Poznámky k lekcii na tému Nový rok.  Zhrnutie logopedickej hodiny Nový rok v seniorskej skupine

Poznámky k lekcii na tému Nový rok. Zhrnutie logopedickej hodiny Nový rok v seniorskej skupine

Filatová V.A., učiteľ-logopéd, GBOU TsPMSS Pushkinsky okres.

  • Téma: Logopédia - Logorytmické schémy slov.

    Gramatická – prízvučná slabika.

    Lexikálne - Nový rok.

    Cieľ: naučiť, ako identifikovať prízvučné slabiky v slovách.

    Opravné:

    • zlepšiť schopnosť slabičnej analýzy;
    • zlepšiť schopnosť analýzy a syntézy vetnej štruktúry;
    • aktualizovať a obohatiť lexikón na tému „Nový rok“;
    • rozvíjať vizuálnu pozornosť;
    • rozvíjať sluchovú pozornosť;
    • rozvíjať imaginatívne a logické myslenie;
    • rozvíjať pamäť.
      Vzdelávacie:
    • upevniť zručnosť práce s mnemotechnickou tabuľkou;
    • naučiť schopnosť identifikovať prízvučné slabiky v slovách.
    • naučiť schopnosť skladať slabičné schémy slov.

    Vzdelávacie:

    • rozvíjať schopnosť sebaovládania;
    • pestovať záujem o hodiny;
    • rozvíjať schopnosť počúvať jeden druhého.

    Vybavenie: diapozitívy, obálky s listami od Santa Clausa, vety na kartičkách.

    Priebeh lekcie:

    I. Organizačný moment. Pozdravujem deti.

    L. Dobrý deň, chlapci. U. Ahoj!

    L. Otvorte si zošity a zapíšte si číslo.

    II. Určenie témy lekcie.

    L. Chlapci, na našu hodinu prišla Snehulienka (snímka 2) a priniesol rôzne úlohy. Ak sa budete veľmi snažiť, na konci hodiny dostanete prekvapenie od Santa Clausa. Prvá úloha, ktorú si pre vás pripravila, je pred vami. Prečítajte si frázu, odstráňte slabiky, ktoré sa opakujú, a dozviete sa tému našej lekcie. Snímka 3.

    Fráza: lomonolavyymokogodko. Nový rok. L. Dnes v triede budeme hovoriť o novoročnom sviatku.

    III. Hlavná časť.

    1. Práca s mnemotechnickou tabuľkou na tému „Nový rok“. Snímka 4.
    2. L. Ďalšou úlohou, ktorú pripravila Snegurochka, je mnemotechnická tabuľka na tému „Nový rok“. Dnes s ňou budeme pracovať. Každý obrázok v tabuľke je spojený s novoročným sviatkom. Budete musieť povedať, prečo sú tu tieto konkrétne obrázky. Pozrite sa pozorne na prvý obrázok. Čo to je? U. Snehuliak.

      L. Ako je táto kresba spojená s Novým rokom? U. Snehuliak je pomocník Santa Clausa. Na Nový rok je pod vianočný stromček umiestnený snehuliak. L. Pozrite sa na nasledujúci obrázok. Čo to je?

      L. Ďalší obrázok. U. Taška s darčekmi. L. Ako tento obrázok súvisí s Novým rokom?

      U. Na Nový rok dáva Ježiško darčeky deťom. Taška s darčekmi môže byť umiestnená pod vianočný stromček.

      L. Čo je znázornené na nasledujúcom obrázku? U. Vianočný stromček. Pred Novým rokom ho prinesú domov a oblečú a okolo stromčeka sa konajú okrúhle tance. Vianočný stromček je atribútom osláv nového roka.

      L. Čo vidíš na ďalšom obrázku? U. Toto je číslo 2. 2 slabiky v slove „nový“.

      L. Koho vidíš na ďalšom obrázku? U. Toto je Santa Claus. Je hlavnou rozprávkovou postavou na novoročných sviatkoch. Dáva ľuďom darčeky.

      L. Čo je zobrazené na poslednom obrázku? U. Novoročná guľa je ozdobou vianočného stromčeka.

      L. Čo je na tomto obrázku? U. Písmeno "N". Písmeno „N“ je prvé písmeno v slove „Nový“.

      L. Ďalší obrázok. U.Číslo 1. 1 slabika v slove „rok“.

    3. Skica z pamäte.
    4. Teraz sa pozrite na tabuľku a zapamätajte si obrázky. Načrtnite obrázky spamäti. Po náčrte ukážte mnemotechnickú tabuľku na porovnanie.
  • Práca s hádankami.
  • Ďalšou úlohou od Snehulienky sú hádanky. Počúvaj ich.

