Zhrnutie otvorenej hodiny o rozvoji reči v seniorskej skupine „Vesmírne cestovanie.  Zhrnutie GCD v skupine seniorov

Zhrnutie otvorenej hodiny o rozvoji reči v seniorskej skupine „Vesmírne cestovanie. Zhrnutie GCD v skupine seniorov

Cestovná aktivita pre deti seniorská skupina"Cesta do vesmíru."

Cieľ: upevniť vedomosti detí na tému „Vesmír“.

Vzdelávacie: upevniť koncepty na túto tému, rozvíjať predstavy predškolákov o slnečnej sústave;

Precvičte si tvorenie nových slov. Rozšírenie tematickej slovnej zásoby: vesmír, kozmický, planéta, astronóm, súhvezdie, atmosféra, satelit, skafander, kozmodróm, planetárium, planetárium, galaxia, kométa, asteroid.

Vzdelávacie:

Rozvoj pozornosti, pamäti, myslenia. Podporovať rozvoj predstavivosti, vizuálnej pamäte, priestorového myslenia.

Výchovné: Pestovanie zmyslu pre empatiu, tolerantný postoj k svetu okolo nás.

Vychovávateľ: 12. apríla oslavujeme Deň kozmonautiky. Toto je sviatok astronautov a tých, ktorí sa podieľajú na tvorbe vesmírnych rakiet.

Vychovávateľ: Kto sú astronauti?

deti: Sú to ľudia, ktorí lietajú do vesmíru.

Vychovávateľ: Chceli by ste letieť do vesmíru?

deti: Áno.

Vychovávateľ: Čo používajú na lietanie do vesmíru?

deti: Na rakete.

Vychovávateľ: Poďme chlapi

Poďme sa hrať na astronautov

Všetci poletíme do vesmíru

Príprava na let

Staviame novú hviezdnu loď.

Učiteľ im ponúka zostaviť raketu z geometrických tvarov na ich stoloch a ukázať kreativitu a predstavivosť.

pedagóg: Teraz sú naše rakety pripravené na let. Chcete sa bližšie pozrieť na to, čo je vo vesmíre?

deti: Áno.

Vychovávateľ: Poďme tam letieť. Aby sa zaviazal vesmírny výlet Potrebujem sa trochu zahriať.

Koná sa telesná výchova.

Raz-dva, je tu raketa (deti zdvihnú ruky)

Tri - štyri - čoskoro vzlietnuť (rozpažte ruky do strán)

Letieť k slnku (opíšte veľký kruh rukami)

Astronauti potrebujú rok. (Chyť ich za líca a pokrútiť hlavou)

Ale na ceste sa nebojíme (paže do strán, kývanie tela doľava a doprava)

Každý z nás je športovec (ohýba ruky v lakťoch, zatína päste)

Lietanie nad Zemou. (Opäť roztiahli ruky do strán)

Poďme ju pozdraviť. (Zdvihnú ruky a zamávajú)

Vychovávateľ: Čo si myslíte, že ešte potrebujeme na cestovanie vesmírom? Veď máme raketu, čo nám ešte treba? Potrebujeme špeciálny oblek. Ako sa to volá?

deti: Skafander.

Vychovávateľ: Aby bol náš let úspešný, teraz vám všetkým dám skafander. Takže ideme. Aby sme to dosiahli, musíme všetci čarovať. Zavrieme oči a povieme zaklínadlo: 5,4,3 hviezdny vesmírny let. (Znie kozmická hudba, na flanelografe visí plagát slnečnej sústavy, učiteľka naň upozorňuje). Naša vesmírna loď cestuje po celom vesmíre. Pred nami je slnečná sústava. Toto slnko je obrovská ohnivá guľa. Slnko je stredom slnečnej sústavy. Slnko je najbližšia hviezda k Zemi, obrovská horúca guľa plynu

Okolo nej sa točí osem planét: Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Jupiter, Saturn, Urán, Neptún, Pluto. Každá planéta má svoju vlastnú cestu. Tieto dráhy sa nazývajú obežná dráha.

Planéta Merkúr – ( prvá planéta od Slnka) Táto planéta je najbližšie k Slnku v celej sústave je považovaná za najmenšiu. Merkúr je najrýchlejšia planéta. Úplnú revolúciu okolo Slnka zvládne dokončiť len za 88 pozemských dní. (Keby sme žili na Merkúre, oslavovali by sme narodeniny dvakrát denne) Povrch Merkúra je tvrdý a skalnatý. Počas dňa planéta prakticky horí pod slnečnými lúčmi a v noci mrzne.

Planéta Venuša

Najjasnejšia planéta na oblohe. Pomenovaný podľa bohyne krásy. Na oblohe je jasne viditeľný aj bez ďalekohľadu. Celý povrch Venuše je horúca skalnatá púšť. Venuša je obklopená silnou vrstvou mrakov. A pod touto oblačnosťou je neznesiteľné teplo.

Učiteľ: Čo je tretia planéta?

Zem- Toto je obrovská tvrdá lopta. Ale len na našej planéte je život. Keď sa astronauti pozerajú na našu planétu z vesmíru, zdá sa im to ako žiariaca guľa modrá farba. Pretože na Zemi je viac vody ako súše.

Planéta Mars. Táto planéta bola pomenovaná po starogréckom bohu vojny. Planéta podobná Zemi, ale menšia a chladnejšia. Povrch Marsu je tvrdý a pokrytý oranžovo-červeným pieskom, preto sa Mars nazýva „Červená planéta“.

Planéta Jupiter. Najväčšia planéta slnečnej sústavy je 10-krát väčšia ako Zem. Je taká veľká, že sa na ňu zmestia všetky ostatné planéty. Jupiter sa otáča okolo svojej osi tak rýchlo, že sa oblaky okolo neho roztiahnu dlhé stuhy, čo dáva planéte pruhovaný vzhľad. Jupiter nie je kamenná planéta. Charakteristickým rysom Jupitera je Veľká červená škvrna. Je to obrovská smršť.

Planéta Saturn je obrovská planéta svetložltej farby. Veľmi rýchlo sa otáča okolo svojej osi. Má plynnú štruktúru. Saturn má prstence, ktoré iné planéty nemajú, ktoré sú tvorené z prachu, skál a ľadu. Všetky sa točia okolo planéty. Saturn sa nachádza ďaleko od Slnka, takže jeho teplota je veľmi nízka.

Planéta Urán(siedmy od Slnka, odkazuje na obrie planéty). Toto je prvá planéta videná cez ďalekohľad. To, čo ju robí jedinečnou medzi ostatnými planétami, je to, že rotuje "v ľahu na boku. Hovorí sa jej ležiaca planéta. Táto planéta má tiež prstence, ale tie sú oveľa ťažšie viditeľné, objavujú sa len v určitých časoch.

