэ?

Ийм нөхцөлд хэрхэн яаж ажиллахыг залуус хэлж байна. Хариултуудыг сонссоны дараа ахмад дүгнэв.

Та дуудаж, тусламж дуудах, дуудах хэрэгтэй. Хэрэв хэн ч хариулахгүй бол та зогсоод сайтар бодож, танил болсон газруудыг санаж байх хэрэгтэй. Хамгийн сайн чимээ шуугиантай: төмөр зам, усан онгоц, хурдны зам. Дуу чимээ нь хүмүүсийг гарахад тусалдаг. Сонсооч, магадгүй та трактор ажиллаж байгаа, галт тэрэг ирж байгаа эсвэл нохой хуцах чимээ сонсогдож магадгүй юм. Хэрэв та танил чимээг сонсохгүй байгаа ч ойролцоох горхи урсаж байвал урсгалын дагуу яв. Урсгал нь гол руу хөтөлнө, эрт орой хэзээ нэгэн цагт гол нь хүмүүст хүргэнэ. Гэхдээ хамгийн чухал дүрэм бол ой руу ганцаараа орохгүй байх нь дээр.

Далайн чимээ шиг сонсогдож байна.

Ахмад.Залуус аа, бид юу сонсож байна вэ? (Хүүхдүүд хариулдаг.) ​​Тэнгис ойрхон байна, бид түүн рүү явна. Энд манай хөлөг онгоц байна. Бид онгоцонд суугаад цааш явна.

Ахмад.Далайн эр! Залуус аа, бид түүнийг аврах хэрэгтэй! Амьдралын утас хая!

Хүүхдүүд аврах хөвүүрийг хаалгаар олсоор шидэж, дээрэмчнийг бүлэг рүү чирнэ. Тэр тойргийг тайлж, тоглоомон буу гаргаж ирээд, агаарт буудаж, хүүхдүүдийг хөөж байна.

Тоглоом "Баригчид".

Ахмад.Баг! Зарим газарт!

Хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Дээрэмчин.Аа! Ойлголоо! Би чамайг хуурсан! Бүгд суу! Гараа өргө! Та Rogue Cove-ээр аялсан. Одоо та нар бүгд миний хоригдлууд.

Ахмад.Залуус аа, бүх хүмүүс сайхан сэтгэлтэй байдаггүй. Бид дээрэмчинд туслахаар ирсэн бөгөөд тэр жинхэнэ муу санаатан болж хувирав. Луйвар чи яагаад ийм болчихов оо?

Дээрэмчин.Би дэггүй хүүхэд болж өссөн, ээжийнхээ үгэнд ордоггүй, ихэвчлэн дэггүй, хөвгүүдтэй зодолдох дуртай, охид үргэлж гахайн сүүл татдаг байсан. Нэг удаа намайг сургуулиасаа гэртээ харьж байтал үл таних нагац ах над дээр ирээд: Хүү минь, би чамд цагдаа нарын тухай кино үзүүлж, амттай зайрмагтай дайлмаар байна уу? Мэдээжийн хэрэг, би тэр даруй энэ авга ахтай хамт явсан. Хоол идэж, кино үзэхийг хэн хүсэхгүй байх вэ? Тэгээд байшингийн булан тойроод авга ах намайг машинд чихээд далайн дээрэмчин хөлөгт өгсөн. Ингээд л би дээрэмчин болсон. Би ээж дээрээ буцаж ирэхдээ баяртай байх байсан ч буцах замыг мэдэхгүй байна.

Ахмад. Залуус аа, манай дээрэмчин зөв зүйл хийсэн үү? Тэр юу буруу хийсэн бэ? (Хүүхдийн хариулт. Тэр танихгүй хүнтэй ярьсан; үл таних хүний ​​урилгыг хүлээн авч, машиндаа суув ...) Мөн танихгүй хүмүүст хаалга онгойлгох, гудамжаар оройтож, ялангуяа харанхуй үед ганцаараа явахгүй байх талаар болгоомжтой байх хэрэгтэй.

Дээрэмчин.Би хичнээн их алдаа хийсэн бэ! Тэгээд бүгд яагаад? Учир нь би ээжийнхээ зөвлөгөөг сонсоогүй!

Ахмад.Чамайг Почемучек руу ээж рүү чинь хүргэж өгөхийг хүсч байна уу? Гэхдээ та дахиж хэзээ ч дээрэм хийхгүй гэдгээ амлах ёстой!