    Tlieskajte v rytme hádania slov. Zapíšte si slovo a slabičný vzor do zošita.

    L. Koľko slabík obsahuje slovo vianočný stromček? U. 2 slabiky.

    L. Aké je to číslo? U. 1.

    L. Vytlieskajte rytmus slova.

    A to isté so zvyškom slov.

    Prichádzam s darčekmi
    Svietim jasnými svetlami,
    Elegantné, vtipné,

    Zapnuté Nový rok Ja to mám na starosti. Vianočný stromček – Xx

    Urobili sme snehovú guľu
    Urobili mu klobúk,
    Nos bol pripevnený a v okamihu
    Ukázalo sa... Snehuliak – xxx

    V zime, počas zábavných chvíľ
    Visím na svetlom smreku.
    Strieľam ako z kanónu,
    Moje meno je... Firecracker - xXx

    Novoročné plesy -
    Najlepší darček pre deti.
    Krehké, báječné a svetlé
    Tento slávnostný… Darček – xXx

    Snímka 5 (po napísaní slov do zošita ukážte hádané slová so slabičnými vzormi na snímke).

  • Minúta telesnej výchovy.
  • "Cvičenie so snehuliakom." Snímky 6-14. A teraz, chlapci, vy a ja si trochu oddýchneme. Opakujte pohyby po snehuliakoch.
  • Úloha „Ozdobte vianočný stromček“.
  • Korelácia slov s diagramami. Snímka 15, 16. Chlapci, Snehulienka vám opäť priniesla úlohu od Santa Clausa. Tentoraz jej musíte pomôcť ozdobiť novoročný stromček. Musíte správne priradiť slová k diagramom a potom budú ozdoby vianočného stromčeka na svojich miestach. Pozrite sa na diagramy - tu je prvý, druhý, tretí a štvrtý.

    Slová. Lopta - Xx, cracker - xXx, hviezda - xX, pozlátko - xxX.

    Lopta. Povedzte slovo a zdôraznite prízvukovú slabiku hlasom. Pozrite sa, do ktorej schémy toto slovo zapadá. Vyzdvihli ste to? Kto môže povedať, do ktorej schémy toto slovo zapadá? Teraz sa pozrime, či ste uhádli správne.

    Petarda. Povedzte slovo a zdôraznite prízvukovú slabiku hlasom. Pozrite sa, do ktorej schémy toto slovo zapadá. Vyzdvihli ste to? Kto môže povedať, do ktorej schémy toto slovo zapadá? Teraz sa pozrime, či ste uhádli správne.

    Hviezda. Povedzte slovo a zdôraznite prízvukovú slabiku hlasom. Pozrite sa, do ktorej schémy toto slovo zapadá. Vyzdvihli ste to? Kto môže povedať, do ktorej schémy toto slovo zapadá? Teraz sa pozrime, či ste uhádli správne.

    Pozlátko. Povedzte slovo a zdôraznite prízvukovú slabiku hlasom. Pozrite sa, do ktorej schémy toto slovo zapadá. Vyzdvihli ste to? Kto môže povedať, do ktorej schémy toto slovo zapadá? Teraz sa pozrime, či ste uhádli správne.

  • Vypracovanie a zaznamenanie návrhov podľa navrhnutých schém.
  • Dajte dôraz na slová. Snímka 17. Tu sú vety, v ktorých sú slová preusporiadané. Usporiadajte slová pomocou slabičných vzorov.

    Napíšte si vety do zošita a klaďte dôraz na každé slovo.

    Xx xXx Xx X. Čoskoro príde nový rok.

    xXx X xxXx Xxx. Chlapci čakajú na novoročné sviatky.

  • Práca s diagramami. "šifrovanie"
  • .

    L. Chalani, Snehulienka vám priniesla list. Snímka 18. Výrazne si prečítajte text listu.

    Snehulienka vás požiada, aby ste túto frázu zašifrovali "Zatiaľ čo darčeky sú skryté v lese" aby Baba Yaga neuhádla, kde sú darčeky ukryté, a nemohla zasahovať do sviatku.