Planéta Neptún(ôsma planéta od Slnka). Neptún patrí medzi obrovské planéty. V rímskej mytológii boh morí. Jeho povrch vyzerá ako modrý z vesmíru. Na Neptúne sú viditeľné búrkové škvrny. Najväčšia búrka sa javí ako veľká tmavá škvrna s bielymi škvrnami pozdĺž okraja.

Vychovávateľ: Kto odpovie na otázku, Zem má satelit... ? (mesiac)

Mesiac je prirodzený satelit Zeme, jej stály najbližší sused. Točí sa okolo Zeme. Mesiac je štyrikrát menší ako Zem. Sám sa neleskne, ale len ako zrkadlo odráža dopadajúce slnečné lúče. Povrch Mesiaca je pokrytý najjemnejším pieskom a mesačným prachom. Celý povrch Mesiaca je pokrytý veľkými a malými priehlbinami – krátermi. Lunárne krátery sú stopy po dopadoch skál z vesmíru – meteoroidy. Tmavé škvrny na Mesiaci sa nazývajú moria, hoci na Mesiaci nie je žiadna voda.

Vychovávateľ : A teraz si sadneme za stoly a kreslíme planéty a počítacou riekankou si vyberieme, kto na ktorú planétu poletí (Učiteľ počíta astronomickú rýmovačku: Na mesiaci žil astrológ, počítal planéty. Merkúr - jedna Venuša - tri Mars - šesť - Saturn; (Deti dostali podnosy s farbami.) Namaľované planéty sa nalepia na pripravený papier Whatman slnečnej sústavy.

GCD

"Výlet do vesmíru"

Znalosť FEMP v skupine seniorov

Obsah programu:

Pokračujte v učení detí počítať dopredu a dozadu do 10.

Upevniť vedomosti o geometrických tvaroch: kruh, obdĺžnik, trojuholník, ovál.

Rozvíjajte zručnosť priestorovej orientácie na hárku papiera.

Objasniť predstavy detí o priestore.

Prostredníctvom herných aktivít rozvíjajte detskú vynaliezavosť, samostatnosť, inteligenciu, pamäť a kreativitu.

Pestovať medzi deťmi priateľské vzťahy, schopnosť spolupracovať na splnení úlohy.

Vzdelávacie oblasti:

Kognitívny vývoj

Sociálny a komunikačný rozvoj

Prípravné práce:

Vykonávanie konštruktívnych úloh kreslenia; pre orientáciu na hárku papiera; riešenie matematických problémov; výkon kreatívne úlohy spoločnosti.

Materiál:

Obrázky: hviezdna obloha, lietajúce meteority, planéta Mars s Marťanmi.

Geometrické tvary – kruhy 6 farieb; magnetofón s „kozmickou“ hudbou;

Stavebnica, počítacie palice, trojuholníky - na stavbu rakiet; čísla v obálkach.

Priebeh lekcie:

Deti stoja v kruhu.

Chlapci, aký je dnes deň v týždni? Bude aj zajtra? Včerajšok bol? Dnes, vo štvrtok, vás chcem pozvať, priatelia, aby ste sa so mnou vydali na cestu. Milujete cestovanie? Uhádnite sami, ktorý výlet. (Hádanka o vesmíre)

Sú tam všetky znamenia zverokruhu -

Vodnár, Panna, Rak.

Svietia vo dne aj v noci,

Hľadá tam astronóm.

(medzerník)

Výborne, chlapci, uhádli ste, je to priestor. Tak na akú cestu ťa pozývam? (odpovede detí). Presne tak, na vesmírnej ceste.

Povedzte mi, chlapci, čo môžeme použiť na let do vesmíru? (Na vesmírnej lodi, na rakete).

Ako sa volá človek, ktorý letí do vesmíru? (astronaut)

Predstavte si, že ste dnes astronauti.

Aby počas našej cesty všetko išlo hladko a pokojne, zahrajme si hru

"priateľstvo"

Všetky deti sa zhromaždili v kruhu,

Som tvoj priateľ a ty si môj priateľ

Držme sa spolu za ruky

A usmejme sa na seba!

No spočítajme, koľkí z vás sa na výlet vydajú. (počítajte do 18)

Poletíme do vesmíru na 3 raketách (stoloch), na to sa rozdelíme do spoločností. Pozrite sa na čísla na hrudi a zaujmite príslušné miesta v preprave.

Teraz postavte svoje rakety.

Okrem toho má každá spoločnosť vlastnú stavebnicu - niektoré geometrické obrazce, niekto má kocky, niekto paličky na počítanie (deti zbierajú rakety)

Sú všetci pripravení? Vyberte si hodných kapitánov a pomenujte svoju „raketu“ nejakou planétou. (práca vo firmách. Odpovede kapitánov).

Let do vesmíru si vyžaduje pozorných, disciplinovaných a erudovaných astronautov. Teraz ťa skontrolujem. Budem klásť otázky a vy na ne musíte rýchlo a správne odpovedať. Všetky otázky sú logické a celkom kozmické. Jeden tím odpovedá, zvyšok počúva a kontroluje správnosť odpovedí.

pripravený? (každý tím odpovedá postupne)

Aké je teraz ročné obdobie?

Je ráno alebo večer?

Aké ďalšie časti dňa poznáte?

Môžete vzlietnuť zo Zeme - A môžete pristáť na Zemi

Slnko je ďaleko od Zeme, ale Mesiac je blízko

Lietadlo letí pomaly - Ale naša vesmírna loď letí rýchlo

Problémy:

1. V kozmickej lodi lietali 4 astronauti. Dvaja z nich sa vydali na misiu do vesmíru. Koľko astronautov zostalo na lodi? (2)

2. Z nočnej oblohy padli tri hviezdy. Potom sme videli padať ďalšie dve hviezdy. Z koľkých hviezd pozostával meteorický roj? (z 5)

3. 1 raketa letela do vesmíru ráno, 2 ďalšie rakety leteli do vesmíru popoludní. Koľko rakiet letelo zo Zeme do vesmíru? (3)

No dobre, ste celkom erudovaní astronauti, môžete ísť do vesmíru.

Všetko je pripravené? Kľúč na spustenie!

Poďme letieť

Je čas, aby sme začali odpočítavať.

Deti v zbore: Desať, deväť, osem... Štart!!! (Znie kozmická hudba, deti zatvárajú oči.)

Aký veľký a krásny je priestor,

Je tam ukrytých toľko tajomstiev.