Дээрэмчин.Би зөвшөөрч байна, би зөвшөөрч байна! Би гэртээ харимаар байна! Би зүгээр л Вася байх болно, ээжийгээ үргэлж сонсох болно.

Ахмад.Тэгээд яв! Бид дээрэмчдийн булан өнгөрч, Амралтын булан руу явна.

Бид эрэг рүү морддог. Тогооч оройн хоолонд шөл бэлдсэн. Зөвхөн тэр маш их бухимдаж байна - шөл нь анхилуун үнэргүй болсон. Бид түүнд тусалж чадах уу? Шөлийг хэрхэн анхилуун, витаминаар баялаг болгох вэ? (Шөл рүү халуун ногоо нэмнэ. Хүүхдүүд шөлөнд ямар амтлагч нэмсэнийг асууна. Өөрсдийн сонголтыг санал болгодог.)

Ахмад.Шөлийг засахын өмнө бид халуун ногоо хэрхэн үнэрлэж байгааг шалгах болно.

Үнэрлэх тоглоом.

Хуурай халуун ногоо нь гайхалтай гэнэтийн зүйлээр цутгаж, хүүхдүүд ямар амтлагчийг тодорхой саванд хийж байгааг үнэрлэх ёстой.

"Гадаад төрхөөр нь таних" тоглоом.

Хүүхдүүд Гадаад төрхцонхны тавцан дээр ургадаг халуун ногоотой ургамлыг таних, түүний ашиг тусын талаар ярих.

Одоо та шөл хийж болно.

Шөл тоглоом.

Ахмад.Сэргээгдсэн үү? Сайн хийлээ! Одоо бид эхэлсэн газар руугаа - ... Почемучек хотод буцаж очих цаг болжээ.

Дээрэмчин.Энд миний төрөлх хот байна! Одоо би гэрлүүгээ гүйж, ээжийгээ тэвэрнэ. Тэр намайг аз жаргалтай болгоно! Гэхдээ салахдаа би танд үүнийг хэлмээр байна. Залуус аа, ахмадуудаа сонсоорой. Ээж, аав, өвөө эмээ, таны асран хамгаалагчид бүгд танд хамгийн сайн сайхныг хүсдэг. Баяртай!

Ахмад.Дэлхий дээр үл мэдэгдэх олон зүйл бий.

Залуус аа! Энэ бол асуудал биш!

Дэлхий дээр хичнээн сонирхолтой зүйл байдаг вэ!

Бид үргэлж шинэ зүйл сурч байдаг.

Бид танд нэг зөвлөгөө өгөхийг хүсч байна:

Зүгээр л номоо нээ

Мөн та хариултыг тэндээс олох болно.

Мянган асуултын төлөө!

Хүүхдүүдэд "Бүх зүйлийн тухай" номыг өгдөг.

Сэдэв: Амьдралын дүрэм

Зорилтот: хүмүүсийн амьдардаг үндсэн дүрмийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх; гол зүйл бол дүрмийг мэдэх биш, харин дагаж мөрдөх гэсэн ойлголтыг өгөх; Ирээдүйд дахин давтагдахгүйн тулд шударга, зоригтой байхыг заах, тэдний муухай үйлдлүүдийг хүлээн зөвшөөрч чаддаг байх; Хүний ёс суртахууны хамгийн дээд чанарыг төлөвшүүлэх: эелдэг байдал, үнэнч шударга байдал, эр зориг, уруу таталтыг эсэргүүцэх, өөрийн "би"-д шүүмжлэлтэй хандах, хүүхдийн зан чанарын шинж чанарыг бие даан сайжруулах чадвар.

Хичээлийн явц

Та удахгүй цэцэрлэгээсээ салж, сургуульдаа явах болно, гэхдээ найз нөхөд, тоглоомууд таны ой санамжинд удаан хугацаагаар үлдэх болно, бид чамайг хэрхэн өсгөж хүмүүжүүлж, амьдрах ёстой дүрмийг зааж сургасныг санах болно.

Та ямар дүрмийг санаж байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

Тэднийг илүү сайн санахын тулд дүрэмтэй гайхамшигтай навчийг модон дээр өлгөж, хамтдаа чангаар уншцгаая. (Багш хүүхдүүдтэй хамт навчийг өлгөдөг.)