    Vážení chlapci! Santa Claus si pre vás pripravil darčeky. Prinesie ich do školy. Darčeky sú zatiaľ ukryté v lese. Stráži ich starý otec Lesovik.

    xX xXx Xxx v xX.

    L. Ako môže Baba Yaga zasahovať do novoročného sviatku?

    U. Môže zistiť, kde sú darčeky a potom ich Santa Claus nebude môcť dať deťom.

    IV. Zhrnutie lekcie.

    1. Zhrnutie.

    L. Chalani, čo sme dnes robili v triede? Odpovede študentov.

    2. Hodnotenie aktivít detí. L. Dnes ste odviedli dobrú prácu. Naozaj ste sa snažili! Santa Claus si pre vás pripravil prekvapenia. Každý žiak si vezme z tašky prekvapenia.

    Zábava v seniorskom veku logopedická skupina deti s FFND.

    Rozvoj grafických zručností príprava ruky na písanie

    Predmet: " Novoročné dobrodružstvo V lesoch"

    Posilniť schopnosť správne držať ceruzku a vykonávať grafické kresby.

    Rozvinúť schopnosť navigácie na hárku papiera.

    Rozvíjať reč, schopnosť správne a jasne odpovedať na otázky.

    Rozvíjajte pamäť, pozornosť, myslenie.

    Rozvíjať dobré motorové zručnosti, koordinácia pohybu.

    Pestujte si priateľské vzťahy, dotiahnite začatú prácu do konca.

    Vybavenie: Obrázky so zvieratkami, rozprávkové postavičky, hárky s grafickými úlohami, jednoduché, farebné ceruzky.

    Priebeh lekcie

    Logopéd: Deti, blíži sa novoročný sviatok, máte ho radi. Čo k tomu potrebujete na oslavu Nového roka? Detský príbeh.

    Pôjdeme do lesa pozrieť sa, ako Mikuláš zdobil vianočný stromček pre obyvateľov lesa. A jeden z našich milovaných priateľov nám s tým pomôže.

    Bežím po papieri

    Všetko môžem, všetko môžem

    Chceš, aby som nakreslil dom?

    Chcete vianočný stromček na snehu?

    Chceš strýka, chceš záhradu,

    Každé dieťa je pre mňa šťastné.

    Obrázok ceruzkou.

    Logopéd: vtipná ceruzka, môžete nám pomôcť?

    Logopéd: hovorí text v mene ceruzky: „Samozrejme, že pomôžem. Rád kreslíš, čo znamená, že sa dokážeš vyrovnať so všetkými mojimi úlohami. Bol som v lese a videl som vianočný stromček, ale potom prišla snehová búrka a zakryla všetky moje stopy. Mám kamaráta, ktorý nám pomôže.

    Tajomstvo

    Toto zviera žije iba doma.

    Každý pozná túto šelmu.

    Má fúzy ako pletacie ihlice,

    Vrní a spieva pieseň,

    Len myš sa ho bojí

    Uhádli ste to? Je to mačka.)

    Nakreslite mačiatko

    Má teplý kožúšok a ľahkou chôdzou rýchlo dobehne k vianočnému stromčeku a pomocou lopty nám pomôže, nakreslíme mu loptu. Zvalí to pred seba a my budeme nasledovať jeho výzvu.


    Nakreslite loptu

    Logopéd: Keď idete do lesa, musíte sa teplo obliecť, čo si oblečieme. Pred prechádzkou sa zahrejeme.

    Masážna gymnastika

    "Chladný"

    Áno – áno – áno – prišla zima.

    (tri si dlane o seba)

    Áno – áno – áno – voda sa zmenila na ľad.

    (prejdi prstami po krku zhora nadol)

    Dududpri- Pošmykol som sa na ľade

    (Použite ukazováky na masáž krídel, alesa)

    Dpri- du- du- Idem lyžovať.

    (Pretri si uši dlaňami)

    ÁnoÁnoÁno- V snehu sú stopy.

    (priložte si dlane k čelu „šiltom“ a silne si potierajte čelo pohybmi do strán – smerom do stredu čela).

    Čo potrebujete, aby ste sa dostali do lesa bez toho, aby ste spadli do snehových závejov? (lyže)

    Naše mačiatko utieklo do lesa. Pripomenieme si, ktoré zvieratká v lese sa cez zimu neuložia na zimný spánok. Ako sa o ne môže človek postarať? Prezeranie obrázkov, rozprávanie.