Ale len ten, kto vie myslieť

Vyriešte všetky hádanky.

Naše rakety stúpajú vysoko. Buď opatrný! Cez okno pozorujeme vesmírne objekty.

Ach chlapci, čo to vidím, obloha je všade naokolo hviezdna,

A sú tu aj planéty, slnko a satelity!

Mali by ste to vidieť aj vy, pozrite sa pozorne!

Takže úloha pre kapitánov. Každú úlohu vykonávame postupne.

Pozor! V ľavom hornom rohu vidíme Slnko. Označte ho žltou farbou (kruh).

V pravom hornom rohu vidíme Polárku - biely kruh,

V ľavom dolnom rohu je planéta Zem - modrý kruh.

V pravom dolnom rohu vidím planétu Mars (označenú červeným kruhom).

V strede mesiaca je oranžový kruh.

Meteorit letí napravo od Mesiaca, označte ho čiernym krúžkom.

Viete, že astronauti veľa športujú. Aj počas letu si nájdu čas na športové cvičenia. A teraz si trochu oddýchneme.

A teraz, chlapci, vstaňte.

Rýchlo zdvihli ruky,

Do strán, dopredu, dozadu.

Otočený doprava, doľava,

Pokojne si sadnite a vráťte sa do práce!

Pozor nebezpečná zóna! Boli sme chytení meteoritom (Meteorit je teleso, ktoré je skalným masívom padajúcim na Zem a zanecháva za sebou ohnivú stopu.)

Ale môžeme sa tomu vyhnúť, ak správne splníme všetky úlohy.

Cvičenie:

(na tabuli sú kresby kameňov, na ktorých sú napísané úlohy)

  • Vezmite čísla a rozšírte číselný rad.
  • Ukážte, ktorá planéta Zem je.
  • Ukáž, ktorý z nich je Merkúr.
  • Ukážte, koľko planét je v slnečnej sústave.
  • Pamätajte na rým o všetkých týchto planétach.

Výborne! Dokončili ste náročnú úlohu, meteority nepoškodili naše vesmírne lode. Letíme ďalej.

Cvičenie pre oči.

Teraz nakreslím vzduch

Som pre vás záhadou!

A ty sa dobre pozeráš,

Čo je to, rýchlo zistite!

(Nakreslím kruh. Čo by to mohlo byť vo vesmíre? (mesiac, slnko, planéty, meteorit). Nakreslím hviezdu. Nakreslím slnko.

No, bol si veľmi pozorný.

Vítajú nás Marťania s balónmi.

Poďme zistiť, ako sa Marťania navzájom líšia.

Aby sme vám to uľahčili, zavoláme mužíčka vľavo a mužíčka vpravo.

Poraďte sa so spoločnosťami a teraz odpovieme jeden po druhom.

Chlapci, poďme von k Marťanom a zahrajme si hru "Herci"

Hra „Herci“ Predstavte si, že ideme na planétu Mars.

1 spoločnosť bude fotiť všetko nezvyčajné okolo nás, planéty.

2 spoločnosť „Išli ste na Mars a videli ste niečo zaujímavé“

Spoločnosť 3 „Počas letu sme sa rozhodli niečo zjesť a zjesť“

Chlapci, je čas ísť domov.

Snažíme sa o zázraky

Ale nie je nič úžasnejšie

Ako letieť a vrátiť sa

Pod strechou vášho domu!

Na ktorú planétu? (Zem)

Pozor! Odpočítavame od 10. Letíme domov (znova hudba) Je tu dotyk!

Vychovávateľ:

Ste späť na planéte Zem.

Užili ste si výlet?

čo sa vám najviac páčilo?

Čo sa zdalo ťažšie?


Vzdelávacie ciele:

Fix kvantitatívne, poradové počítanie do 10;

Zlepšiť schopnosť správne odpovedať na otázku „čo sa počíta“;

Upevniť vedomosti o objemových a rovinných geometrických útvaroch;

Zlepšite schopnosť pomenovať nasledujúce a predchádzajúce číslo;

Posilniť schopnosť odpovedať na otázku „Koľko“;

Zlepšiť schopnosť navigácie v priestore, na hárku papiera, v čase;

Vytvorte koncept, že štvorec možno rozdeliť na 4 rovnaké časti.

Vývojové úlohy:

- rozvíjať geometrickú bdelosť;

Rozvíjať tvorivú predstavivosť a fantáziu;

Rozvíjať pozornosť a logické myslenie;

Rozvíjať zvedavosť;

Rozvíjajte záujem o pochopenie vesmíru.

Vzdelávacie úlohy:

Pestovať záujem a úctu k ľuďom, ktorí boli objaviteľmi vesmíru; vštepovať deťom hrdosť na svoju krajinu;

podporovať priateľské vzťahy medzi deťmi; zvyk spolupracovať; viera v hodnotu kolektívnej práce na dosiahnutie spoločného cieľa;

Rozvíjajte vlastnosti, ako je empatia a schopnosť reagovať.

Materiál:

Čarovná kvetina, „meteorická sprcha“, magnety, hviezdy, plagát „Planéty slnečnej sústavy“, zašifrované rozprávky, skafander, technické pomôcky na cvičenie.

Plán lekcie:

1. Org. moment – ​​1 minúta

2. Príprava na vnímanie – 4 minúty

3. Konštrukcia rakety. Let. - 2 minúty

4. „Na neznámej planéte“ – 15 minút

5. Let na planétu Zem – 2 minúty

6. Zhrnutie lekcie – 1 minúta

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

Učiteľ privádza deti do Hudobná sála, deti sedia na stoličkách.

2. Príprava na vnímanie.

Ahojte deti. Ja, mimozemšťan Alfa, som prišiel zo vzdialenej a neznámej planéty. Naša planéta je v nebezpečenstve. Zlý čarodejník Asteroid ju očaril. Planéta bude zničená, ak nevyriešime 7 ťažkých úloh.

Dostal som signál, že na planéte Zem, v meste Dubna, je MATERSKÁ ŠKOLA"Ryabinka", kde žijú tie najvynaliezavejšie, najpriateľskejšie a najstatočnejšie deti! Ste pripravení nám pomôcť?

Stať sa astronautom,

Letieť do neba,

Musíte toho veľa vedieť

Musíte toho veľa vedieť.

A v rovnakom čase a v rovnakom čase

Všimnete si - kA,

Pomáha astronautom

MATEMATIKA!!!

Čo môžete použiť na let do vesmíru? (hviezdna loď, astroplán, raketa, lietajúci tanier). Dnes navrhujem letieť na rakete, ktorú si sami postavíte!