Дүрэм

Өгөөмөр бай!

Арвич хямгач бай!

Ажилсаг бай!

Болгоомжтой байгаарай!

Амьтан, ургамлыг хайрла!

Сонирхолтой, анхааралтай байгаарай!

Жижиг, сул дорой хүмүүст туслаарай!

Насанд хүрэгчдийг хүндэл!

Хүмүүсийг бүү гомдоо!

Эелдэг, зочломтгой бай!

Зоригтой бай!

Шударга байх!

Ахмадуудыг сонс!

Энэ бол ер бусын царс мод юм. Энэ бол мэргэн ухааны царс юм. Түүнийг дахин анхааралтай ажиглаж, эдгээр дүрмийг насан туршдаа санаарай.

Санаж байгаа хүн ухаантай, санаж биелүүлсэн хүн ухаантай байх болно.

Бидэнд дүрэм журам зөвхөн цэцэрлэгт төдийгүй сургууль, институт, насанд хүрсэн үед ч хэрэг болно. Та өөрөө ээж, аав болсныхоо дараа хүүхдүүддээ эдгээр дүрмийг заах болно.

Залуус аа, та нарын амьдралд эдгээр дүрмийг мэддэг мөртлөө дагаж мөрдөөгүй тохиолдол гарч байсан уу?

Сайн биш гэдгийг нь урьдчилан мэдсээр байж муу зүйл хийсэн үү?

Тэгээд чи ичиж байсан уу?

Хэн зоригтой байж, амьдралынхаа зарим үйл явдлыг хүн бүрт хэлж чадах вэ? (хувийн туршлагаас авсан хүүхдийн түүх)

Та нар ямар сайн хүмүүс вэ, чанга дуугаар хүлээхээс айдаггүй, энэ нь зоригтой зан чанарыг шаарддаг.

Одоо тухтай газар олж, сэтгэлзүйн гимнастик хийхэд бэлэн байгаарай.

Психогимнастик "Гэрэл рүү гар"

Та хүйтэн шоронд байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Амьсгалахад хэцүү, хангалттай агаар байхгүй. Шорон ганцаардмал, эвгүй. Чи эндээс аль болох хурдан явмаар байна. Гэхдээ урагшлах зам байхгүй. Та төгсгөлгүй урт хонгилоор алхаж байна. Тэгээд гэнэт алсад гэрэл гялсхийв. Энэ бол хүнд шоронг нэвтлэн нарны туяа байв. Чи хурдан гүйж, чулуу тарааж, гэнэт хурц гэрэлтсэн нар чам руу гэрэлтэв. Бүлээн салхи үсийг чинь сэгсэрч эхлэв. Та цэвэр агаараар амьсгалж, баяр баясгалан таны цээжийг дүүргэв. Мөн та эрх чөлөөтэй, аз жаргалтай байсан.

Залуус аа, харанхуй шоронд ямар мэдрэмж төрж байсан бэ? (хүүхдийн хариулт)

Ямар ч хүн урьдчилан таамаглах, муу зүйл хийх үед ийм мэдрэмжийг мэдэрдэг. Түүний зүрх яг л харанхуй, эвгүй, аймшигтай.

Та төрөхдөө ямар мэдрэмжийг мэдэрсэн бэ? (хүүхдийн хариулт)

Ийм мэдрэмжийг хүн амьдралын мэргэн хуулийн дагуу амьдрахдаа мэдэрдэг. Алдаагаа хүлээн зөвшөөрөх үед түүний сэтгэлд баяр баясгалан, тайвшрал, тайван байдал амьдардаг.

Одоо та О.Уайлдын "Оддын хүү" үлгэрийн хэсгээс сонсох болно.

Би ишлэл

Нэг удаа өвлийн хүйтэнд хоёр модчин тэнгэрээс тод од унахыг харав. Нөмрөгний нугалаас тэд од биш, харин бяцхан хүүхэд олжээ. Мод бэлтгэгчдийн нэг нь хүүхдийг авч, ядуу, өлсгөлөнг үл харгалзан түүнийг гэрт нь авчирчээ. Хүү маш үзэсгэлэнтэй, гэхдээ ууртай, бардам, хэрцгий өссөн. Нэгэн удаа тэдний тосгонд нэгэн эмэгтэй ирэхэд тэрээр түүн рүү чулуу шидэж, гуйлгачин нь түүний ээж гэдэгт итгэхийг хүссэнгүй.