    Logopéd: Mačiatko beží vpredu a my ho nasledujeme.

    Logopéd: kto je to tam, schováva sa v záveji pod vianočným stromčekom?

    Hádanka zajaca

    Hádajte, aký druh klobúka

    Celú náruč kožušiny

    Klobúk behá v lese

    Hryzenie kôry na kmeni

    Poprosme zajačika, aby nám pomohol nájsť cestu k vianočnému stromčeku, vie, kde je. Za jeho pomoc mu doprajeme mrkvu.

    Nakreslite cestičku a vytieňujte maškrtu.

    Logopéd: Ach, zajačik sa niekoho zľakol, kto to je?

    Tajomstvo

    Nenápadný v sivom kožuchu,

    Opatrný, nenápadný,

    Kráča a les mlčí

    Každý vie: plížiť sa (vlk)

    Liahnutie vlka

    Vlk je dnes láskavý, pretože čoskoro príde nový rok a čaká ho aj darček od Santa Clausa

    Požiadajme vlka, aby nás nechal prejsť. Vlk dáva deťom úlohy.

    Hra „Find by Shadow“ Nájdite zodpovedajúci tieň pre každý obrázok.

    Poďme si oddýchnuť a urobiť nejaké cvičenia.

    Fizminutka "Do napájadla"

    V jesenný deň po lesnej ceste (deti pokojne chodia v kruhu jeden po druhom)

    Zvieratá išli k vode.

    Losie teľa dupalo za losou matkou (Chodia, hlasno dupali)

    Malá líška sa zakrádala za matkou líškou, (plížila sa na špičkách)

    Ježko sa skotúľal za svojou matkou, ježkom, (Drčia sa, pomaly sa pohybujú vpred)

    Medvedica nasledovala medvedicu, (Kývajú sa)

    Veveričky skočili za mamou veveričkou, (Skáču v podrepe)

    Za matkou - zajac - šikmé zajace (Cválajú na rovných nohách)

    Vlčica viedla vlčiaky za sebou, (chodia po všetkých štyroch)

    Všetky matky a zvieratá sa chcú opiť. (Tvár v kruhu, robte pohyby jazykom -

    lapovanie)

    Logopéd: V lese sú okrem zvierat aj vtáky, tie sú tiež hladné a prechladnuté, človek im musí pomôcť. A ako pomáha detský príbeh. Pri pohľade na obrázok.

    Budeme kŕmiť aj vtáky. Prstová gymnastika.

    . "Hrach"

    Valcované po ceste (prsty prechádzajú po stole)

    Viacfarebný hrášok,

    Vtáky veselo klujú (prsty spolu zobrazujú vtáčí zobák)

    Nedávajú nám hrášok (ukazuje prstom a krúti hlavou)

    Dajte mi hrášok (natiahnite dlaň)

    Som taká pekná (potľapkajú sa po hlave)

    Deti kreslia bodky v blízkosti vtákov. Po nakreslení hovoria: „Nakŕmil som straku...“

    Logopéd: Kto sedí na strome pred vami?

    Tajomstvo

    Som smiešne malé zviera

    skok zo stromu na dub,

    Mám na sebe sivý kožuch

    A bývam v dutine.

    Veverička si pripravila úlohu

    „Hlučné predmety“ deti hádajú, aké predmety sú nakreslené.

    (prvý rok štúdia)

    Aktivácia a rozšírenie slovníka na tému „ Novoročná oslava" Zlepšenie gramatickej štruktúry reči (používanie podstatných mien v množnom čísle)

    Rozvíjajte artikulačné motorické zručnosti a jemné motorické zručnosti. Rozvíjať zrakové, sluchové vnímanie, tvorivú predstavivosť.

    vytvorenie pozitívneho emocionálneho zázemia, radosti a očakávania sviatku.

    Vybavenie: farebné ceruzky, zošity, obrázky Novoročná dovolenka.

    1. Organizovanie času

    - Chlapci, hádajte hádanky a dozviete sa, o čom sa dnes budeme rozprávať.

    Aká nádhera

    Stojí, žiarivo sa leskne,

    Aké veľkolepo zdobené!

    Povedz mi, kto to je? ( vianočný stromček)

    Má sivú bradu.

    Kožuch, personál s hviezdou.

    Priniesol nám darčeky

    Kto je to? ( Otec Frost)

    Preteká v rýchlej trojke,

    Som ešte malý.