3. Stavba rakety z objemových modulov. Let.

Pozor! Postavte sa do radu, doprava - jeden, dva, doľava - jeden, dva! Plaťte v poradí čísel!

A teraz vy a ja, deti, letíme na rakete!

(deti vstupujú do rakety)

Zapnite si bezpečnostné pásy!

Odpočítavanie: 10, 9, 8…

A raketa letí hore!

Na monitore je mapa našej trasy. Začiatkom letu je planéta Zem. Určte polohu planéty Zem na vesmírnej mape.

(ľavý dolný roh)

Leteli sme až k červenej hviezde. Pomenujte jeho polohu na mape.

(ľavý horný roh)

Za oknami rakiet sa niečo mihlo?! Toto je meteorický roj. Pomenujte tvar meteoritov (guľa, kocka, valec).

Blížime sa k žltej hviezde. Pomenujte jeho polohu na mape (pravý horný roh).

Tam boli. Neznáma planéta je blízko. Pomenujte jeho umiestnenie

(pravý dolný roh).

4. "Na neznámej planéte"

Pozor! Pristátie! Začnime okamžite zachraňovať planétu!

Za každú správne splnenú úlohu získavate 1 hviezdičku. Ak chcete zachrániť planétu, musíte nazbierať 7 hviezdičiek! Odpovedáme jasne, rýchlo a navzájom sa nerušíme! Vpred!

(učiteľ zhrnie po každej úlohe)

7 úloh zlého čarodejníka asteroidu:

1) Úloha jedna.

"Áno - nie" (hra v kruhu s loptou)

- Odpovedzte na otázky rýchlo: áno alebo nie:

  • Je zem guľatá?
  • Dnes je pondelok?
  • Len 4 sezóny?
  • Je na oblohe veľa hviezd?
  • Má rok 10 mesiacov?
  • Je Zem najväčšou planétou Slnečnej sústavy?
  • 6 je menej ako 3?
  • Bola včera sobota?
  • Príde po jari leto?
  • Má týždeň 7 dní?
  • Má kruh rohy?
  • Je kocka stabilná postava?

Úlohu ste dokončili rýchlo a presne a získali ste prvú hviezdu!

2) Úloha dva.

„Tvary na chrbte“ (hra s kruhom):

Postavte sa do kruhu! Musíte uhádnuť geometrický obrazec, ktorý vám nakreslím na chrbát! (zvuky vesmírnej hudby)

7 správnych odpovedí sa považuje za splnenú úlohu! Tím získava druhú hviezdu!

3) Úloha tri.

"Magic Flower" (deti sedia na stoličkách)

Ďalšou úlohou je „Magic Flower“. Koľko okvetných lístkov? Vezmeme okvetný lístok a pomenujeme susedov daného čísla.

Odviedol dobrú prácu. Dostanete tretiu hviezdu!

4) Úloha štvrtá.

- Riešenie zložitých problémov:

  • Koľko koncov má palica? Dve palice? Dva a pol? (6)
  • Tri kone bežali 5 km. Koľko kilometrov nabehal každý kôň? (5 km každý)
  • Ak kura stojí na jednej nohe, váži 2 kg. Koľko bude vážiť kura, ak bude stáť na dvoch nohách? (2 kg)
  • 3 ryby preleteli nad lesom, 2 pristáli. Koľko odletelo?
  • Padli 2 hrnce: železo a hlina. Ktorých fragmentov bude viac?
  • Na breze rástli 3 jablká. 1 odtrhnuté jablko. Koľko zostáva?
  • Na stole sú 4 mrkvy a 3 uhorky. Koľko ovocia je na stole?

Ukázali ste vynaliezavosť. Výborne! Vaša štvrtá hviezda!

MIMOŽIADNY TANEC

Teraz sa uvoľnime a zahrajme si kozmický tanec.

5) Úloha päť (choď k stolu)

"Čo je navyše"

Zem, Slnko, skafander

Kométa, meteorit, glóbus

Astroplán, loď, loď

Teleskop, ďalekohľad, televízor

Planéta, satelit, vysávač

Kozmonaut, astronaut, vodič

Lietadlo, vrtuľník, raketa

Skvelé! Odviedli skvelú prácu! Získate piatu hviezdičku!

6) Úloha šiesta.

„Planéty slnečnej sústavy“ (príďte k stojanu)

Planéty obiehajú okolo Slnka. Slnko a planéty sú slnečná sústava. Koľko planét obieha okolo Slnka? (9 planét).

Kde je Merkúr? Zem? Venuša? Mars? Urán? Saturn? Jupiter? Neptún? Pluto?

Úlohu zvládli na výbornú. Vaša šiesta hviezda!

7) Siedma úloha (deti sedia pri stoloch)

"Tajomné námestie"

- Pozorne načúvať : Ak zložíte štvorec na polovicu a znova na polovicu, koľko rovnakých častí bude? Skontrolujeme: preložíme na polovicu, rohy do rohov, prehyb uhladíme a znova na polovicu. Koľko dielov ste dostali?

Úlohu ste dokončili rýchlo a presne a získali ste siedmu hviezdu!

8) Ôsma úloha.

"Pomenujte rozprávku!"

- Pozorne si prezrite tieto diagramy a určte názov rozprávky. Milovaná siedma hviezda je vaša!

Koľko hviezd ste nazbierali?

PLANÉTA JE ZACHRÁNENÁ!!!

ĎAKUJEME DETI. Odmenou je hviezda pre každého!

Ako poďakovanie DÁVATE MOŽNOSŤ DÁVAŤ TOMU MENO!!!

Kreatívna úloha „Vymyslite názov planéty“

5. „Let na planétu Zem“

Pozor! Z vesmírneho centra planéty Zem bol prijatý signál na návrat domov. Choď do radu! Plaťte v poradí čísel! Posádka, posaďte sa! Zapnite si bezpečnostné pásy! Odpočítavanie.

(imitácia letu na komickú hudbu)

6. Zhrnutie vyučovacej hodiny

Sme na planéte Zem!

Ďakujeme za vašu vynaliezavosť a láskavé srdcia! Priateľstvo vám pomáha robiť skutočné zázraky! Na pamiatku cestovania vesmírom vám dávam hádanku „Slnečná sústava“ na štúdium a objavovanie vám neznámych planét. A je čas, aby som išiel do vesmíru na moju planétu...!

Mestská rozpočtová škôlka vzdelávacia inštitúcia

„Materská škola všeobecného vývinového typu s prioritnou realizáciou kognitívneho a rečového vývinu detí č. 25 „Rozprávka“

Vzdelávacie aktivity

v seniorskej skupine

na tému: "Cestovanie do vesmíru"

Vychovávateľ: Gareeva

Gulnara Khasanshevna

jaštvorcových kategórii.