(Багш зураг харуулж байна.)

Од хүү хэнд таалагдсан бэ? Яагаад?

Хэн гуйлгачинд дуртай байсан бэ?

Таалагдсан баатардаа зүрх сэтгэлээ өг.

(Хүүхдүүд үлгэрийн баатруудад цаасан ягаан зүрх өгдөг.)

(Багш чимээгүйхэн нөхцөл байдалд дүн шинжилгээ хийж, хүүхдүүд аль баатарт зүрх сэтгэлээ өгсөнийг харна. Дараа нь тэр чихэр, зүсмэл талхтай хоёр ваар гаргав.)

Залуус аа, үлгэрийн баатрууд та нарт бас бэлэг өгөхийг хүсч байна. Өөрийнхөө хүссэн бэлгийг өөртөө аваарай, гэхдээ зөвхөн үнэхээр дуртай баатраасаа аваарай. Од хүү таныг амттангаар дайлдаг. Хөөрхий гуйлгачин эмэгтэй мөнгөгүй ч чамайг талхаар эмчлүүлэхийг хүсч байна.

(Хүүхдүүд бие даан бэлэг авдаг, багш нөхцөл байдалд дүн шинжилгээ хийж, дуртай хүндээ зүрх өгөх, дуртай хүнээсээ бэлэг авах үед хүүхдүүдийн санал бодол давхцсан эсэхийг дүгнэнэ. Нөхцөл байдал өөр байж болно. Хэрэв Эхний болон хоёр дахь тохиолдолд сонголтоо хийсэн бүх хүүхдүүд адилхан, тэгвэл тэд хуураагүй, гэхдээ бас хуурч чадна, тиймээс янз бүрийн хувилбарууддараагийн яриа.)

1 сонголт

Залуус аа, эцэст нь та гуйлгачинд зүрх сэтгэлээ өгсөн ч яагаад харгис одтой хүүгээс чихэр авахаар шийдсэн юм бэ? Та нар хүүхэд хэвээр байгаа бөгөөд үнэхээр чихэр хүсч байгаа нь тодорхой байна, уруу таталтанд автахгүй байх нь хэцүү байдаг. Гэсэн хэдий ч хүн тэвчээртэй байж, бууж өгөхгүй, чин сэтгэлийн мэдрэмжийг хадгалж сурах ёстой.

Сонголт 2

Та нар ямар мундаг юм бэ! Эцсийн эцэст, чихэр талхнаас илүү амттай, гэхдээ та бүгд гуйлгачны талхыг сонгож, үнэнч шударга ажилласан, хуурч мэхлээгүй, хүсэл зоригтой байдаг.

(О.Уайлдын "Оддын хүү" үлгэрийн хоёр дахь хэсгийг унших).

II ишлэл

Гэвч гуйлгачин ээж тосгоноос гарсны дараа од хүү гэнэт мангас болон хувирчээ. Дараа нь тэр өөрийгөө муухай аашилснаа ухаарч, гурван жилийн турш ээжийгээ дэлхийгээс хайж байсан ... Тэр дахин үзэсгэлэнтэй болтлоо олон золгүй явдал тохиолдсон. Тэрээр гуйлгачин эмэгтэйтэй уулзаж, түүний үгэнд орсон. Гэнэт гуйлгачин хатан болж хувирав. Удалгүй од хүү хотын захирагч болжээ. Тэр шударга, өнчин, ядуу, өвчтэй хүмүүст эелдэг ханддаг байв.

Залуус аа, одоо та од хүүд дуртай юу? (хүүхдийн хариулт) Та маш их таалагдсан хүнээсээ бэлэг авч болно гэсэн болзол тавьсан. Одоо чи дуртай бол од хүүгээс чихрийг ав.

(Хүүхдүүд хооллодог.)

Залуус аа, та сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд хэвээр байгаа бөгөөд та зөв зүйл хийж сурах хэрэгтэй. Үг хэлэх амархан, харин юм хийх хэцүү. Гэхдээ та мэдрэмжтэй, шударга, сайхан сэтгэлтэй байдаг. Мөн амьдралын ухаалаг дүрмийг чамтай үүрд хамт байлгахыг хичээ. Тэгээд та нар сайн хүмүүс болно.