    Hlasno nám klope na dvere,

    Zametanie snehu z plstených topánok. ( Nový rok)

    2. Cvičenie „Ozdobte vianočný stromček“

    Uhádnete, o čom sa dnes budeme v triede rozprávať?

    – Čo je zvykom robiť pred Novým rokom?

    – Dnes budeme zdobiť vianočný stromček.

    - Pozrime sa na obrázky, pomenujeme ich a ozdobíme si vianočný stromček.

    3. Cvičenie „Opravte chybu“ Práca s deformovanými vetami.

    – Náš vianočný stromček sa ukázal byť veľmi elegantný. Dostal som list z lesa. Ale s chybami. Rozumieš tomu, čo tam píšu?
    - Chlapci, ja budem čítať vety a vy počúvajte, nájdite v nich chyby a správne pomenujte vetu.

    Máša rada nosí masku.
    V blízkosti Snehulienky tancuje vianočný stromček.
    Deti ozdobili hračky vianočnými stromčekmi.
    Vianočný stromček bol osvetlený svetielkami.
    Santa Claus priniesol vrece darčekov.

    Poznámky k lekcii pre seniorskú skupinu Skladanie príbehu „Nový rok je na prahu“

    na základe série naratívnych obrazov s pokračovaním zápletky

    (prvý rok štúdia)


    Nápravné vzdelávacie úlohy:
    Naučte deti zostaviť príbeh na základe série obrázkov. Rozvíjať schopnosť udržiavať konzistentnosť prezentácie.

    Nápravné a rozvojové úlohy: Rozvíjať u detí schopnosť odpovedať na otázky v celých vetách. Aktivujte si slovník prídavných mien na danú tému. Cvičte deti v rozprávaní s uvedením času a miesta konania.

    Nápravné a vzdelávacie úlohy: Rozvíjať u každého dieťaťa schopnosť počúvať príbehy iných detí.

    Vybavenie: Séria dejových obrazov O.S. Gomzyak „Nový rok je na prahu“

    1. Organizovanie času

    - Chlapci, ukážte mi, aké hračky ste priniesli. Kto vám ich pomohol vyrobiť?

    - Všetky hračky sú veľmi krásne.

    2. Vyhlásenie témy vyučovacej hodiny

    – Dnes si na hodine napíšeme príbeh o tom, ako sa deti v škole pripravovali na Nový rok.

    3. Rozhovor o sérii obrazov

    Logopéd zobrazuje obrázky chaoticky a žiada deti, aby ich umiestnili v správnom poradí.

    – Aký sviatok sa podľa vás blíži?

    - Prečo ste sa tak rozhodli?

    – Čo robia chalani?

    – Pozrite sa pozorne a pomenujte, aké ozdoby na vianočný stromček vyrábajú?

    – Čo používajú deti pri práci?

    – Pracujú s radosťou alebo nie?

    – Aké ozdoby vyrobili? ( Viacfarebné, svetlé, zábavné, farebné).

    -Kam si zavesili hračky?

    – Ako deti strávili prázdniny?

    -Čo mali oblečené?

    – Aké prekvapenie ich čakalo na konci prázdnin?

    4. Písanie príbehu

    - Chlapci, pozrite si ešte raz obrázky a vymyslite si podľa nich príbeh. Nezabudnite nám povedať o prekvapení, ktoré na chalanov čakalo na konci prázdnin.

    Nový rok je za rohom

    Milovaný sa blížil detská párty- Nový rok. A strom stál v rohu a bol smutný. Olya sa pozrela na vianočný stromček a navrhla:

    – Ozdobme si ho nielen balónikmi, ale aj sami vyrábame hračky.

    Chalani súhlasili. Každý z nich si zobral nožnice, farby a farebný papier. Deti pracovali s radosťou. Čoskoro boli svetlé, farebné dekorácie pripravené. Deti hrdo zavesili svoje práce na vianočný stromček. Strom sa trblietal a žiaril.

    Prišiel sviatok. Chlapci si obliekli maškarné šaty a išli k vianočnému stromčeku. Spievali, tancovali a tancovali v kruhu. A samozrejme, starý otec Frost prišiel k deťom s dlho očakávanými darčekmi.