Naberezhnye Chelny, 2015

Cieľ: Identifikovať nadobudnuté vedomosti, nápady a zručnosti, ktoré deti nadobudli počas školského roka.

Úlohy:

Vzdelávacie: Povzbudzujte deti, aby sa zúčastnili skupinovej konverzácie; určiť dni v týždni, časti dňa, ročné obdobie;rozvíjať schopnosť určiť umiestnenie zvukov v slove, identifikovať samohlásky a spoluhlásky v slove;objasňovanie predstáv detí o vesmíre, hviezdach, planétach; stanovenie názvov geometrických tvarov: trojuholník, štvorec, kruh, obdĺžnik, kosoštvorec; precvičte si počítanie do desať a späť, ako aj počítanie v tatárskom jazyku.

Vzdelávacie: Rozvíjať záujem o výskum a kognitívna aktivita deti; rozvíjať schopnosti tvorby slov;rozvíjať logické myslenie, pozornosť, pamäť, predstavivosťA dobré motorové zručnosti ruky

Vzdelávacie: kultivovať pocity láskavosti a vzájomnej pomoci;pestovať samostatnosť, aktivitu, iniciatívu, schopnosť pracovať v tíme.

Prípravné práce: Vedenie rozhovoru na tému „Vesmír“; sledovanie videa o vesmíre; skúmanie ilustrácií, encyklopédií, kníh o vesmíre; výroba remesiel o vesmíre, raketové aplikácie; herné situácie „Kozmodróm“, „Veliteľ“, riešenie hádaniek.

Vybavenie:

Demo materiál: Prezentácia na lekciu; nahrávanie hudby; magnetické geometrické tvary, magnetické tabule; mini laboratórium; magnetické čísla; schéma domu na analýzu slov na samohlásky a spoluhlásky; Papier Whatman čierny 60/60 cm.

Podklad: karty na analýzu slova MESIAC, červené a modrej farby; plastelína (biela, modrá, žlté kvety); papierové obrúsky.

Inventár pre skúsenosti : lieviky; Aktívne uhlie; prázdne poháre, poháre so špinavou vodou, vatové tampóny, podnosy, obrúsky.

Práca so slovnou zásobou: Vesmír, vesmír, satelit, planéta, hviezda, raketa, kométa, lesklý, jasný, astronauti, filter na čistenie vody, ďalekohľad.

Typy detských aktivít v GCD:

Komunikatívne(rozhovor, odpovede na otázky)

Hranie(hra "Veliteľ" UMK)

Kognitívne a výskumné(prevádzanie experimentov na čistenie vody)

Produktívne(modelovanie hviezdy)

Hudobné a umelecké(počúvanie hudobnej skladby „Hviezdna obloha“)

Priamo vzdelávacie aktivity pozostáva z troch častí: 1.úvodná

2.hlavný

3. konečná

Celková dĺžka trvania je 25 minút.

GCD pohyb:

1. Úvodná časť.

Deti vstúpia do skupiny, postavia sa do polkruhu blízko stoličiek.- Chlapci, dnes k nám prišli hostia. Poďme sa s nimi pozdraviť. (Ahojte hostia) Chlapci, vieme pozdraviť aj v tatárčine (Isәmmesez, Khaerle kon).

Chlapci, pozrite sa na obrazovku a vypočujte si hudobnú kompozíciu (Snímka č. 1. „Hviezdna obloha“).

Uhádli ste už, na akú dlhú cestu vás táto hudba pozýva?

(na cestu do vesmíru).Poďme na vesmírnu cestu.- Súhlasíš? (Áno).

2. Hlavná časť. Rozhovor s deťmi.

Spomeňme si teraz na všetko, čo vieme o vesmíre. – Čo je priestor? (Priestor je priestor). - Čo je vo vesmíre? (Vo vesmíre sú hviezdy a planéty). Je to tak, chlapci, žijeme v komiksovom priestore Vesmíru. Vesmír je celý svet, hviezdy, kométy, zem, planéty, slnko.

čo je to slnko? (Slnko je horúca guľová hviezda). Správne chlapi, vydáva teplo a svetlo, dáva život ľuďom, rastlinám, zvieratám. Ale na samotnom Slnku nie je žiadny život, je tam veľmi horúco. (snímka č. 2) Čo viete o planéte Zem? (Ľudia žijú na Zemi, pretože je tam vzduch a voda). Zem je náš domov, ktorý musíme milovať a chrániť. Snímka č. 3)

- Aké boli prvé živé bytosti na svete, ktoré sa po pobyte vo vesmíre vrátili na Zem? (psi Belka a Strelka leteli do vesmíru). Ako sa volá prvý astronaut, ktorý videl Zem z vesmíru? (Yu. A. Gagarin.) (Snímka č. 4)

Chlapci, na čom môžeme lietať?Deti vyjadrujú svoje návrhy. (lietadlo, vrtuľník, kozmická loď, raketa)

To je presne na rakete! Chlapci, aký druh dopravy je raketa? (vzduch) A teraz budeme vy a ja konštruktéri a postavíme raketu z geometrických tvarov podľa schémy. (Snímka č. 5 „Raketový diagram“)

Na stole sú rozložené magnetické geometrické tvary. Učiteľ pozýva k magnetickej tabuli po jednom dieťati. Deti podľa schémy vyrobia raketu z geometrických tvarov (štvorec, trojuholník, obdĺžnik, valec, kužeľ, kruh).

Chlapci, z akej časti by mala byť podľa vás postavená raketa? (odpovede detí) Stavba rakety je dokončená. Tak a sme tu, pripravení letieť. Chlapi, ktovie

ovláda raketu? (astronauti). To je pravda, teraz ty a ja budeme astronauti. Ste pripravení letieť ku hviezdam?Začnime počítať do 10!Deti počítajú do 10. Raketa stojí.

Možno sme si mysleli zle? Ako môžeme počítať? (Musíme počítať, naopak, od najväčšieho po najmenšie číslo...

-: Začneme odpočítavať od 10 v opačnom zostupnom poradí (10....5,4, 3,2,1,0, štart!)

Chlapci, viete, že astronauti na lodi majú veľmi dobrú disciplínu. Sú veľmi pozorní a výkonní, plnia úlohy, ktoré im dal ich veliteľ. Koniec koncov, ak urobia všetko, čo chcú, stlačia rôzne tlačidlá, loď sa môže zraziť s kométami a havarovať. Vy a ja poznáme hru v tatárskom jazyku „Commander“. Poďme si to zahrať a ukázať vám, akí sme skutoční astronauti.