    Cieľ: Rozšírte slovnú zásobu na lexikálnu tému. Naučte sa vyberať epitetá pre slovo „vianočný stromček“. Precvičte si zhodu prídavných mien s podstatnými menami v rode, čísle a páde. Posilniť schopnosť skladať vety s dvomi definíciami podľa navrhnutého modelu.

    Stiahnuť ▼:


    Náhľad:

    Poznámky k lekcii rozvoja

    lexiko-gramatické zložky reči v seniorská skupina na tému "Nový rok".

    Zostavil logopéd

    MADOU" MATERSKÁ ŠKOLAč. 175"

    Kustová I.N.

    G. Perm

    Poznámky k lekcii pre seniorov (obdobie II).

    Lexikálna téma"Nový rok".

    Cieľ: Rozšírte si slovnú zásobu o lexikálnu tému. Naučte sa vyberať epitetá pre slovo „vianočný stromček“.

    Precvičte si zhodu prídavných mien s podstatnými menami v rode, čísle a páde.

    Posilniť schopnosť skladať vety s dvomi definíciami podľa navrhnutého modelu.

    Pokračujte v učení sa používať predložky „pod“ a „pre“ v reči. Rozvíjajte dobrovoľnú pozornosť, pamäť, priestorové vnímanie a schopnosť koordinovať pohyby so slovami.

    slovník : Nové slová a frázy- lesná krása, zelená krása, novoročná krása.

    Aktivovať - vysoký stromček, nízky stromček, rozvetvený, prvý, posledný, hadí, pozlátko, ozdobiť, ozdobiť, zavesiť.

    Vybavenie: magnetická tabuľa, plochý obrázok vianočného stromčeka, umelý vianočný stromček, hračky na vianočný stromček, karty s obrázkami hračiek na vianočný stromček, malé hračky, jednotlivé karty s obrysovými obrázkami vianočných stromčekov a zelené ceruzky (podľa počtu detí).

    Prípravné práce: prezeranie vianočných ozdôb a ozdôb, učenie básní a piesní o novoročnom stromčeku, vystrihovanie papierových snehových vločiek, zdobenie vianočného stromčeka v skupine, didaktická hra"Kto vie pomenovať viac slov-znakov?"

    Priebeh lekcie:

    1. Úvod do témy.

    Deti stoja pri ozdobenom vianočnom stromčeku.

    1. Pozrite sa, čo máme v našej skupine krásny strom. Na aký sviatok sme ju obliekli?(Na Nový rok).
    2. Takže to môžeme nazvaťNovoročný stromček?
    3. Prečo ľudia zdobia vianočný stromček?

    Ako zdobíte novoročný stromček?(balóny, hračky, korálky, svetielka, dážď, ...).

    2. Výber epitet.

    1. Na Silvestra je stromček vyzdobený a krásny. Môžete jej zavolaťkrásny vianočný stromček?Odkiaľ prinášajú túto „krásu“?(z lesa).
    2. Tak sa to dá nazvaťlesná krása?
    3. Akú farbu má v zime a v lete?(zelená).
    4. Môžete to nazvať vianočným stromčekomzelená krása?

    Vianočný stromček je oblečený na novoročné sviatky. Tak sa to dá nazvaťNovoročná kráska?

    Deti opakujú vynájdené epitetá a potom si sadnú k stolom.

    3. Kartová úloha. Cvičenie "Rybia kosť".

    Deti sú požiadané, aby postupne tieňovali zelenou ceruzkou:

    1. najvyšší vianočný stromček;
    2. vianočný stromček, ktorý bol nakreslený ako posledný;
    3. vianočný stromček, ktorý je nakreslený medzi najviac rozvetveným a najvyšším;
    4. strom, ktorý stojí vedľa prvého.
    1. Ktorý strom zostal nezatienený?(najnižšia).
    2. Aké to je?(najprv).

    4. Vytváranie viet s dvoma homogénnymi
    definície
    A.

    Obrys vianočného stromčeka je znázornený na magnetickej tabuli. V blízkosti sa nachádza umelý vianočný stromček. Deti majú kartičky s obrázkom Ozdoby na vianočný stromček a predmety: pozlátko, dážď, had, papierové snehové vločky.

    Ozdobíme vianočné stromčeky hračkami.

    Aké hračky? (krásne, svetlé, lesklé, farebné, nové, elegantné, novoročné, ...),

    Deti sú požiadané, aby vytvorili vetu s 2 slovami-znakmi o Hračka vianočného stromčeka, zobrazené na karte alebo ležiace na stole; povedz, kde to zavesia. Deti dostanú vzor:

    Vezmem lesklú červenú guľu. Na vianočný stromček zavesím lesklú červenú guľu.