Hra "Veliteľ".

Vyberie sa detský „veliteľ“. Deti plnia príkazy veliteľa.

Veliteľ: - Basa (vstať zo stoličky); -Siker (skákanie na mieste); - Asha (napodobňovať jedenie); -Bitne yu (umyť si tvár); atď.

Výborne chlapci! Ste skutoční astronauti.

- Chlapci, viete, že astronauti trávia dlhý čas na cestách vesmírom. A kým ty a ja letíme sem, už prešiel celý týždeň!

Brainstorm:

1) – Aký je dnes deň v týždni?

2) Aký deň v týždni bol včera?

3) - Vymenujte dni v týždni v poradí? (pondelok nedeľa)

4) Koľko dní má týždeň (7)

5) - Aká časť dňa je teraz? (ráno)

6) - Ktoré časti dňa ešte poznáš (ráno, poobede, večer, noc)?

7) Aké je teraz ročné obdobie?

8) Aké je najteplejšie obdobie roka?

Výborne!

Usadili sme sa na Modrej planéte žijú tu modrí veselí ľudia. Ale obyvatelia tejto planéty. Ach, čo sa im stalo, sú akési špinavé! Chlapci napísali správu o pomoc. Vesmírni piráti sa vkradli na ich planétu. Do svojich nádrží nasypali zem, odpadky, konáre a teraz sa im voda zašpinila, pýtajú sa, čo máme robiť? (čistiť vodu). Pomôžme obyvateľom modrej planéty! Koniec koncov, astronauti skúmajú vesmír. Teda sú (výskumníci). Každý deň na obežnej dráhe prebiehajú experimentálne práce vo vesmírnom laboratóriu. Teraz pôjdeme vy a ja do nášho vesmírneho laboratória a tam budeme vykonávať výskum čistenia vody. (Deti idú k stolom).

Odporúčam prečistiť túto vodupomocou špeciálnychfiltre. Filtre sú špeciálne látky, cez ktoré sa voda čistí a zanecháva vo filtroch škodlivé nečistoty. Toto je filter, ktorý mám. Skladá sa z lievika, vatovej podložky s aktívnym uhlím a pohára. Pozrite, chlapci, mám na tanieri taký druh uhlia.

Čo mám v ruke?(bavlnená podložka ) Urobme malý experiment. Do nádoby vložte lievik. Do lievika vložte vatový tampón. Tablet aktívne uhlie a ďalší disk navrchu. Opatrne, kúsok po kúsku, nalejeme do lievika s vatou špinavú vodu? Aká sa stane vata? Aký druh vody kvapká do nádoby? A prečo? Presne tak chlapi, vata pohlcuje špinu. A voda sa stáva čistou.

Otázka: Môžem teraz piť túto vodu? (Nie, môže obsahovať neviditeľné choroboplodné zárodky) Vodu treba prevariť. Tak sme pomohli vyčistiť špinavú vodu, poďme ďalej. (Deti si sadnú na svoje miesta)

Pozrite sa dopredu, je tu ďalšia planéta „astronómov“, žijú tam žltí muži . Sú veľmi zvedaví a pozorní. Na pozorovanie hviezd, slnka a planét, ktoré si nainštalovali na svoje vesmírna stanica najprv tri teleskopy a potom tri ďalšie. Koľko ďalekohľadov je nainštalovaných na vesmírnej stanici (6 ďalekohľadov). Chlapci, povedzme to pomocou čísel. 3+3=6

- Ale pozrite sa na našu Zem, ale nie je vo vesmíre sama. Zem má jedného priateľa.

Aká je priateľka, zistíte vyriešením hádanky.

Osvetľuje cestu v noci,
Nenecháva hviezdy spať.
Nechajte všetkých spať, ona nemá čas spať,
Na oblohe je pre nás svetlo... (Mesiac)

Výborne!

Mesiac obieha okolo Zeme a nazýva sa družica Zeme.

Chlapci, pozrime sa na slovo Mesiac. Aký je prvý zvuk, ktorý počujete v slove MESIAC? (l). Aký je posledný? Chlapiurčme, aké samohlásky a spoluhlásky sú v tomto slove. (schéma slova Mesiac, rozložte žetóny)

Chlapci, poďme teraz k stolom a rozložme slovo Mesiac na samohlásky a spoluhlásky. (Rorobot s kartami. Deti vykonajú zvukovú analýzu slova „mesiac“ rozložením žetónov.

MESIAC

Poďme si zahrať hru „Povedz to naopak“.

Hra sa hrá s loptou. Učiteľ hodí dieťaťu loptu a pomenuje jeden z pojmov a dieťa hodí loptičku späť a pomenuje opak pomenovaného pojmu.

Studená - teplá

Veľký malý

Tvrdá mäkká

Čistý - špinavý

Svetlý tmavý

Ľahký ťažký

Dlhé krátke

Vysoký nízky

Široký úzky;

Fat slim;

Ďaleko blízko;

Vľavo vpravo;

Jeden je veľa;

Deti, poďte k stolu a uvidíte, čo tam je?(na stole je papier Whatman v čiernej alebo tmavomodrej farbe, s kúskami žltej alebo bielej plastelíny rozloženými v tanieroch v blízkosti) Chlapci, čo si myslíte, že to je a čo tu chýba? (odpovede detí) Správne chlapci, toto je nočná obloha. A hviezd tu nie je dosť. Nech každý z vás zapáli svoju hviezdu na oblohe. (Áno).

Teraz si vyberte kúsok plastelíny akej farby bude vaša hviezda (žltá, modrá, biela). Plastelína sa miesila (zahriala), stočila sa do gule, pripevnila sa k papieru Whatman plochým koláčom a natiahla sa prstom, čím sa vytvorili lúče hviezdy v rôznych smeroch. Výborne, chlapci, teraz máme vy a ja vlastnú hviezdnu oblohu. Hviezdy boli iné a krásne.

Chlapci, teraz sa musíme vrátiť do škôlky. A aby sme sa mohli vrátiťAdOpočítať s tatarv angličtine od 1 do 10. (ber, ike.өch, durt, bish, aly, sigez, tugyz, un)

3. Záverečná časť.

Deti sedia na stoličkách. - Čo nové ste sa naučili na našej vesmírnej ceste? Aké úlohy ste mali najradšej? Aké úlohy boli pre vás nepochopiteľné alebo ťažké?