    - Vezmem viacfarebné dlhé korálky. Zavesím viacfarebné dlhé korálky.

    Deti tvoria vety. Samostatná práca.

    Akými hračkami sme zdobili vianočné stromčeky?(Vianočné stromčeky sme ozdobili jasnými novoročnými hračkami).

    5. Hodina telesnej výchovy „Náš vianočný stromček“.

    Milujeme náš vianočný stromček.Zdvihnite ruky, vytiahnite.

    Na svete nie je nič krajšie.Ruky v páse, ohýbanie do strán.

    Dáme jej hračky:natiahnite ruky dopredu, ukloňte sa,

    Dajte ruky dole.

    Hviezdy, gule, Narovnajte sa, ruky do strán.

    petardy. Ruky na opasku.

    Poďme skákať a baviť sa. Skákanie na mieste.

    Priletí hýľ a sýkorka.Mávajú rukami („krídlami“).

    Príde veľa hostí. Chôdza na mieste.

    Pozveme všetkých našich priateľov!Ruky do strán, klaňajte sa hosťom.

    6. Zhoda prídavných mien s podstatnými menami v rôznych predložkových tvaroch.

    Cvičenie „Dokonči vetu a zopakuj ju“.

    Vysvetlenie: vetu ukončite frázou"Vianočné dekorácie".

    1. Nemali sme domov...(Vianočné dekorácie).
    2. S mamou sme išli do obchodu a nakúpili...(Vianočné dekorácie).
    3. Aby sme ich zavesili na vianočný stromček, uviazali sme šnúrky na...(hračky na vianočný stromček).
    4. Celá naša rodina obdivovala...(Ozdoby na vianočný stromček).

    Hovoríme našim priateľom o krásnom...(hračky na vianočný stromček).

    7. Používanie predložiek „pod“ a „pre“ v reči.

    Deti sú vyzvané, aby položili hračky pod (za) Vianočný stromček a rozprávajte sa o svojich činoch.

    Napríklad: "Dal som pod stromček zajačika."

    "Položil som líšku za vianočný stromček."

    Deti striedavo idú von, plnia úlohu a sedia pri stoloch.

    8. Transformácia frazém.

    Hra "Neposlušné hračky".

    Hra sa hrá podľa typu „Čo chýba?“. Deti sú požiadané, aby zavreli oči. V tomto čase je jedna z hračiek odstránená. Deti otvoria oči a hádajú, ktorá hračka je skrytá.

    Nehádžte červenú guľu; našuchorený zajačik; papierové snehové vločky; brilantný dážď; farebné korálky atď.

    9. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

    10. Okrúhly tanec "V lese sa narodil vianočný stromček."(okolo vianočného stromčeka)

    Cvičenie na koordináciu slov a pohybov.


    V kráľovstve Snehovej kráľovnej

    Úlohy:

    nápravné a vzdelávacie:

    • konkretizácia predstáv o zime, javoch živej a neživej prírody;
    • objasnenie a rozšírenie slovníka na tému „Zima“;
    • zlepšenie gramatickej štruktúry reči;
    • obohacovanie slovnej zásoby o príbuzné slová;
    • výber homogénnych definícií;
    • skladanie zložitých viet s významom opozície;

    nápravné a vývojové:

    • rozvoj dialogickej reči;
    • zlepšenie dýchanie reči;
    • rozvoj zrakovej a sluchovej pozornosti;
    • rozvoj logického myslenia;
    • rozvoj koordinácie reči s pohybom, zručnosti priestorovej organizácie pohybových aktov;

    nápravné a vzdelávacie:

    • rozvíjanie schopností spolupráce a pozitívneho postoja k účasti na vyučovacej hodine; zodpovedný prístup k plneniu úloh;
    • výchova lásky a opatrný postoj k prírode.

    Prípravné práce:

    • rozhovory: „Zima“, „Život zvierat v zime“, „Zimné vtáky“;
    • odnaučenie prstová gymnastika"Poďme hrať";
    • vyfarbovanie obrázkov na tému "Zima";
    • prezeranie ilustrácií na tému „Zima“;
    • kreslenie zimnej krajiny;
    • výlety do parku, zimného lesa.