Deti, postavme sa do kruhu. Veselým ľuďom ste sa veľmi páčili a ako darček vám poslali vesmírny kameň. (učiteľ vyberie kameň z krabice) Aký je?(platí pre líce každého dieťaťa) .(Studená).Myslíte, že sa to dá zohriať? (Asi...) Poznám čarovné slovíčka, ktoré nám pomôžu zohriať kameň. Kameň, vezmi teplo mojich rúk, teplo môjho srdca a daj ich môjmu priateľovi. (Učiteľ podá kameň neďaleko stojace dieťa. Pevne stíska kameň v rukách a posúva ho ďalej po kruhu. Po nejakom čase je kameň opäť v rukách učiteľa). Cíťte, čím sa kameň stal teraz!(platí pre líce každého dieťaťa). Vidíte, preniesli sme časť svojho tepla na kameň a studený kameň sa oteplil, akoby ožil. A ak si my, ľudia, dáme navzájom teplo a všetci sa budú na našej planéte cítiť príjemnejšie a budú láskavejší. Želám ti Pekný deň a dobrú náladu.

Abstraktné otvorená trieda v seniorskej skupine č.5

"Výlet do vesmíru"

Obsah programu:

Vzdelávacia oblasť « Telesná kultúra» cieľ: naučiť byť aktívny v odlišné typyčinnosti (organizované a nezávislé); vás naučí striedať aktívne aktivity s menej intenzívnymi aktivitami a oddychom.

Vzdelávacia oblasť "zdravie"cieľ: formovať a upevňovať užitočné zručnosti, ktoré podporujú dobré zdravie, veselú náladu a učenie zdravý imidžživot (robte gymnastiku, hrajte hry vonku, užívajte si vytvrdzovacie procedúry); predstaviť prístupnými spôsobmi podpora zdravia (dodržiavanie režimu, potreba každodenného cvičenia, otužovanie, zvládanie rôznych pohybov).

Vzdelávacia oblasť "socializácia"cieľ: pestovať priateľský vzťah k rovesníkom; pestovať tvrdú prácu a zodpovednosť (túžba zapojiť sa do spoločných pracovných činností s dospelými, do spoločnej práce detí, dotiahnuť začatú prácu do konca); naďalej formovať elementárne spôsoby spolupráce (dohodnúť sa, konať v zhode, pomáhať si, starať sa o včasné splnenie spoločnej úlohy); pestovať zmysel pre zodpovednosť za zadanú úlohu, ktorej výsledok je dôležitý pre ostatných (dospelých a rovesníkov), chuť splniť úlohu.

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: Chlapci, dnes máme veľa hostí. Poďme sa pozdraviť.

Pozor! Pozor! Ponáhľam sa informovať chlapcov, ktorí milujú dobrodružstvo a cestovanie, že nás dnes čakajú tajomné a vzrušujúce udalosti. Čaká nás fantastický let do vesmíru. Pozrite sa na obrázky, čo ukazujú? (Obloha, vesmír, vesmírne lode atď.)

Skúste uhádnuť túto hádanku:

Kruglitsa, biela tvár

Vyzerá vo všetkých zrkadlách (Mesiac)

Presne tak, je to mesiac.

Na čiernej oblohe až do svitania

Lampáše slabo svietia.

Baterky - Baterky

Menšie ako komáre.

(hviezdy)

Správne, vyriešili ste všetky hádanky.

Vychovávateľ: Chlapci, radi sa pozeráte na hviezdy? A chcem vám povedať o tom, ako za jasnej a bezmesačnej noci je nebeská klenba posiata mnohými hviezdami. Na oblohe je toho toľko – hmloviny, hviezdy, súhvezdia, planéty, galaxie. Už v dávnych dobách si ľudia pri pozorovaní nočnej oblohy všimli, že hviezdy sú usporiadané v určitom poradí a nie chaoticky, dajú sa spájať do súhvezdí. Súhvezdia sú bizarné útvary, akoby ich tvorili tie najjasnejšie hviezdy.(zobrazenie obrázkov alebo prezentácií)

HRA „HRAJTE HVIEZDY NA LISTE“

Vychovávateľ: Deti podľa mojich pokynov usporiadajú hviezdy na oblohe.

V strede je červená hviezda, v pravom hornom rohu je žltá, v pravom dolnom rohu je oranžová, vľavo hore je strieborná, vľavo dole je zlatá.

Výborne, chlapci, pozrite sa, ako krásne to dopadlo! Odviedli ste skvelú prácu. Aby sme však mohli ísť ďalej na našej ceste, naše prsty si potrebujú trochu oddýchnuť.

Prstová gymnastika

Na tmavej oblohe svietia hviezdy

Astronaut letí v rakete

Deň letí a noc letí

A pozerá do zeme

Vidí háje a polia

Vidí rieky a moria

Vidí celú zemeguľu

Zemeguľa je náš rodný domov

Chlapci, viete ako sa hovorí ľuďom, ktorí lietajú do vesmíru?

deti: (kozmonauti, astronauti)

Viete, kto bol prvým človekom, ktorý vydláždil cestu do vesmíru?

deti: (Jurij Alexejevič Gagarin)

Kedy to bolo?

Vychovávateľ: Je to tak, teraz tento deň nazývame Deň kozmonautiky

Chlapci, chceli by ste ísť do vesmíru? (Áno)

Ponáhľajme sa a začnime s prípravami. Vesmírne stredisko nám poslalo úlohy. Ako môžete ísť do vesmíru na rakete! To je presne na rakete! A dnes si vy a ja postavíme svoju vlastnú raketu, každú z našich farebných palíc! Pozrime sa na vzorku a začnime s výstavbou!

Výborne, všetci úlohu splnili. Teraz je naše zariadenie pripravené a môžeme ísť do vesmíru. Aby sme mohli letieť na našej rakete, musíme povedať odpočítavanie: 10, 9, 8... 1 - štart! Vstaňme a uvidíme, kam sme sa dostali!

Vychovávateľ: Pozrite sa, aké krásne planéty vidíme! Poďme si ich vymenovať! Ach, niekto tu žije!(Stretávame mimozemšťana Luntika)

Luntik: Ahoj! Kto si?

Vychovávateľ: Sme astronauti zo škôlky a cestujeme na rôzne planéty!

Luntik: Kto sú astronauti?

deti: Astronauti sú bystrí, zdraví, obratní, silní.

Luntik: Čo to znamená byť zdravým astronautom?

deti: to znamená, že každý deň musíte cvičiť, brať vitamíny, jesť veľa zeleniny a ovocia, dodržiavať dennú rutinu, vykonávať otužovacie procedúry, športovať, chodiť na čerstvý vzduch.

Luntik: Ďakujeme za zdieľanie toho, čo znamená byť zdravý.(smutne)

Vychovávateľ: Luntik, prečo si taký smutný?