    Vybavenie: materiál na rozvoj dýchania reči (snehové vločky), obrázok-diagram, tabuľky, magnetofón, truhlica.

    Priebeh lekcie:

    Aké krásne je v našej skupine! Vyzerá úžasne zimná rozprávka! Kto tu čaroval? Myslím, že viem, kto to je... Snehová kráľovná!! Okno bolo otvorené, a tak sa rozhodla skupinu vyzdobiť.

    V akom ročnom období prichádza Snehová kráľovná?

    Snehová kráľovná pripravila mnoho prekvapení. Nechala ti nejaké palčiaky na hranie.

    (Dychové cvičenie „Odfúknite snehovú vločku“)

    Snehová kráľovná nechala ďalšiu truhlicu. Pozrite sa, ako pevne je uzavretý, koľko zámkov je na ňom. Ako to môžeme otvoriť? Tu je tip: naše snehové vločky nie sú jednoduché, ale magické. Dokončujeme úlohu - otvorte zámok!

    Úloha jedna: (tabuľky na tabuli: obloha, slnko, vietor, sneh, strom)

    Vymenujte čo najviac hlavných slov: Aký druh snehu? Aké slnko? Aká obloha? Aký vietor? Aké stromy?

    Výborne! Prvá úloha je dokončená, zámok sa otvorí.

    Úloha dva: hádanky.

    Odpovede nájdete na zimných obrázkoch. (Učiteľ kladie hádanky)

    Výborne! Druhá úloha je splnená, zámok sa otvorí.

    Úloha tri: obrázková hádanka.

    Pozrite sa a povedzte mi, ktorá položka chýba v prázdnej bunke?

    Úloha štvrtá: hra "Čo sa nestane na vianočnom stromčeku?"

    Ktorý je najlepší zábavná párty v zime? Na Nový rok zdobíme vianočný stromček hračkami. Poviem vám veci, ak sú to ozdoby na vianočný stromček, potom poviete: „Áno!“, ak nie, budete ticho.

    Hlasný cracker...

    Krásna hračka...

    Starý vankúš...

    Veselá petržlenová vňať...

    Krásna Snehulienka...

    Horúci tvarohový koláč...

    Biele snehové vločky...

    Živé obrázky...

    Roztrhané čižmy...

    Pozlátená ryba...

    Vyrezávané gule...

    Pečené koláče...

    Výborne! Zámok sa otvára!

    Poďme relaxovať a hrať sa. (Fyzické cvičenie "Biela zima")

    Nech je všetko pokryté snehom,

    Nechajte chlad zúriť

    Zima ma neomrzí

    Nikdy vás to nevystraší.

    Biele snehové vločky v zime

    Tancujú za mojím oknom.

    A Santa Claus jeho obrázky

    V noci kreslí na sklo.

    Úloha piata: hra "Dokončiť vetu"

    V zime sneží a na jeseň...

    v zime sneží, v lete...

    V zime sa chodia sánkovať a v lete...

    V zime sú stromy biele a na jeseň...

    V zime les spí a v lete...

    V zime nie je hmyz, ale v lete...

    V zime deti stavajú snehuliaka a v lete...

    Dobre, zámok sa otvára.

    Úloha šiesta: Snehová kráľovná žiada nakresliť strom súvisiacich slov. Z básne" Snehová rozprávka"Musíte vybrať súvisiace slová so slovom "sneh." Pomenujete slovo - na strome sa objaví vetvička.

    Tancovalo sa cez sneh

    Snehové búrky.

    Hýly pre snehuliakov

    Pieseň bola odpískaná.

    Pri zasneženej rieke

    V zasneženom pruhu

    Snehové gule sa hlasno rútia

    Snehulienky kosia sneh.

    Zámok sa otvára!

    Úloha siedma: nájdite slovo „zima“, ktoré je skryté v skupine.

    Nasleduj inštrukcie:

    *postavte sa chrbtom k predným dverám,

    *urobte tri kroky vpred

    *odbočiť vľavo

    *urobte osem krokov vpred

    *Odbočiť doprava

    *urobte tri kroky vpred

    *prečítaj si slovo... "zima".

    Výborne! Zámok sa otvorí. Tak sme otvorili truhlicu! Snehová kráľovná si pre vás pripravila sladkú odmenu. Veľmi sa jej páčilo, ako ste na hodine pracovali, pomáhali ste si a ukazovali dobré vedomosti.