Luntik: Ide o to, že neviemčo je zdravé a čo nie.

Vychovávateľ: Chlapci, pomôžme Luntiku. Na stoloch máte kartičky s obrázkami, čo je zdravé a čo nie. Deti rozkladajú na stoly malé kartičky. Dievčatá – čo je zdraviu škodlivé a chlapci – čo je zdravé. A potom si navzájom skontrolujú, či je úloha splnená správne.

Luntik : Wow, aké skvelé, určite dodržím všetky tvoje pravidlá a stanem sa kozmonautom ako ty.Veľmi som si to s vami užil, ale je čas, aby som sa vrátil na svoju planétu.Ďakujem, že ste prišli a povedali mi o astronautoch. Dovidenia, chlapci.

Vychovávateľ: Zbohom Luntik.Výborne, splnili ste úlohu!Povedali Luntiku, ako byť zdravý.

Vychovávateľ: Chlapci, všetci sme tvrdo pracovali a teraz si trochu oddýchnite a načerpajte silu, pretože aby ste sa stali skutočným astronautom, musíte tvrdo pracovať, veľa vedieť a byť fyzicky pripravený.

Fyzické cvičenie.

A teraz sme s vami, deti,

Poďme lietať na rakete.

Vstaň na prsty,

A potom ruky dole.

Jeden dva tri štyri-

Tu letí raketa!

Päť, šesť - ticho si sadnite

Sedem, osem – zahoďme lenivosť.

Raz - ohnúť sa, narovnať sa,

Dva - ohnúť sa, natiahnuť sa,

Tri-tri tlesknutia rukami,

Tri kývnutia hlavy.

Štyri ramená širšie,

Päť, šesť - ticho si sadnite.(Keď lietame na podlahe, rozhadzujte meteoritové kamene). No a teraz je čas ísť ďalej. A aby sme zistili, na ktorú planétu poletíme, musíme uhádnuť rébus.

RASM MARS

3 2 4 1

Zatvorte oči, letíme veľkou rýchlosťou. Máme ťažkú ​​hlavu, ruky a nohy. Otvor oči.(Znie kozmická hudba)

Gymnastika pre oči.

Pozri sa hore – tak vysoko letíme, a teraz sa pozri, ako ďaleko je od nás Zem – pozri sa dole, hore a znova dole, a teraz sa pozri doprava, doľava, koľko je tam hviezd, opäť doprava, doľava. Letíme vysoko nad Zemou, a trochu sa bojíme - zavri oči, otvor ich, raketa opäť naberie rýchlosť - zatvor oči - chlapi sa otvoria, často sa pozeráme a žmurkáme, všetko sa pred nami mihne.

Vychovávateľ: Tak sme dorazili na planétu Mars! Chlapci, pozrite sa, koľko malých kameňov dopadlo na povrch planéty z vesmíru. Tieto kamene sa nazývajú meteority. Aký tvar majú kamene? Majú rovnakú veľkosť? Všimnite si, ako sa líšia tvarom. Na aké geometrické tvary sa podobajú? (pre trojuholník, štvorec, ovál, kruh).

Vychovávateľ: Ako môžeme pomôcť planéte Mars zbaviť sa tohto neporiadku meteoritov?

Odpovede detí

Vychovávateľ: Správne, pozbierajme všetky tieto odpadky, dajme ich do poriadku a pomôžme planéte zbaviť sa kameňov. Odporúčam nielen zbierať odpadky, ale dávať ich do košov. Jeden košík obsahuje okrúhle a oválne kamene a druhý obsahuje kamene s rohmi.(deti dokončia úlohu).

Vychovávateľ: Výborne! Vyčistili sme planétu Mars od meteoritov! Chlapci, zatiaľ čo vy a ja sme čistili planétu Mars! Obyvatelia tejto planéty si pre nás pripravili úlohu, pozri!(Pozor na stoly).

Pred nami sú marťanské domy a obyvatelia planéty sa na nás pozerajú z okien. Niektoré okná sú prázdne. Pozorne si prezrite obyvateľov v každom okne, porovnajte ich, zamyslite sa nad tým, aká postava by mala bývať v prázdnom okne, a nakreslite ju. (Deti nakreslia chýbajúcu figúrku do prázdneho štvorca).

Vychovávateľ: Výborne, zvládli úlohu a usadili všetkých obyvateľov na svoje miesta.

(Z našej planéty prichádzajú zvuky. (Hrá pieseň „Grass at the House“)

Chlapci, z ktorej planéty pochádzajú tieto zvuky?

Odpovede detí: (planéta Zem)

Vychovávateľ: Ale predtým, než sa vydáme domov, musíme poznať miesto pristátia. Aby sme to dosiahli, usporiadame čísla v správnom poradí, pričom každé číslo zodpovedá písmenu.

Pripojené, teraz otočme karty a prečítajte si miesto pristátia.

K O S M O D R O M

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Ale, a to nie je všetko, aby sme sa počas letu na zem nestratili, treba vytýčiť aj trasu medzi hviezdami, aby sme sa po ceste nezrazili s kométou a nešli samozrejme.

(Grafický diktát pri stoloch)

Splnili sme všetky úlohy a je čas vrátiť sa domov, naša planéta na nás čaká. Oh, pozri, naša mapa je poškodená! Čo sa mohlo stať?

Odpovede detí: (Myši sa rozbehli, dostali sa iskry, vyhoreli atď. odpovede)

Vychovávateľ: Naliehavo potrebujeme obnoviť kartu! (Mapa hviezdnej oblohy je rozložená na koberci, deti sedia, vyberajú úlomky mapy do dier, diskutujú o možnostiach), (pieseň „Grass at the House“ od skupiny „Earthlings“ znie veľmi dobre potichu)

Vychovávateľ: To bolo skvelé, pracovali ste spolu! Výborne, splnili sme poslednú úlohu! A teraz sa môžeme vrátiť do našej škôlky! Zatvorte oči a začnite odpočítavať 10, 9...

Pristáli sme.

Práve sa vrátil z letu

Naši odvážni piloti.

Tu prichádzame z cesty -

Zhrňme si naše výsledky.

Chlapci, všetci ste túto úlohu zvládli skvele.

Kde sme dnes boli?

Páčilo sa vám cestovanie vo vesmíre?

čo sme dnes robili?

Správny. Dnes sme vy a ja získali veľa vedomostí o vesmíre a splnili sme veľa úloh. A aby spomienka na cestu zostala ešte dlho, tu sú medailóny, rovnaké ako naša Slnečná sústava. Nezabudnite sa o svojom výlete porozprávať doma.